Zapraszam Was dzisiaj do bardzo ciekawego miasta, jakim są Ziębice położone w województwie dolnośląskim. Odwiedziłem je w maju i włączyłem do mojego projektu "Miasta stojące murem" .
Tekst znajdziecie na blogu
https://antekwpodrozy.pl/334-ziebice-dolnoslaskie-przewodnik-po-atrakcjach-projekt-miasta-stojace-murem
Kilka ciekawostek o Ziębicach:
Miejscowe mury obronne powstały na przełomie XIII i XIV wieku. Nie znalazłem dokładnej długości pierwotnych obwarowań, ale z pewnością przekraczały 1800 metrów (pomiary na Google Maps). Obecnie przetrwało jakieś 300-400 metrów, ale mury są znacznie obniżone i wielu miejscach ukryte.
Wysokość murów obronnych wynosiła od 8 do 10 metrów, a grubość dochodziła do 180 centymetrów. Co 17 do 19 metrów w obwarowaniach znajdowały się półokrągłe baszty, co jest ciekawym rozwiązaniem, ponieważ w regionie odległość między basztami zazwyczaj była dwa razy większa.
Do dzisiaj ze wszystkich bram miejskich przetrwała tylko brama Paczkowska z XIII wieku.
Rynek otoczony jest wieloma kamienicami, z których najstarsze powstały w XVI wieku. Warto zwrócić uwagę na dom pod adresem 42 z 1600 roku, gdzie mieścił się dom opatów cysterskich z Henrykowa.
Miejscowy ratusz powstał w XIX wieku w stylu eklektycznym, a z dawnego renesansowego ratusza zachowała się wieża zbudowana w 1561 roku.
W Ziębicach znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego.
Bazylika św. Jerzego Męczennika i Sanktuarium Męki Pańskiej jest bardzo ciekawą świątynią o dwunawowej konstrukcji. Najstarszą częścią jest zachodni korpus zbudowany w 1270 roku, a podczas jego renowacji w XIX wieku odkryto pozostałości romańskie pozostałości z pierwszej połowy XIII wieku. Bardzo charakterystyczne są romańsko-gotyckie portale kościoła.
Przy ulicy Wąskiej 11 znajduje się dawna synagoga, którą zbudowano w latach 1844-1845. Powstała w stylu angielskiego neogotyku, który jest bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce.
Naprzeciwko kościoła św. Jerzego Męczennika przy ulicy Gacka stoi dom mieszkalny w stylu renesansowym z 1565 roku (przebudowany w XVIII wieku).
Na terenie szkoły podstawowej nr 4 przy Zamkowej znajduje się barokowa kaplica Bożego Ciała zbudowana w 1738 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się zamek książęcy zburzony pod koniec XV wieku.
Na południowy-wschód od starego miasta położony jest Park Miejski, do którego warto się przespacerować. Największą atrakcją, która się tam znajduje jest Orzeł Piastowski położony na niewielkim wzniesieniu. Ma 8 metrów wysokości i 10 metrów rozpiętości skrzydeł i jest największą ceramiczną figurą orła w Europie.
Ponad 100 lat temu w mieście mieszkał Karl Denke, który znany jest jako wampir z Ziębic. Przypisuje mu się kanibalizm oraz zamordowanie ponad 40 osób, ale dokładna liczba ofiar nie jest znana.
Tekst znajdziecie na blogu
Kilka ciekawostek o Ziębicach:
Zaloguj się aby komentować