Zdjęcie w tle
medytacja

Społeczność

medytacja

33

Społeczność poświęcona medytacji, zazen, pracy z umysłem oraz jej skutkach na ludzki umysł.

By wybrać odpowiednią muzykę do medytacji, warto sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności na pytanie: dlaczego medytujemy? Otóż praktyki te są powszechnie znane jako odprężające i relaksujące. Podczas medytacji bowiem nasz organizm, a przede wszystkim umysł zyskuje niepowtarzalną możliwość do tego, by się skutecznie wyciszyć i przede wszystkim uspokoić. Wobec tego przy wyborze muzyki do medytacji, warto kierować się tym, czego w niej poszukujemy. Zależeć nam będzie przede wszystkim na dźwiękach zrównoważonych i stonowanych, do których mimowolnie dopasuje się nasze tętno. Szukamy także muzyki do medytacji, która pozwoli oczyścić nam myśli i przenieść się w swoistą próżnię - https://www.youtube.com/watch?v=ft3CU1BIVW4
#muzyka #medytacja #ambient #relaks #sen

Zaloguj się aby komentować

Adraak, po arabsku: إدراك kognicja, poznawanie - to stan pojawiający się wraz z usilnym kontynuowaniem praktyki medytacji, w którym senność towarzysząca próbom medytowania maleje i zanika. Dopiero bowiem, kiedy świadomy umysł nie jest tłumiony przez senność, staje się zdolny do skupienia, zogniskowania czy skoncentrowania. Wraz ze wzrostem zdolności do skupiania czy skoncentrowania, do zogniskowania, osoba może zacząć doświadczać refleksji duchowych i otrzymywać wiedzę duchową, a podświadomy umysł staje się zdolnym do jej przyswojenia, do jej akceptacji i przyjmowania. W tym stanie osoba oprócz tego, że widzi i słyszy, zaczyna dodatkowo doświadczać, czuć i przenikać, staje się przenikliwa, spostrzegawcza i odbiorcza. Na tym etapie medytowanie oznacza zwykle odgonienie senności, przynajmniej na jakiś czas, a osoby zwykle nie mogą praktykować bezpośrednio przed pójściem spać, bo senność odpędzą, i będą musiały medytować przez znaczną część nocy. Niektórzy po okresie praktyki na poziomie Adraak wracają do poziomu poprzedniego, tak jakby ich zdolność nagle się cofnęła, co zwykle oznacza pewnego rodzaju upadek duchowy, wycofanie się z praktykowania. Trzeba się wysilić w medytowaniu, żeby dotrzeć na trzecie piętro. Medytacja kognitywna, receptywna lub refleksyjna to najczęstsze dobre tłumaczenia oryginalnego terminu zachowujące jego istotne znaczenie pogłębionej odbiorczości.
Medytacja w stylu sufizmu
#medytacja
EpiktetLOL

@Dan188 Wiesz co kiedyś zbierałem informacje z różnych blogów tematycznych.

Dan188

@EpiktetLOL spoko. Ogółem pytam bo mnie zaciekawiłeś. Ciekawe czy jest jakaś książka o medytacji właśnie w stylu sufizmu. Chciałbym poczuć taki vibe islamu xDDD

EpiktetLOL

@Dan188 Wiesz, co spróbuje wszystko zebrać co mam i połączyć w jeden plik.

Jest strona internetowa https://sufischool.org/pl/sufizm/czym-jest-sufizm-tasawwuf.html

Dodatkowo podaje też reddita https://www.reddit.com/r/Sufism/comments/gmcljv/general_resources_for_learning_more_about_the/

Sufizm można ująć po prostu za religię gnostyczną.

Zaloguj się aby komentować

W odkrywaniu #buddyzm bardzo pomógł mi portal mahajana.net z dużą bazą książek i tekstów. Chciałbym polecić jedną z nich https://mahajana.net/biblioteka/teksty/do-ciebie z tradycji japońskiego soto zen, dla zachęty wrzucę jeden z moich ulubionych ustępów:
Nie dostaniesz żadnego napiwku praktykując zazen.
Dzień jest tak długi, jak dzień dla dziecka.
Góra jest tak cicha, jak wieczna przeszłość.
#zen #medytacja
4Sfor

W buddyzmie podoba mi się brak dogmatyzmu, tak rozpowszechnionego w chrześcijaństwie czy islamie. Budda dobrze mówił, żeby mu nie wierzyć na słowo, a wszystko weryfikować na drodze własnego poznania. Lubię to Dogmatom, tak jak i parówkowym skrytożercom, mówię stanowcze NIE!

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Ghanood (ghanud to początkowy etap praktyki medytacyjnej (muraqaby). Kiedy człowiek rozpoczyna praktykowanie medytacji, zwykle wchodzi w senny czy półsenny stan medytacyjny, a czasem wręcz notorycznie zasypia, nawet siedząc w pozycji lotosowej. Z upływem czasu i postępu w praktyce osoba medytująca przechodzi w stan pośredni pomiędzy śnieniem a czuwaniem, na pogranicze zaśnięcia i jawy, snu i czuwania. Osoba zwykle pamięta, że coś się w takim stanie działo czy widziało, jednakże nie jest zwykle w stanie wyszczególnić dokładnie co się wydarzyło. Na tym etapie, każda próba medytowania bywa lekiem nasennym, gdyż powoduje zasypianie, a już szczególnie medytowanie wieczorem przed snem kończy się zwykle zaśnięciem. Niestety, bardzo wielu praktykujących rozmaite medytacje, nawet przez wiele lat, pozostaje na tym początkowym etapie, nie opuszcza tego pierwszego piętra praktykowania (siedzenie medytacyjnego). Sztuką jest tutaj nauczyć się trwać w świadomości pomiędzy jawą, a snem, ale jednak nie zasypiać, jak to się zdarza większości praktykujących ze słabszą motywacją i słabą.
#medytacja #rozwojosobisty
Maniak

Kiedy jest bardzo źle, to zaleca się medytację na stojąco

Zaloguj się aby komentować

### Buddyzm zen i medytacja - Jak zacząć? ###
Gościem Joanny Podgórskiej (dr neurobiochemii, dietetyczka sportowa, studentka psychosomatyki) był Mistrz Zen Joeng Hye - Andrzej Piotrowski, który opowiedział o buddyzmie zen i medytacji. Jak zacząć? Czy medytacja może nam pomóc w opanowaniu emocji i oczyszczeniu naszego umysłu? Zen to więcej niż skupienie, uważność i mindfullness, o czym przekonacie się właśnie w tej rozmowie.
Bardzo wciągający podcast, także dla zupełnie początkujących w tym temacie.
https://www.youtube.com/watch?v=1XFaL35AYKA

Zaloguj się aby komentować

Poprzednia