Zdjęcie w tle
AbenoKyerto

AbenoKyerto

Autorytet
  • 694wpisy
  • 366komentarzy

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Alexandre Evariste Fragonard oraz wykonane przez niego dzieło zatytułowane "Don Juan i posąg Komandora" z okolic roku 1830. Artysta inspirował się tutaj operą autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Don Giovanni". Tytułowy bohater to bawidamek prowadzący hulaszcze życie. Pewnej nocy nadmiernie narzucając się jednej z kobiet sprowadza na siebie kłopoty w postaci jej wściekłego ojca, Komandora, którego zabija podczas pojedynku. W dalszej części fabuły posąg ukazujący Komandora "ożywa", by ukarać Giovanniego za jego występki i zabrać go do piekła. 

#necrobook #sztukanacodzien #akwarela
2a161bf0-6d36-4e0e-8d3e-a4781fb892c7

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej

280/1000- Nobiagari

Nobiagari to bardzo niebezpieczny stworek żyjący w japońskich lasach bambusowych. Jest to yokai należący do grupy istot zmiennokształtnych, w swojej podstawowej formie przypominający zwykłą skałę.

Ze względu na niepozorny wygląd jest wyjątkowo trudny do wyśledzenia na tle dość podobnego otoczenia. W przypadku konfrontacji z człowiekiem nobiagari potrafi błyskawicznie urosnąć do rozmiarów olbrzyma. Zawsze staje się na tyle wysoki, by zmusić daną osobę do odsłonięcia gardła, gdy ta spoziera wysoko w górę.

Gardło to ulubione miejsce stwora, który atakuje w bardzo różnoraki sposób, co zależy od regionu, z którego pochodzi jego opis. I tak w niektórych opowieściach nobiagari rozszarpuje gardło nieszczęśnika własnymi zębami, w innych wersjach owija swoje długie ciało wokół jego szyi dusząc go lub też przewraca się na niego miażdżąc go pod sobą.

Uratować się podczas spotkania z tym yokai można trzymając wzrok wbity w ziemię i absolutnie nie zerkając w górę choćby na moment. Dodatkowo kopnięcie w część stwora znajdującą się tuż nad ziemią spowoduje, że ten zniknie.

Nobiagari jest uznawany za odmianę niedawno omawianego mikoshi nyudo. Jak to często bywa w przypadku zmiennokształtnych stworków, o zmianę w ów byt są oskarżane tanuki, a także od czasu do czasu kawauso. 

#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
9bc3bf0f-ca3a-49ae-9d09-cb28922dc1e4
AbenoKyerto

Podobne są te bestyjki, jakby ktoś nie wiedział, o co chodzi, to ten stworek pojawił się w filmie "Moja macocha jest kosmitką".

b876e026-394b-4d0a-873e-1f9d4867c2ac

Zaloguj się aby komentować

Chciałem zakończyć czymś dosyć oryginalnym i w sumie ten rysunek nadaje się do tego wprost idealnie. Bardzo ładnie odwzorowane kwiaty hibiskusa, które narysował niemiecki artysta, Carl Adolf Senff, w roku 1828.

#necrobook #sztukanacodzien #hibiskus
ef96792e-985a-4854-b7ec-035becb20334

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej

279/1000- Niwatori no so

Niwatori no so to buddyjscy mnisi ukarani za ciężki grzech uśmiercenia innej żywej istoty, w tym przypadku konkretnie kurczaka. Z ich ciał wyrastają dorodne ogony, a z ich ust wydobywa się pianie podobne do koguciego. Dodatkowo często z ich ust wystaje głowa prawdziwego ptaka.

Życie buddyjskiego mnicha zawsze było twarde i pełne wyrzeczeń. Przykładowy dzień duchownego zaczynał się przed świtem od porannych śpiewów modlitewnych. Następnymi czynnościami były przepisywanie świętych tekstów oraz medytowanie. Popołudnia przeciętny mnich spędzał zwykle w pobliskiej wiosce prosząc miejscowych mieszkańców o drobną jałmużnę. Życie mnicha było ograniczone licznymi zakazami, jednym z nich była ochrona wszystkich żywych stworzeń bez względu na to, jak mało znaczące by one były. Zakaz zabijania wiązał się oczywiście z zakazem spożywania jakiegokolwiek mięsa. No cóż, religia swoje, a człowiek słaby, więc wielu duchownych nie zawsze potrafiło pozostać wiernymi idei wegetarianizmu. Ich grzeszki stały się podstawą do stworzenia niwatori no so, człowieka-kurczaka.

Jednym z często zjadanych przez złych mnichów zwierząt były właśnie kurczaki. Mściwe duchy owych zwierząt mogły za to rzucić na duchownych potężną klątwę, ktora miała być dowodem łamania świętego zakazu, w tym przypadku kradzieży, ubicia i pożarcia biednego ptaka.

Jedna z najwcześniejszych legend opowiadających o niwatori no so pochodzi z wydanej w XVIII wieku księgi "Ehon yokai kidai". Tekst opowiada o mnichu, który połakomił się na kurczaka mieszkającego nieopodal sąsiada. Kiedy ten zauważył zniknięcie zwierzaka, postanowił odwiedzić duchownego w jego domu. Ten teatralnie oburzył się wskazując na swoją ogoloną głowę, a następnie mnisie szaty dodając, że nigdy nie zniżyłby się do kradzieży, a co dopiero do skonsumowania mięsa. Następnie zaczął prawić morały o cechach dobrego wiernego. W czasie przemowy z gardła mężczyzny nagle wydobyło się głośne "Kukuryku!", a po chwili z ust wydobyła się ptasia głowa. Dodatkowo jego tył został upiększony przez dorodny ogon. Tym sposobem mnich zmienił się w kuroczłeka, a jego grzech wyszedł na jaw. 

#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
c518af6b-8c39-4220-83db-aec76b883253

Zaloguj się aby komentować

Lyndhurst to obiekt uważany za jeden z wspanialszych przykładów architektury neogotyckiej, które wciąż można podziwiać w USA. Pierwszy dom powstał w tym miejscu(Tarrytown w stanie Nowy Jork) pomiędzy 1838 i 1842 rokiem. Właściciel przybytku około 1864 postanowił budynek rozbudować, do tego celu zatrudnił Alexandra Davisa. Ten uznał, że najlepszą opcją zamiast pierwotnego planu będzie całkowita przebudowa obiektu. W ten sposób stworzył jeden ze swoich najlepszych projektów w karierze. Akwarela ukazująca posiadłość powstała w 1865 roku.

#lyndhurst #neogotyk #necrobook
9aba64d8-e14b-4758-acf6-3d3a9f82d4ba
31c96cc6-6a39-4b45-a926-360301444be5
DiscoKhan

@AbenoKyerto zameczek ładny ale tereny obok... Brrr! Geometryzm zachodni. Tak jak romantyzmu w sztuce średnio lubiłem tak ogrody w takim stylu są chyba najlepsze ze wszystkich dostępnych. Oko odpoczywa patrząc i podziwiając.

Zaloguj się aby komentować

Ten zamkopodobny budynek powstał w połowie XIX wieku na terenie stanu Nowy Jork, pieczę nad jego budową sprawował Alexander Jackson Davis, architekt, a także rysownik, do którego należy poniższa praca. Obiekt został wykonany dla tamtejszego handlowca, Johna Herricka i stał się znany pod nazwą Ericstan. Ostatecznie został on wyburzony w roku 1944.

#sztukanacodzien #akwarela #necrobook
8856ec2e-dc42-4d57-9447-5e497d10646d
DiscoKhan

@AbenoKyerto miasto się rozrosło i takie coś wynurzyli? Ech, naród jest historii to i jej nie szanują.

Zaloguj się aby komentować

Burzowe chmury nad jeziorem, obraz ów na początku XIX wieku stworzył brytyjski artysta, Joseph Barber. Dzieło przedstawia prawdopodobnie jezioro na terenie Walii, która była jednym z ulubionych kierunków podróży mężczyzny.

#krajobrazy #sztukanacodzien #necrobook
44de2638-3859-4834-88de-c9b9def3bea9

Zaloguj się aby komentować