Zdjęcie w tle
Elthiryel

Elthiryel

Kompan
  • 6wpisy
  • 11komentarzy
Niecałe 9 godzin po tym, jak z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Starlink Group 2-5, SpaceX zaplanowało kolejny start orbitalny.
18 lutego o godzinie 04:59 czasu polskiego rakieta Falcon 9 ma wystartować z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczyć na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę Inmarsat-6 F2. Okno startowe potrwa 89 minut.
Inmarsat-6 F2 to pojazd należący do szóstej generacji satelitów telekomunikacyjnych firmy Inmarsat. Został on zbudowany przez firmę Airbus Defence and Space na bazie platformy E3000e i ma wykorzystywać wyłącznie napęd elektryczny do podnoszenia i utrzymywania orbity. Masa zaoszczędzona dzięki wykorzystaniu napędu elektrycznego pozwala na umieszczenie na satelicie podwójnego ładunku, działającego zarówno w paśmie L, jak i pasmie Ka.
Pierwszy stopień rakiety zostanie użyty po raz trzeci, wcześniej brał on udział w załogowej misji Crew-5 oraz misji GPS III SV06. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.
Transmisja na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=PxfFL249aoU
#spacex #kosmos #startyrakiet
2ac4d9cd-96c9-4b21-ad60-7b1a4432d3d8
982a60b9-fb88-4c09-8b22-11de1152bd1d

Zaloguj się aby komentować

Na 17 lutego na godzinę 20:12 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii z misją Starlink Group 2-5.
Na orbitę o inklinacji 70° trafi kolejne 51 satelitów budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, która zapewnia dostęp do Internetu na całym świecie. Zostaną one umieszczone na wstępnej orbicie o wysokości nad Ziemią pomiędzy 222 km i 335 km. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów satelity rozpoczną podróż na docelowe orbity na wysokości 570 km za pomocą własnego napędu jonowego.
Obecnie w kosmosie znajduje się już ponad 3600 satelitów konstelacji Starlink, z czego ponad 3100 pracuje na docelowych orbitach.
Podczas tego lotu pierwszy stopień rakiety Falcon 9 zostanie użyty po raz dziewiąty. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Spokojnym.
Będzie to jedenasta misja orbitalna SpaceX w 2023 roku.
Transmisja na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=JILQ2qe-cjI
#spacex #kosmos #startyrakiet
bc3c5096-da02-4df6-ad92-8153f0463fad
98e10bc8-c2d4-40df-80b8-8b503a4e81b4
Elthiryel

@Wiertaliot

Może zacznijmy od tego:

sugerujesz, że poza SpaceX nikt nie sprawdza wcześniej podsystemów? Interesujące


W którym miejscu coś takiego sugerowałem? Wspaniały sposób dyskusji, wymyślanie sobie samemu, co druga osoba napisała albo pomyślała i "walczenie" z tym. No ale po kolei.


zasadniczo wszystkie satelity są tak projektowane, żeby w końcu spaść do atmosfery, żadna nowość


Nie do końca. Wszystko co pracuje powyżej powiedzmy 800-1000 km (to zależy też od gęstości satelitów, kształtu, możliwości kontroli orientacji, itp., ale powiedzmy że około tyle) jeśli aktywnie nie zdeorbituje, to nie spadnie do atmosfery za życia nikogo obecnego na Ziemi. Np. satelity OneWeb mają pracować na wysokości 1200 km i jeśli napęd im się zepsuje, to zostają tam na dobre. Satelita Starlink z wysokości powiedzmy 550 km zdeorbituje pasywnie w ciągu kilku lat.


tak, niska orbita powoduje, że następuje samoczynne powolne hamowanie, żadna nowość, patrz wyżej


Tak, dokładnie, i między innymi dlatego taka niska orbita jest stosowana (i nie, nigdzie nie sugerowałem, że SpaceX jest pod tym względem jakimś pionierem, uprzedzając). Dlatego mówi się, że poniżej pewnej wysokości orbita sama się czyści i bezpieczniej tam umieszczać megakonstelacje, nie wyżej.


sugerujesz, że poza SpaceX nikt nie sprawdza wcześniej podsystemów? Interesujące


Nie, sugeruję, że sporo firm dostarcza satelity albo od razu na docelowe orbity, albo na dużo wyższe orbity parkingowe/transferowe. Tutaj chodzi o to, że jak masz początkowo perygeum <300 km, to niesprawny satelita zdeorbituje w ciągu maksymalnie w kilka tygodni. Kontrprzykładem jest konkurencja dla Starlink, czyli OneWeb. Przy ostatnim starcie satelity zostały wypuszczone mniej więcej na orbitę kołową o wysokości 600 km, to już przynajmniej kilka lat deorbitacji przy zepsutym napędzie.


dużo biorąc pod uwagę absurdalną liczne obiektów, która chcą wynieść. Nie ma znaczenia gdzie zepsuły się te systemy. To, że było gorzej nie oznacza, że teraz jest wystarczająco dobrze. Aaaa, no skoro "spacex mówił" to na pewno tak jest - w końcu Elon i jego przydupasy nigdy nie skłamali XD


Teoretycznie maksymalna liczba obiektów, jakie chcą mieć na orbicie, to niecałe 35 tysięcy (chociaż tyle pewnie nigdy nie będzie, ale to inna sprawa), 0,2% zepsutych daje maksymalnie 70 zepsutych satelitów, które same "spadną" w ciągu kilku lat. Nawet w skali tego, co teraz orbituje, taka liczba nie zmienia nic.

Ktoś ze SpaceX mówił, że to poprawili, ale nie musisz im wierzyć, polecam analizy robione przez niezależnego od SpaceX astronoma, Jonathana McDowella, pracującego w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics i zajmującego się m.in. katalogowaniem różnych aspektów lotów kosmicznych. To od niego wziąłem te niecałe 0,2% awaryjności, nie z twierdzeń kogokolwiek ze SpaceX.

Wiertaliot

@Elthiryel Napisałeś, że sprawdzają satelity przed startem jakby to było nie wiadomo jakie Novum, więc pytam. Jeśli nie jest to nic niezwykłego to po co o tym pisać? A, pytanie rozpoznajemy po takim znaczku: ?


0,2% zepsutych


To wskaźnik od września 2021. Co z dalszymi usterkami?


Nawet w skali tego, co teraz orbituje, taka liczba nie zmienia nic.


Rzeczywiście, co 35 tys. zmienia przy ok 5 tys. obecnie orbitujących obiektów XD już teraz jest problem, co może pójść nie tak jak zwiększymy liczbę satelitów 8x, co nie?

Elthiryel

@Wiertaliot Nie, nie napisałem, jakby to było jakieś novum. To Twoja (niepoprawna) interpretacja. Odpowiadałem, jaki jest plan na to, żeby te satelity nie stały się tysiącami latających śmieci, a wypuszczanie ich na niskich wstępnych orbitach, z których pasywna deorbitacja zajmuje do kilku tygodni, i robienie testów jeszcze na tej niskiej orbicie, jest częścią tego planu, co zresztą było potwierdzane oficjalną komunikacją z FCC, FAA i NASA (i te agencje przyjęły to jako faktyczny „mitigation effort”). Podałem już kontrprzykład, chociażby OneWeb (inna konstelacja) tak nie robi, od razu lecą na wstępną orbitę na 600 km.


Co do drugiej części, nie napisałem, że 35k nic nie zmienia, zmienia bardzo dużo. Odnosiłem się do potencjalnych <70 nieaktywnych satelitów na orbicie „czyszczącej” się samej w ciągu kilku lat. To faktycznie nic nie zmienia nawet przy dzisiejszej liczbie satelitów.

Zaloguj się aby komentować

Na 5 lutego na godzinę 23:32 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z satelitą Amazonas Nexus dla firmy Hispasat. Okno startowe potrwa 240 minut.
Rakieta umieści satelitę na geosynchronicznej orbicie transferowej (GTO). Docelowo za pomocą własnego napędu elektrycznego trafi on na orbitę geostacjonarną (GEO) na długość geograficzną 61° W. Amazonas Nexus to satelita telekomunikacyjny o wysokiej przepustowości, który ma pokryć swoim zasięgiem obie Ameryki, Grenlandię oraz korytarz północnoatlantycki (obszar intensywnego ruchu powietrznego i morskiego pomiędzy Europą i Ameryką Północną).
Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, dla którego będzie to już szósta misja. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.
Prognozy pogody dają obecnie jedynie od 30% do 55% szans na korzystne warunki w czasie okna startowego, dodatkowo prognozowane jest wysokie ryzyko wystąpienia nieodpowiednich warunków do lądowania pierwszego stopnia.
Będzie to dziewiąty start orbitalny SpaceX w tym roku kalendarzowym.
Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=ChVawmhYde8
#spacex
88383775-ec63-4091-9b56-60463d469f1e
Elthiryel

Start został przełożony na koniec okna startowego, na godzinę 03:32 czasu polskiego.

myoniwy

Czyli raczej nie dzisiaj.

Elthiryel

@myoniwy Zgadza się, odwołali z powodu niekorzystnej pogody. Obecnie start jest planowany na 6 lutego na godzinę 23:32 czasu polskiego. Tym razem prognozy pogody są znacznie bardziej korzystne i dają 90% szans na odpowiednie warunki do startu.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Na 29 stycznia na godzinę 17:47 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 2-6 z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.
Na orbitę trafi kolejne 49 satelitów budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, która zapewnia dostęp do Internetu na całym świecie. Pod osłonami ładunku rakiety znajdzie się także ładunek dodatkowy w ramach prowadzonego przez SpaceX programu wynoszenia na orbitę małych satelitów, SmallSat Rideshare. Będzie to należący do firmy D-Orbit pojazd transferowy ION SCV009 Eclectic Elena z własnym napędem, na pokładzie którego znajdą się satelity typu cubesat.
Separacja ładunku od rakiety nastąpi na orbicie o inklinacji 70° i wysokości nad Ziemią pomiędzy 327 km i 339 km. Satelity Starlink po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpoczną podróż na swoje docelowe orbity na wysokości 570 km za pomocą własnego napędu jonowego.
Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, dla którego będzie to siódmy lot. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Spokojnym.
Będzie to siódmy start orbitalny SpaceX w tym roku.
Transmisja ze startu: https://www.youtube.com/watch?v=yVxV3-xqJO0
#spacex #kosmos #startyrakiet
c3f26fa3-9ed2-4190-a818-c97347728424
9a138d6d-0652-444f-b93c-75084639397a
Elthiryel

Start został przełożony o jeden dzień ze względu na dodatkowy czas potrzebny na przygotowania. Obecnie jest on planowany na 30 stycznia na godzinę 17:34 czasu polskiego.

Elthiryel

Start jest obecnie planowany na godzinę 21:26 czasu polskiego.

Elthiryel

Start po raz kolejny przełożono o jeden dzień ze względu na dodatkowy czas potrzebny na przygotowania. Obecnie jest on planowany na 31 stycznia na godzinę 17:15 czasu polskiego.

Zaloguj się aby komentować

Na 26 stycznia na godzinę 10:02 czasu polskiego z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 5-2. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) trafi kolejne 56 satelitów rozwijanej przez SpaceX konstelacji Starlink, która zapewnia dostęp do Internetu na całym świecie.
Będzie to drugi start na orbity należące do drugiej generacji konstelacji Starlink (Starlink Gen2). Satelity zostaną umieszczone na orbicie o inklinacji 43°, docelowo będą pracować na wysokości 530 km nad Ziemią. Obecnie na orbicie znajduje się już 3425 satelitów Starlink, a z usługi korzysta ponad milion subskrybentów.
Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety, dla którego będzie to dziewiąta misja. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.
Link do transmisji na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=SaOSLqPlX6c
#spacex
a83ed4ce-de80-433c-ab51-85588d7f7b90
blamedrop

@Elthiryel (づ•﹏•)づ

pinbecker

@Elthiryel Dobrze cię widzieć na hejto.

Elthiryel

Start jest obecnie planowany na godzinę 10:32 czasu polskiego.

Zaloguj się aby komentować

23 stycznia w godzinach popołudniowych czasu lokalnego w ośrodku Starbase w Boca Chica w Teksasie przeprowadzono pierwszy pełny test procedury odliczania przed startem rakiety Starship wraz z tankowaniem do pełna obydwóch stopni. Test zakończył się powodzeniem.
Celem testu, nazywanego Wet Dress Rehearsal (WDR), była weryfikacja sekwencji odliczania oraz sprawdzenie zachowania rakiety i infrastruktury naziemnej przy pełnym tankowaniu.
Jako że próba się powiodła, kolejnym krokiem w ramach przygotowań do pierwszego lotu orbitalnego będzie test uruchomienia wszystkich 33 silników Raptor zamontowanych w pierwszym stopniu rakiety.
Krótkie nagranie od SpaceX: https://twitter.com/SpaceX/status/1617676629001801728
#spacex
8e31242a-f9cf-427d-8514-512fc3cb0d2b
Elthiryel

@rhqq Nie, jakieś zdjęcie Las Vegas z internetów. Zawsze mi się podobał widok świateł tego miasta.

rhqq

@Elthiryel a wygląda magicznie nocą, to fakt. rozpoznałem z tych paru pikseli od razu

ivaldir

@Elthiryel I właśnie odpalenia wszystkich Raptorów najbardziej póki co się obawiam - poprzednio odpalenie kilku zrywało beton - którego kawałki uszkodziły rakietę, podpalało jakieś okoliczne instalacje itp. Przy wszystkich to dopiero będzie. Oby wytrzymała rakieta i wszystko wokół.

Zaloguj się aby komentować