Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Pochodzenie pierwiastków ciężkich i radioaktywnych w naszym Układzie Słonecznym niekoniecznie musi być związane z eksplodującą niedaleko supernową. Ostatnie, dość przypadkowe, odkrycie starej wyewoluowanej gwiazdy w żłobku gwiazdotwórczym sugeruje inny sposób ich dostarczenia.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/jak-wyewoluowane-gwiazdy-przyczynily-sie-do-wczesnego-ogrzewania-ziemi

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem

Zaloguj się aby komentować

Mapa autorstwa niemieckiego fizyka Johanna Tobiasa Mayera, przedstawiająca zaćmienie Księżyca 8 sierpnia 1748 roku. Zawiera ona techniczne dane w języku francuskim i niemieckim dotyczące zaistniałego zjawiska.

#astronomia #mapy #historia
6dbe30ab-051c-4189-b709-0146b170f8f3

Zaloguj się aby komentować

28 lipca 1851: Pierwsze zdjęcie zaćmienia Słońca w historii.

Pierwsze zdjęcie zaćmienia Słońca wykonał 28 lipca 1851 roku Johann Julius Friedrich Berkowski. Został zatrudniony przez Królewskie Obserwatorium Pruskie w Królewcu (obecnie Kaliningrad, Rosja) do wykonania zdjęcia za pomocą małego teleskopu refrakcyjnego i procesu dagerotypii.

Dagerotyp to wczesny typ fotografii, który powstał poprzez wystawienie posrebrzanej miedzianej płytki na działanie światła wewnątrz aparatu. Płyta musiała zostać wypolerowana, potraktowana chemikaliami i wywołana oparami rtęci, aby uzyskać widoczny obraz. Rezultatem był czarno-biały obraz, który miał lustrzaną powierzchnię i zawierał drobne szczegóły.

Zdjęcie Berkowskiego było pierwszym, które poprawnie pokazało kontrast między jasną koroną a ciemnym księżycem podczas całkowitego zaćmienia Słońca. Ujawnił również kilka protuberancji słonecznych, które są dżetami plazmy, które rozciągają się od powierzchni Słońca. Jego zdjęcie zostało uznane za przełom naukowy i arcydzieło sztuki.

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_eclipse_of_July_28%2C_1851

#ciekawostki #ciekawostki0jcaPijo #nauka #astronomia i trochę #astrofotografia
0jciecPijo userbar
3f6b0b48-671a-40e2-8c3b-815c97291aa0
tomesz_hejto

pozwolę sobie uściślić treść: Został zatrudniony przez Królewskie Obserwatorium Pruskie w Królewcu (obecnie Królewiec, Rosja (dawniej Kaliningrad) - wkrótce Královec, Czechy)

Zaloguj się aby komentować

Ruch wirowy a magnetyzm gwiazd. Całkowicie nowe odkrycie tej zależności zmienia dotychczasowe modele ewolucji całych układów słonecznych. Krótko mówiąc, zmniejsza się pula miejsc zdolnych do podtrzymania życia.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/odkryto-fascynujace-dowody-na-niezwykla-ewolucje-gwiazd

Zaloguj się aby komentować

Zerknijmy teraz w stronę Słońca, niby najlepiej przebadana gwiazda, a jednak nikt nie był w stanie wyjaśnić ekstremalnych temperatur jego atmosfery. Na powierzchni mamy 5500 st. Celsjusza, a otoczka wokół to jakiś milion stopni. Nowa sonda okolosłoneczna zdaje się udzielać odpowiedzi.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.focus.pl/artykul/przelom-w-heliofizyce-najwieksza-zagadka-slonca-rozwiazana
keborgan

Myślałem, że to proste - wybuchy na słońcu wyrzucają plazmę.

Alnitak

@keborgan sama plazma to temperatury rzędu 40-60 tysięcy stopni, w artykule mowa o milionie, więc dwa rzędy wielkości więcej A tak poważnie to nawet 20mln stopni. Tutaj fragment z Wikipedii na ten temat:

Korona słoneczna jest następną warstwą atmosfery Słońca. Niska korona, bliżej powierzchni Słońca, ma gęstość cząstek około 1015-10 16 m−3[e]. Średnia temperatura korony i wiatru słonecznego to 1 000 000–2 000 000 K; w najgorętszych obszarach osiąga 8 000 000–20 000 000 K. Chociaż nie istnieje kompletna teoria, która wyjaśniałaby temperaturę korony, przynajmniej część jej ciepła generuje rekoneksja magnetyczna.

MiernyMirek

@keborgan panie to nie polityka, tu nie ma 2 plemion napie*dalających się na szitposty ¯\_(ツ)_/¯

Zaloguj się aby komentować

Misja Juno coraz bardziej zbliża się do księżyca Jowisza Io. Sonda ponownie przyjrzy się aktywnemu, wulkanicznemu księżycowi 30 lipca – z jeszcze bliższymi przelotami.

Źródło: https://www.missionjuno.swri.edu/news/nasa-s-juno-is-getting-ever-closer-to-jupiter-s-moon-io

Śledzić można to też tutaj: https://eyes.nasa.gov/apps/solar-system/#/sc_juno

#juno #kosmos #technologia #ciekawostki #ciekawostki0jcaPijo #astronomia #nasa #jowisz #io
0jciecPijo userbar
268f258f-4c18-4c60-a532-88e5cba9732b
PanGargamel

Bez kitu coś bym potańczył, brudny dancing #pdk xD

Zaloguj się aby komentować

Dożyjemy kolonizacji Marsa?

72 Głosów
Quake

@Daewoo_Esperal będziemy tu gnić po wsze czasy

46a96f82-b870-418a-8efc-5037f7257ce9
smierdakow

@Daewoo_Esperal pytanie by miało sens, gdyby tyczyło się wylądowania człowieka na Marsie

e5aar

@Daewoo_Esperal Zbudowanie bazy badawczej to jedno, ale kolonizacja, po co? Dopoki tam nie znajda czegos wartego czasu, pieniedzy i poswiecenia, to jest to bez sensu.

Zaloguj się aby komentować

Zuorion

@0jciecPijo Tak im sie spodobało w NASA, że w MSL dali możliwość robienia selfie :d.

Zaloguj się aby komentować

Odległa, "zrelaksowana" gromada galaktyk, w której życie jest spokojne a szczęśliwy, zimny pył z gazem tworzą nowe gwiazdy. Zawsze mówiłem, że na uboczu, w takich przysłowiowych Bieszczadach, żywot bywa prostszy.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nieoczekiwanie-spokojna-i-odlegla-gromada-galaktyk

Zaloguj się aby komentować

Opublikowane wczoraj przez ESO zdjęcie gwiazdy V960 Mon, znajdującej się około 5000 lat świetlnych stąd w gwiazdozbiorze Jednorożca. Uzyskano je za pomocą instrumentów Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet Research (SPHERE) na teleskopie VLT oraz Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA).
To, co jest jednak najistotniejsze, to te skupiska pyłu w pobliżu, z których może narodzić się w przyszłości gazowy olbrzym. Jak twierdzi zaangażowana w obserwacje Alice Zurlo, badaczka z Universidad Diego Portales w Chile:

To odkrycie jest naprawdę urzekające, ponieważ oznacza to pierwsze wykrycie skupisk wokół młodej gwiazdy, które mogą potencjalnie dać początek gigantycznym planetom.

Naukowcy zamierzają dalej badać tworzący się system planetarny, co być może da w przyszłości odpowiedź na to, w jaki sposób powstają gazowe olbrzymy, takie jak Jowisz.

https://www.space.com/planet-forming-young-star-gas-giants
https://www.eso.org/public/news/eso2312/

#astronomia #kosmos
d222fec9-1144-406a-9208-f0323209fef0

Zaloguj się aby komentować

mshl

@MiernyMirek czyli tak na prawdę to pierwsza znana galaktyka która zachowuje się tak jak powinna (czy bez ciemnej materii nie powinna się zacząć zapadać pod własnym ciężarem?

MiernyMirek

@mshl powinna się rozpaść, ciemna materia to rodzaj grawitacyjnego kleju.

@kubex_to_ja no wiesz, do większości takich miejsc raczej nie dotrzemy, odległości są zbyt duże. Próbujemy to jakoś zrozumieć, ale widać, że brakuje nam tego czegoś. Moim zdaniem połączenia fizyki Einsteina z teorią kwantową, to są dwie dziedziny nauki, traktujące o tym samym, które praktycznie nie mają ze sobą punktów stycznych, a powinny się jakoś zazębiać.

Zaloguj się aby komentować