Zapraszam Was dzisiaj do Żor położonych w województwie śląskim. Pomimo tego, że byłem w nich wielokrotnie (szczególnie przejazdem) to nigdy w życiu nie powiedziałbym, że znajduje się tam aż 400 metrów murów obronnych. A Wy wiedzieliście
W Żorach znajduje się około 400 metrów murów obronnych, co stanowi ⅓ pierwotnego obwarowania miasta. Ich budowa rozpoczęła się najprawdopodobniej w XIII, a zakończyła w XIV wieku. Wysokość murów dochodziła do 8 metrów, a ich grubość dochodziła do 1,5 metra. Co ciekawe mury obronne nie posiadały żadnych baszt, jak to miało miejsce w innych miastach. Warto dodać, że obwarowania posiadały również fosę o głębokości do 4,5 metra i szerokości 9-18 metrów.
Do Żor prowadziły dwie bramy miejskie Górna (na zachodzie) i Dolna (na wschodzie). Do dzisiaj nie przetrwała żadna z nich, natomiast we wschodniej części Żor można zobaczyć zrekonstruowaną bramę Dolną. Najlepiej eksponowany fragment murów znajduje się przy ulicy Ogrodowej. Spory fragment znajduje się w północnej części starego miasta wzdłuż cmentarza (nieopodal kościoła św. Filipa i Jakuba). Pojedyncze fragmenty można również dojrzeć między domami przy skrzyżowaniu Łytkowskiego z Bramkową oraz wzdłuż Garncarskiej (na tyłach domów).
Przy ulicy Murarskiej znajduje się kilka niskich kamieniczek, które zbudowane są z cegieł pochodzących z rozebranych murów obronnych.
Kościół Świętych Apostołów Filipa i Jakuba położony jest na północ od rynku przy skrzyżowaniu Klimka i Garncarskiej. Budowę kościoła rozpoczęto najprawdopodobniej pod koniec XII wieku. Po powstaniu kościół wielokrotnie ulegał pożarom, z których najtragiczniejszy w skutkach miał miejsce w 1661 roku, gdy świątynia została znacznie zniszczona łącznie ze sklepieniem. Niestety podczas II wojny światowej wycofujący się Niemcy wysadzili świątynie, co zrujnowało kościół doszczętnie.
W dzielnicy Baranowice znajduje się zabytkowy pałac z XVII wieku. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku zaczął popadać w ruinę, ale będąc tam w maju 2021 roku przez bramę widziałem, że trwa remont.
Przejeżdżając przez Żory drogą 81 można dostrzec charakterystyczny budynek, w którym znajduje się Muzeum Ognia. Muzeum ma kształt płomienia, a w środku znajduje się ciekawa wystawa.
Zapraszam na bloga
https://antekwpodrozy.pl/287-zory-slaskie-projekt-miasta-stojace-murem
Zapraszam na bloga
https://antekwpodrozy.pl/287-zory-slaskie-projekt-miasta-stojace-murem
Zaloguj się aby komentować