Zrobiłem sobie takie coś co pójdzie do drukarki 3D. Jestem z tego dumny, bo to mój najbardziej skomplikowany projekt so far xD Może i jest upośledzony, ale za to pewnie też zjebany
Jak zwalidować czy to będzie działać w realu - czy gwint wejdzie poprawnie, przed wydrukiem?
Da się to jakoś sprawdzić?
Plik projektu
#freecad #druk3d #autocad
1fce009d-4fdd-4f2a-abdd-b0fd2693e3b5
Helio09.

Wystarczy sprawdzić pasowanie gwintu. Na nakrętce powinien być 5H, na śrubie 5g.

Basement-Chad

W przypadku druku 3D raczej ciężko przed wyrdrukiem sprawdzić czy pasowania elementów będą dobre. Najwięcej zależy od tego jakiego typu masz drukarkę i jak jest skalibrowana. Większość drukarek FDM przeważnie w płaszczyźnie XY robi elementy minimalnie większe niż są w projekcie, więc jak nie dodasz luzu to otwór będzie minimalnie za mały, a wałek minimalnie za duży i w ogóle tego nie zmontujesz. Zazwyczaj odchyłka to stała wartość + wartość zmienna zależna od rozmiaru elementu. Przeważnie trzeba zostawić między współpracującymi elementami jakiś minimalny luz (0.1-0.2mm)

bucz

@Klopsztanga zostawiles troche luzu?

ziel0ny

@Klopsztanga też ostatnio zrobiłem swój pierwszy model i fajna satysfakcja jak wszystko pasuje po wydruku, chociaż trzeba było z trzy razy wydrukować xD

moderacja_sie_nie_myje

I jak wyszło? Imo słabe to będzie, przy wkręcaniu się rozpieprzy ten gwint.

Klopsztanga

@moderacja_sie_nie_myje kiedyś drukowałem śrubke do BMW - śrubka od zbiorniczka z płynem. Po roku, działa nadal. A gwint był znacząco mniejszy.... tylko że nie ja robiłem projekt wtedy, tylko z neta ściągłem.


Efekt? Dopiero jutro... 1 częśc 10h drukowania

b791502c-32cf-4036-b101-bd2a82f5332a
f276ab77-4e52-4ee9-8d00-dde8326bca62
kapustaglowapusta

Jeżeli zależy ci na możliwym zachowaniu wymiarów zewnętrznych (tam gdzie są skosy - czyli akurat na gwincie) i używasz Cury to jest coś takiego jak "slicing tolerance" - domyślnie jest "middle", najlepiej wymiary trzyma (kosztem jakichś drobnych szczegółów, bez znaczenia) opcja "exclusive". Dla najlepszej dokładności wymiarowej (znów - kosztem pogorszenia wyglądu skomplikowanych obiektów) jest druk najpierw zewnętrznego obrysu ścianki a dopiero później wewnętrznych.

Klopsztanga

@moderacja_sie_nie_myje sukces, działa jak należy!

moderacja_sie_nie_myje

@Klopsztanga No to gratulacje Byłem pewien, że za pierwszym razem nie wyjdzie i będzie trzeba coś pozmieniać. Na czym drukowałeś i czym?

Zaloguj się aby komentować