#elektryka #pomocy
Zaloguj się aby komentować
Społeczność
Zaloguj się aby komentować
@RandomowyMirek poszukaj w systemie zamel free, coś takiego: https://zamel.com/pl/exta-free/zestaw-sterowania-bezprzewodowego-rnk02rop01-typ-rzb-01
Zaloguj się aby komentować
@RandomowyMirek Jeśli to jest porządnie zrobione gniazdko trójfazowe tzn. odpowiednio dobrany przekrój przewodu, 3 fazy + N + PE, to w zasadzie możesz sobie z niego zasilić małą rozdzielnice a z niej co tam sobie zechcesz w kuchni. Ale jeżeli to jakiś staroć to ciężko stwierdzić. Wezwij elektryka i niech Ci przedstawi swoje pomysły. Bez podstawowych oględzin i pomiarów w zasadzie nie da się stwierdzić co możesz z tego gniazda zasilić.
@Atarax napisz jaki masz model proszę
@NamolnyKret electrolux cit61443
Zaloguj się aby komentować
Dziwne, jeszcze nie miałem takiej sytuacji, że falownik utracił połączenie chyba, że sam wyłączyłem bezpieczniki( ͡° ͜ʖ ͡°)
Może z routerem masz problem.
@smiejsiezzycia wiem, że złota łopata za komentarz. Kiedyś rozłączało mi, bo sieć w czasie budowy była na jakimś starym samsungu postawiona i się zawieszał. W ostatnim przypadku okazało się, że partnerka moja szanowna, odłączyła router, żeby podłączyć odkurzacz, zanim puści na pokój irobota, który ma pokój poodkurzać. Nie pytaj o to tylko.
@jarezz czasami najlepsze są najprostsze rozwiązania
Zaloguj się aby komentować
Tak dobrze nie jest. Na zasadach netbillingu możesz na jednej fazie oddawać prąd i jednocześnie na dwóch fazach kupować. Trzeba umiejętnie bilansować dlatego montuje grzałkę, która pobiera po 1 kWh z każdej fazy.
@smiejsiezzycia Ustawa OZE art. 4 ust. 2a: „Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego przekazuje sprzedawcy, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i pobranej z tej sieci przez prosumenta energii odnawialnej przed sumarycznym bilansowaniem i po sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej do tej sieci i z niej pobranej z wszystkich faz"
@smiejsiezzycia a to od taurona ktoś dostał odpowiedź i opublikował na elektrodzie:
Szanowny Panie,
od 1.04.2022 r. nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza korzystny dla prosumentów mechanizm bilansowania energii elektrycznej. Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i z niej pobrana na wszystkich fazach, będzie wyznaczana łącznie dla danej godziny tzw. metodą wektorową. Sumaryczne bilansowanie realizowane będzie w systemie informatycznym.
A więc nie musisz przepłacać na grzałkę trójfazową, by zwiększyć autokonsumpcję. Możesz oddać na trzech fazach po 1kWh, pobrać 3kWh na jednej fazie i będziesz w tej godzinie na zero.
Zaloguj się aby komentować
@smiejsiezzycia rezystancja izolacji do sprawdzenia, ale nie zwykłym miernikiem, a napięciem 500V
Zaloguj się aby komentować
@konar wago 5 połącz w szeregu i masz git.
@jjot nie bardzo, układ jest jakby w gwiazdę, ja dodaję trzy nowe punkty a 4 są już na ogrodzie, kable pod korą a pod nią włóknina, musiałbym to ciąć, rozkopywać.
@Soadfan ogólnie o coś takiego mi właśnie chodzi tylko szkoda, że na 5 się to kończy a nie ma takiej "listwy" np. na 10 :)
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@cec @jjot chciałbym podłączyć ten podlicznik do pomieszczenia gospodarczego. Silnik 1,5 kW trójfazowy do hydroforu i oświetlenie w pomieszczeniu.
Kupię gdzieś przekładniki?
Licznik 6C8abd
@smiejsiezzycia kupisz, ale sam nie montuj, jak się nie wie jak, to można sobie brwi spalić. Przekładniki potrafią buchnąć iskrami jak nie będą spięte w gwiazdę pod napięciem. Jak tylko na silnik 1,5kW to jak kolega wyżej pisał możesz kombinować, ale moim zdaniem to rzeźba. 6A nie wiem czy rozruch hydroforu wytrzyma. Kup sobie taki podlicznik z wyświetlaczem, do pomiaru bezpośredniego do 63A, zabezpiecz to wszystko nawet wyłącznikiem nadprądowym i się nie pitol.
@jjot dzięki. Po prostu taki znalazłem na strychu. Myślałem, że to będzie takie proste jak z suplą mew 01.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@Bigbluee Zabezpieczenie przepięciowe powinno być w rozdzielnicy głównej budynku, następne w twojej rozdzielnicy mieszkaniowej. Listwa sama w sobie bez powyższych to trochę gadżet. Tak dla jasności, każde urządzenie elektroniczne posiada własne wewnętrzne zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w formie zazwyczaj warystora.
Zaloguj się aby komentować
@Jason_Stafford Dla naszego PKN tak
Zaloguj się aby komentować
@stefan_pompka żeby zaciski na szynie th się nie przesuwały.
@Eyal ja tam używam phoenix contact, bo firma takie dostarcza, złego słowa nie mogę powiedzieć.
Zaloguj się aby komentować
@woohoo no te też spoko tylko trzeba osobno kołek i trytytkę, ale są bardzo uniwersalne.
@POMIDORES te opaski aluminiowe to z 20 lat temu się kładło. wsadzasz drewniany kolek jak do mebli, gwozdz przez opaske w kolek. Jest to w miare trwale chociaz juz sie nie stosuje takich rozwiazan. Teraz instalacje kladzie sie raczej w rurkach, zeby mozna bylo bezinwazyjnie wyciagnac przewod w razie potrzeby
@POMIDORES kiedyś robiłem na blaszkach aluminiowych - koszulka dybla fi6 + gwóźdź papiak. Plusy: trzyma się dobrze w żelbecie, silikacie, ciężko wyrwać kabel z tynku(np. przy montażu lampy). Minusy: więcej roboty(trasowanie, wiercenie, bicie blaszek, zaginanie ich przy układaniu kabla), nie trzyma w porothermie i gazobetonie. Czasem jak widzę, że podłoże jest bardzo krzywe, ale twarde i wiem, że pójdzie na to grubo tynku, albo płyta kg lub sturopian, to bije je gwoździarką.
Teraz większość tras i tak robię bruzdownicą, pojedyncze przewody mocuje na usmp. Plusy: trzyma się w porothermie, szybsze w montażu. Minusy: słabo trzymają w żelbecie, gazobetonie i silikacie - trzeba dobrać dobre wiertło, czasem przy nowym jest za duży otwór i słabo trzyma, a przy zużytym jest za ciasno i nie da się wbić uchwytu.
Generalnie jak dobierzesz rozmiar uchwytu do przewodu to się nic nie rusza, jedynie czasem przy obieraniu przewodu podczas montażu np. lampy trzeba uważać, żeby nie wyrwać uchwytu razem z tynkiem.
Tych trzecich nie używałem nigdy, ale wydaje mi się, że pod tynk średnio się to nada.
Podobnych do tych od @woohoo używam z gwoździarką jak są sufity obniżane.
Generalnie złotego środka nie ma, ja używam tego co akurat się sprawdzi na danej instalacji.
Zaloguj się aby komentować
Należy przeciąć ostrożnie dławik i założyć rozkładany dławik, taki jaki pokazał @flippy
Pewnie za późno ale… Przejścia kablowe typu Roxtec mógłby się nadać ale to droższe rozwiązanie. Może przyda się na przyszłość w realizacjach projektów gdzie przejście jest między strefami pożarowymi.
Zaloguj się aby komentować
Całe gniazdko obróć
trzeba popatrzeć po zdjęciu obudowy bo niepamietam a może być różnie
@DerMirker jak kabel sięga to jak najbardziej.
Zaloguj się aby komentować
@electric_miss
@Man_of_Gx nie spotkałem się z czymś takim, ale widziałem magików mylących stronę wtórną z pierwotną
@Armo11 Takie błędy to się akurat błyskiem i z błyskiem weryfikują
Gx
Zaloguj się aby komentować
Cześć. Czy byłabyś zainteresowana kwestią bukkake? Poważna oferta.
@Kolesz serio?
@Kolesz z japońskich słów to uwielbiam jak ktoś popełnia honorowe sudoku xD
Zaloguj się aby komentować
@electric_miss akurat tulejki czy praski to mam, bardziej chodzi mi jak to zrobić poprawnie, zgodnie ze sztuką.
@Walerin a to ma być na stałe czy ma być moiżliwość zmiany w przyszłości?
Bo jak na stałe to zdejmujesz kawałek izolacji z końca każdego przewodu, przygotowujesz sobie w to miejsce rurki termokurczliwe (nasuwasz je na przewód tylko że kawałek dalej), splatasz druciki razem, smarujesz łączenie topnikiem, nagrzewasz lutownicą albo lampą lutowniczą, nagrzanych przewodów dotykasz kawałkiem cyny aby się rozpuściła i wsiąkła między splecione druciki.
Potem nasuwasz na miejsce łączenia przygotowane wcześniej rurki termokurczliwe i podgrzewasz.
A jeśli ma być możliwość przerobienia tego w przyszłości to skorzystaj z kostki w której przewody mocuje się śrubkami, takiej jak ta pomarańczowa z twojego zdjęcia, jeśli masz połączyć 4 przewody razem to skręć im końcówki najpierw parami po dwa (jak do lutowania ale nie lutuj) w kostkę wetknij z każdej strony skręconą parę a potem zamocuj śrubką.
Nie wpychaj 3 przewodów do jednej dziury. Maksymalnie po 2 na raz, czyli z jednej strony będzie przewód dostarczający prąd z wspólnie z jednym wychodzącym a z drugiej strony są 2 wychodzące.
@Walerin użyj wago i będzie super poprawnie wago jest do 20A wiec świat!
Zaloguj się aby komentować
@warzone a tak naprawdę to przeciążone N
Zaloguj się aby komentować