Zdecydowaliście, że w czternastym odcinku serii #dyktatorzy bohaterem będzie czołowy polityk NRD, Erich Honecker. A więc zaczynajmy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
KTO: Erich Ernst Paul Honecker
GDZIE: NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna)
KIEDY: 1971-1990
  1. Ur. 1912 w Neunkirchen, zm. 1994 w Santiago de Chile (Chile).
  2. Za czasów reżimu nazistowskiego Honecker siedział w więzieniu, przez pół roku nawet w izolatce (uznano go za więźnia niebezpiecznego politycznie). Dokumenty dotyczące pobytu Honeckera w hitlerowskich więzieniach zostały potem zebrane w tzw. „Czerwonej walizce”. Był to swoisty hak na Honeckera, gdyż ten podobno miał wsypać współtowarzyszy w trakcie śledztwa – „Czerwona walizka” przez cały czas była w rękach Ericha Mielke, szefa Stasi (NRD-owskiej policji politycznej, coś jak nasze UB i SB). Ujawnieniem zawartości Czerwonej walizki grożono Honeckerowi 17 października 1989 – gdyby ten by nie zrezygnował z dalszego sprawowania funkcji I sekretarza, wówczas Mielke miał ujawnić wszystkie kompromitujące dokumenty.
  3. Przejęcie władzy przez Ericha Honeckera było wyjątkowe. Był to bowiem chyba jedyny przykład, kiedy kierownictwo partii komunistycznej zmieniło się w sposób pokojowy, bez cichych odwołań, knowań, aresztowań, śmierci dotychczasowego sekretarza, spisku itd. Jego poprzednik – Walter Ulbricht – przeszedł po prostu na emeryturę.
  4. Jedną z pierwszych decyzji Honeckera było (oczywiście – nieoficjalne) zakazanie śpiewania hymnu …własnego kraju, NRD. W pieśni „Auferstanden aus Ruinen” (pl. Powstali z ruin) są bowiem wersy, które mówią o jedności Niemiec (notabene: w całym hymnie konsekwentnie używa się słowa „Niemcy”, w ogóle nie pada nazwa „NRD”), a to nie pasowało raczej do sytuacji, w której oba kraje dzielił Mur Berliński. Za Honeckera odgrywano więc wyłącznie wersję instrumentalną, a od 1 stycznia 1987 zrezygnowano nawet z wersji bez tekstu.
  5. Wiele osób kojarzy związek Ericha Honeckera z Margot – to ona była przedstawiana jako pierwsza dama NRD, często pojawiała się w mediach, udzielała wywiadu. Mało kto jednak wie, że Margot Honecker była dopiero trzecią żoną Ericha. Z pierwszą żoną – Charlotte – związał się w 1946 roku, jednak bardzo szybko został wdowcem (po niecałych sześciu miesiącach). W 1949 ożenił się z niejaką Edith Bauman, ale para rozwiodła się w 1953. Bezpośrednią przyczyną był ujawniony romans Honeckera z Margot Feist, która stała się jego trzecią i już definitywnie ostatnią żoną. Co ciekawe – romans zawiązał się w pierwszym miesiącu małżeństwa z Edith, gdy Honecker balował na 70 urodzinach Stalina, poznając na imprezie kochankę i przyszłą żonę Margot. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  6. Uważa się, że Honecker był najbardziej bezbarwnym przywódcą Bloku Wschodniego. Jego przemówienia były drętwe, nie miał żadnej charyzmy, im był starszy, tym mówił mniej wyraźnie (trochę jak Breżniew). Nie miał żadnej werwy, był bardzo „sztywny” i powolny.
  7. W 1981 roku Honecker żądał siłowej rozprawy z Solidarnością – postulował interwencję zbrojną, na wzór węgierskiej w 1956 i czechosłowackiej w 1968. W swojej zażartości był nawet bardziej zacięty od Breżniewa, którego bezskutecznie starał się przekonać do wkroczenia na terytorium PRL.
  8. Słynny ludek ze wschodnioniemieckiej sygnalizacji przy przejściu dla pieszych (Ampelmännchen) był zainspirowany zdjęciem Honeckera w słomkowym kapeluszu, które wykonano podczas wakacji.
  9. Honecker nie spodziewał się, że zostanie odwołany. W październiku 1989 roku, kończąc jedno z posiedzeń Biura Politycznego, zadał rutynowe pytanie: „Czy są jakieś sugestie dotyczące porządku obrad?”. Jeden z obecnych tam polityków odparł nieśmiało: „Proponuję umieszczenie nowego punktu w porządku obrad. Chodzi o zwolnienie towarzysza Ericha Honeckera ze stanowiska sekretarza generalnego i wybór towarzysza Egona Krenza na jego miejsce”. Honecker podobno spokojnie odpowiedział: „No to otwieram debatę”. Po trzech godzinach Biuro Polityczne głosowało za usunięciem dotychczasowego sekretarza – co ciekawe, również Honecker kurtuazyjnie zagłosował za swoim odwołaniem.
  10. Po odwołaniu Honeckera, małżeństwo miało spore problemy ze znalezieniem lokum. Przez pewien czas mieszkali pokątnie na plebani u ewangelickiego pastora (w 2022 roku powstał na ten temat nawet film – „Honecker und der Pastor”), potem w chilijskiej ambasadzie w Moskwie, ostatecznie uciekli do Ameryki Południowej, osiedlając się w Santiago de Chile.
No to tradycyjnie – zapraszam do piorunowania, komentowania oraz obserwowania tagu #dyktatorzy , aby być na bieżąco ( ͡° ͜ʖ ͡°)
94644d2a-5085-4998-8a18-3b45835913e4
lexico

@Horkheimer z niego nie był dyktator, tylko taki bezbarwny, bezsmakowy nikt

Horkheimer

@lexico Tak, ale w tej serii chciałbym omówić też postacie autokratyczne, które dzierżyły pełnię władzy (Wspominałem o tym chyba w pierwszym wpisie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). A Honecker bez wątpienia był najbardziej wpływowym politykiem NRD przez 18 lat sprawowania funkcji. Poza tym odpowiada za śmierć wielu uciekinierów, którzy zostali zastrzeleni przy próbie przedarcia się przez Mur Berliński, więc sumienie brudne na pewno (zresztą ścigano go za to na początku lat 90). Może nie był to dyktator pokroju Hitlera czy Stalina, ale na pewno nie był to demokrata.

lexico

@Horkheimer to był pachołek ruskich. W NRD wszyscy sobie z niego żarty stroili.

1dzPrecz

Przecież to nie jest żaden Honecker, tylko Roman Bułkowski. Kumpel Wieśka Graczyka.

bobby-dylsn

@Horkheimer Erich Honecker, chociaż też miał szczęście. ludzie mówią, że to w nieszczęściu szczęście.

eswemenasja

Przypomina się zemsta Honeckera.

Shadov

@lexico @Horkheimer Czyli utrzymywał się tylko ze względu na poparcie jego osoby przez Moskwę? Wydaje mi się że nawet i to często było za mało by utrzymać się na stołku I sekretarza w bloku wschodnim

AdamKarolczak02137

@Horkheimer dobra ta seria jest, właśnie sobie zdalem sprawę, że historia NRD w przeciwieństwie do RFN praktycznie nie istnieje w takiej powszechnej świadomości, ot po prostu sobie były

lexico

@Shadov on był tak miałki i tak bezdecyzyjny, że po prostu był

SlicznaZosia

Trochę taki Jerzy Zięba z twarzy

BapitanKomba

@AdamKarolczak02137 No historia NRD w Polsce to tylko historia budowy i zburzenia muru. No i baby przebrane za chłopów na zawodach lekkoatletycznych ( ͡° ͜ʖ ͡°) . A szkoda, bo NRD miało ciekawą historię. Od powstania z 1953 (o którym w Polsce chyba nikt celowo nie pamięta, by nie wyszło, że Poznań nie był pierwszy), po "sukces gospodarczy" polegający na braniu kredytów, by utrzymać status bogatej wizytówki bloku wschodniego. Gdyby nie 3 października budżet NRD zaliczyłby upadek jak nasz w 1982.

himarsownik_2137

@Horkheimer funfact: na imprezach partyjnych z udziałem Honeckera wymagano aby zawsze pić kieliszek do końca a potem odstawiać odwrócony dnem do góry żeby nikt nie oszukiwał. Specjalnie dla Honeckera robiono niskoprocentową wódkę (woltaż wynosił coś w okolicach 8 procent) żeby się szybko nie upił.

Zaloguj się aby komentować