A w ten weekend się faktycznie dzieje, bo wybory mamy aż w 3 państwach regionu: w Finlandii, w Bułgarii (w obu parlamentarne) oraz w Czarnogórze (druga seria wyborów prezydenckich). Przyjrzyjmy się zatem sytuacji wyborczej w każdym z tych państw
Finlandia:
Pani premier Sanny Marin nie trzeba nikomu w internecie przedstawić (tak, tak, kocie uszka). Najmłodsza premierka na świecie z 2019 roku będzie walczyć o utrzymanie steru lewicowo-centrowej koalicji rządowej (składającej się z 5 partii: Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), Partii Centrum (Kesk.), Ligi Zielonych (Vihr.), Sojuszu Lewicy (VAS) i Szwedzkiej Partii Ludowej (SFP)). Najważniejsi konkurenci do przejęcia władzy to reprezentująca poglądy chadeckie Partia Koalicji Narodowej (Kok.) oraz nacjonalistyczna i eurosceptyczna Partia Finów (PS). Trzy najważniejsze partie od prawie 12 lat rywalizują ze sobą niemalże łeb w łeb, różnice podczas wyborów są dosłownie minimalne, sięgające dziesiątych punktu procentowego (4 lata temu SDP wygrało różnicą 0,25p.p. nad Kok. oraz 0,73p.p. nad PS.).
Jakie były główne tematy podczas kampanii wyborczej? Głównie gospodarka. Oczywiście ważnym tematem jest wysoka inflacja, sięgająca 40-letnich maksimów na poziomie 9,1%r/r. Dodatkowo konkurenci oskarżają rząd o liczne wydatki, zapędzające zadłużenie państwa. Ponadto głośnym echem odbiła się również afera, kiedy Sanna Marin imprezowała w sierpniu zeszłego roku i zdjęcia oraz filmy z tej imprezy pojawiły się w mediach (od razu mówię — normalna impreza).
Skupiając się jednak na obecnych wyborach: tak, różnice są znowu minimalne. Ostatni sondaż dawał najwięcej głosów Kok - 19,8%, potem PS - 19,5%, a rządząca SDP dopiero na 3 miejscu z 18,7% głosów (chociaż statystyczny błąd pomiaru wynosi 2p.p.). Wszystko zatem będzie się rozbijać o zdolności koalicyjne. Te, jak się wydaje, Kok ma największe: może stworzyć koalicję z dowolnym z dwóch pozostałych największych ugrupowań, a do tego dołożyć mniejsze centralne ugrupowania. PS ma najmniejsze zdolności koalicyjne, bo każde lewicowe ugrupowanie absolutnie wykluczyło możliwość współpracy z nimi. SDP z kolei ma perspektywy niemalże powtórzenia obecnej koalicji, wyłamuje się z takiej opcji jedynie Kesk.
Tak więc dzisiejsze wybory przybliżą Finów do werdyktu kto będzie sprawował władzę podczas najbliższej 4-letniej kadencji, choć to, co najważniejsze, będzie się rozstrzygało w kolejnych tygodniach, a może nawet miesiącach rozmów i negocjacji. Warto obserwować:)
Bułgaria:
Bułgarzy do urn wyborczych podejdą już po raz piąty w ostatnich 2 latach — wszystko dlatego, że kolejne starania stworzenia większościowego rządu raz za razem spalają na panewce. W największym skrócie: najmniejsze partie są prorosyjskie i nikt z nimi nie chce współpracować, największe partie się biją ze sobą wzajemnie o władzę i oskarżają m.in. o korupcję. Generalnie impas, który nie zapowiada się, żeby był rozstrzygnięty również i w tych wyborach. Większych zmian w sondażach od ostatnich wyborów nie ma. Konserwatywna i proeuropejska GERB byłego premiera Boyko Borisowa wciąż jest na prowadzeniu, chociaż bardzo zbliżyła się do nich centrowa koalicja PP-DB (obie po około 26% głosów), która do poprzednich wyborów podchodziła osobno. Dalej mamy liberalną, zrzeszającą turecką mniejszość partię DPS, skłonną do koalicji z PP-DP, a także nacjonalistyczne, antyeuropejskie i prorosyjskie Odrodzenie (taka bułgarska Konfederacja), obie z wynikiem około 13-14%. Ostatnim bardziej znaczącym ugrupowaniem jest lewicowa, głównie komunistyczna koalicja BSP z 8%.
Podobnie jak w wypadku Finlandii, nie zapowiada się, żeby same wybory były rozstrzygające (chyba że dojdzie do jakiejś dużej niespodzianki), tyle tylko że co gorsza, nie zapowiada się, by rozmowy koalicyjne przyniosły jakiś pozytywny dla Bułgarii skutek w postaci rządu. Nie będzie zdziwieniem ogłoszenie kolejnych przedwczesnych wyborów, co jeszcze bardziej wkurzy ludzi, głosujących nogami (nie przychodząc na wybory). W wyniku dwuletniego politycznego impasu sporo reform zostało zatrzymanych, takich jak na przykład dołączenie do strefy euro, które miało nastąpić w 2024 roku.
Czarnogóra:
Mimo że pozycja prezydenta w tym państwie jest bardziej ceremonialna (jak w Polsce), to dzisiejsza druga tura wyborów może sporo zmienić. Otóż naprzeciwko proeuropejskiego weterana czarnogórskiej polityki, niemalże nieustannie od 31 lat sprawującego stanowiska premiera lub prezydenta tego kraju Milo Đukanovicia stanie młody, 37-letni proserbski i proeuropejski Jakov Milatović. Jest on uznawany za polityka proeuropejskiego, dążącego do zreformowania państwa. Tak jak napisałem, prezydent nie ma dużej władzy, jednak być może, podobnie jak w Polsce w 2015 roku, zwycięstwo Milatovicia mogłoby pomóc jego ugrupowaniu w wygraniu zbliżających się czerwcowych wyborów parlamentarnych. Sprawiłoby to, że przerwany zostałby impas rządowy, jako że dwie poprzednie próby stworzenia rządu tego państwa zakończyły się niepowodzeniem (za sprawą m.in. obstrukcji Đukanovicia, obecnego prezydenta państwa).
Pierwsza tura wyborów rozstrzygnęła się na korzyść Milo Đukanovicia, który otrzymał 35% głosów, z kolei Milatović dostał 29% głosów. Tyle tylko, że na tego drugiego na pewno zagłosują wyborcy proserbskiego i prorosyjskiego Andrija Mandicia (19% głosów). Sondaże wskazują na bardzo zacięty pojedynek bez wyraźnego faworyta. Wybory do obserwacji dla koneserów, że tak powiem
Postaram się wrzucić wyniki wszystkich 3 wyborów, jak tylko będą rozstrzygnięte
#polityka #wiadomosciswiat #finlandia #bulgaria #czarnogora #europa
Zapewne interesujemy się w tym samym stopniu co oni naszą.
@Gustawf Ale jednak Polska jakkolwiek aspiruje do pozycji lidera w regionie (czego przykładem jest pomysł Trójmorza). Tyle tylko, że jak widać, jest to aspiracja wyłącznie werbalna i papierowa, nic więcej za tym nie idzie.
@bojowonastawionaowca wrzucaj, chętnie poczytam i pewnie nie tylko ja
W mediach od lat królują jakieś nieważne bzdury, jak mnie najdzie na oglądanie telewizji, sięgam po BBC, Euronews, naszych unikam jak ognia.
Ciekawe, że u Finów temat NATO, rosyjskiego zagrożenia czy kwestia europejskości nie pojawia się w kampanii wyborczej. Aż taki consensus?
@ewa-szy Mimo wszystko nie jestem ekspertem od fińskiej polityki xD, po prostu troszkę poczytałem do napisania tego tekstu, ale spróbuję odpowiedzieć:
Generalnie wszystkie na wszystkie te 3 tematy w fińskiej polityce panuje praktycznie konsensus. Za NATO zagłosowało 184 z 200 parlamentarzystów, zaś tylko siedmiu zagłosowało przeciw, zdecydowana większość społeczeństwa popiera odejście od polityki nieangażowania się i zwiększenie wydatków na zbrojenia i dołączenie do paktu obronnego. W związku z tym, naturalnie środek ciężkości w debatach przeszedł tam, gdzie występuje rozbieżność opinii, czyli właśnie głównie w stronę tematów gospodarczych.
Tutaj można się sprawdzić w tamtejszym kompasie wyborczym (jest po angielsku na stronie mediów państwowych, w Polsce nieprawdopodobne...) https://vaalit.yle.fi/vaalikone/eduskuntavaalit2023?lang=en
@bojowonastawionaowca thx, tak właśnie wnioskowałam. Co ten Putin, tak skonsolidować społeczeństwo, że prorosyjskie ścierwa nawet w kampanii wyborczej głów nie podnoszą...
@bojowonastawionaowca jak ktoś chce być na bieżąco z wydarzeniami ze świata to bardzo polecam radio TOK FM, jak ktoś lubi raport o stanie świata Rosiaka to też polecam, bo Raport to jednak raz w tygodniu, a w TOK to omawiają z eskpertami wydarzenia ze świata na bieżąco przed praktycznie całe dnie
Do tego premium jest tanie i ma się dostęp do wszystkich rozmów
@smierdakow Z podcastów polecam jeszcze Dział Zagraniczny - inne podejście: pojedynczy odcinek na dany temat żeby dogłębniej się wgryźć.
@Iukardio rosje to wszyscy maja w dupie wiec co by się tam nie działo - niech gnją i giną.
@Tiruriru również polecam dział zagraniczny. Co tydzień omawiany jest inny ważny temat z różnych zakątków świata. Wszystko elegancko tłumacza i streszczają tak że nawet totalny laik wie o co chodzi. Serio polecam. Wg mnie jeden z lepszych podcastów
@bojowonastawionaowca ciekawe rzeczy dzieją się też w Rosji ale z wiadomych względów nawet od Ciebie nie oczekuję byś je poruszył
@Iukardio no, z najciekawszych to smierc 2 milionow rosjan rocznie xD
@Iukardio Piszę o krajach Europy Wschodniej i Południowo-wschodniej, nie zajmuję się państwem terrorystycznym położonym na Syberii.
@Iukardio jakie to ciekawe rzeczy w Rosji się dzieją? Znowu sławojkę ukradli? XDD
@bojowonastawionaowca Rosja to państwo europejskie
@huudyy a nie wiem właśnie może taki moderatorek by wrzucił to bym się dowiedzial
@Iukardio Nie, nie jest państwem europejskim. Jest państwem mafijnym pozbawionym jakichkolwiek innych funkcjonujących instytucji. Złośliwy by powiedział, że bliżej do Mongolii niż do Europy, ale to kompletne pudło — Mongolia jest naprawdę dobrze funkcjonującą demokracją. Rosja jest wiele, wiele, wiele poziomów niżej.
@bojowonastawionaowca widzę, że mylisz położenie geograficzne z ustrojem.
Serio dużo edukacji się przyda.
@bojowonastawionaowca
Masz tu zajawkę, dalej dasz radę sam:
Najludniejszym państwem na kontynencie europejskim również jest Rosja (142 021 981 mieszkańców), a najludniejszym państwem położonym w całości w Europie są Niemcy (84 316 622 mieszkańców).
@Iukardio w sumie masz, dobre newsy z Petersburga
fakt.pl: Zamach w kawiarni w Petersburgu. Kim był Właden Tatarski?.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/zamach-w-kawiarni-w-petersburgu-kim-byl-wladen-tatarski/fbhelne
@bojowonastawionaowca chłopie z nieba mi spadłeś! Odkąd telewizor służy mi tylko do YT i VOD to właśnie tego szukałem. Zaczynam obserwowć
@wozny87 Powiem więcej, jak masz ciekawy temat do porzucenia, to ja się z chęcią zajmę, z racji posiadania nieco większej ilości czasu
@bojowonastawionaowca Azjaci? Dawaj, panie, dawaj. Tam się teraz mocno gotuje w republikach poradzieckich, jakieś wrzutki z państwa środka jak najbardziej mile widziane.
@ewa-szy Republiki poradzieckie w sensie -stany? Oj, tutaj zdecydowanie nie czuję się specjalistą, bardziej Daleki Wschód
@bojowonastawionaowca możesz napisać o Gruzji bo to niezły kociołek. Maja oligarchę bogatszego niż budżet kraju ktory robi co chce i traktuje kraj jak swój folwark. Kasa przywieziona z Rosji. Oczywiście wrócił ro Gruzji zupelnie przypdkiem w momencie gdy Gruzja zrobiła się bardzo proeuropejska i od jego powrotu i wejscia w politykę mocno się to wywróciło.
@bojowonastawionaowca generalnie w miarę wycofywania się ruskich oddziałów, co trwa od początku wojny, Armenia z Azerbejdżanem znowu się spina. Gruzję już ktoś wspomniał. Kazachstan zrywa więzy z matiuszką rassiją i tu zaczyna się robić naprawdę ciekawie: z jednej strony Puchatek zwołuje szczyt państw rejonu, z drugiej Turcja od ładnych paru lat wjeżdża na pełnej ze swoim panosmanizmem, z trzeciej Iran i Irak. Cały ten kociołek bulgoce sobie i od czasu do czasu wrze, mieszają się różne interesy, jak to w sytuacji, kiedy dotychczasowy protektor zostawia po sobie faktyczną próżnię. Faktyczną, bo teoretycznie ruskie rozpaczliwie usiłują podtrzymać iluzję kontroli za pomocą dyplomacji. Ale ruska dyplomacja nic nie znaczy przy braku ruskich bagnetów. Tak z grubsza.
@bojowonastawionaowca tematyka azjatycka a napisałeś przed chwilą że Rosji nie, mimo że piszesz że to nie europa.
Już całkowicie gubisz się w faktografii.
Poczytaj jakieś atlasy geograficzne. Na początek.
@Iukardio Mówienie o Rosji jako o Azji, jest obrazą dla Azji.
@bojowonastawionaowca jest obrażą dla inteligencji
podcast OSW też bardzo polecam, i Dział zagraniczny i Układ otwarty tyż
@SirkkaAurinko nie wiem jak reszta, ale układ otwarty jest raczej hurra optymistyczny,mało informacji, dużo emocji
@bojowonastawionaowca nie masz co się samobiczować, gwarantuję ci, że w obcych krajach również lata im koło czterech liter polityka zagraniczna, a często też i krajowa - jak i u nas, jak i wszędzie
@tobaccotobacco Żadne samobiczowanie, tylko żal — jeśli Polska chciałaby zdobyć mocniejszą pozycję w regionie, to MUSI zacząć się więcej interesować tym, co się dzieje za najbliższymi granicami (pomijam granicę z Ukrainą).
@bojowonastawionaowca ludzie na ulicy to nie decydenci - żal możesz mieć wyłącznie do skrajnie nieprofesjonalnej polskiej dyplomacji
@tobaccotobacco Nie, nie tylko. Miejsce na debaty czy dyskusje o tematyce międzynarodowej mogłoby jak najbardziej powstawać w wyniku działań państwa, ale tego, poza jednostkowymi działaniami najbardziej chyba OSW, w ogóle nie ma. Znasz jakiś program w telewizji publicznej dotyczący tematyki międzynarodowej? Bo ja kompletnie nic, jedynie pojedyncze wtręty.
@bojowonastawionaowca głupie pytanie, gdyby istniały takie rzeczy, to byś nie musiał o nie pytać, bo by były powszechnie znane
@bojowonastawionaowca owca bojowa, do walki gotowa
Update wynikowy:
Finlandia: wygrana Partii Koalicji Narodowej, dojdzie do zmiany rządu
https://www.hejto.pl/wpis/niepelne-wyniki-wyborow-w-finlandii-zwyciestwo-partii-koalicji-narodowej-socjald
Bułgaria: zwycięstwo GERB-UDF, prawdopodobny dalszy impas polityczny
https://www.hejto.pl/wpis/exit-polls-po-wyborach-w-bulgarii-zwyciestwo-gerb-udf-bylego-premiera-boyko-bori
Czarnogóra: zwycięstwo Jakova Milatovicia
https://www.hejto.pl/wpis/wybory-prezydenckie-w-czarnogorze-zwyciestwo-bylego-ministra-gospodarki-jakova-m
@SirkkaAurinko Dzięki!
Zaloguj się aby komentować