Wybrane rocznice które wypadają 28 czerwca.
Nietypowe święta: Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956
Nietypowe święta: Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956
-
1147 – Rekonkwista: wojska chrześcijańskie rozpoczęły 4-miesięczne oblężenie Lizbony, zakończone wyzwoleniem miasta spod panowania Maurów.
-
1569 – Zakończyły się negocjacje w sprawie Unii lubelskiej – porozumienia pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego (podpisana została 1 lipca, a ostatecznie ratyfikowana przez króla Zygmunta II Augusta 4 lipca tego roku).
-
1651 – Powstanie Chmielnickiego: rozpoczęła się bitwa pod Beresteczkiem, jedna z największych bitew lądowych XVII wieku. Kozacy dostali srogi wpierdol, tracąc 30 do 40 tysięcy żołnierzy. Rzeczpospolita straciła "zaledwie" 700 ludzi. Skala bitwy? Siły Rzeczpospolitej: 64 - 74 tysiące żołnierzy, jazdy i pospolitego ruszenia versus 110 - 130 tysięcy Kozaków i Tatarów.
-
1776 - Rewolucja Amerykańska: Powieszono Thomasa Hickey'a, szeregowego armii kontynentalnej i osobistego ochroniarza generała Jerzego Waszyngtona. Powieszono go za bunt i spiskowanie.
-
1794 - Insurekcja kościuszkowska: mieszkańcy Warszawy wtargnęli do więzień skąd wywlekli i dokonali samosądów na pozostałych przy życiu przywódcach konfederacji targowickiej i osobach posądzanych o zdradę: biskupie wileńskim Ignacym Jakubie Massalskim, kasztelanie przemyskim Antonim Czetwertyńskim, pośle do Turcji Karolu Boscamp-Lasopolskim, szambelanie Stefanie Grabowskim, instygatorze koronnym Mateuszu Roguskim, szpiegu rosyjskim Marcelim Piętce, adwokacie Michale Wulfersie i instygatorze sądów kryminalnych Józefie Majewskim.
-
1812 - Z polecenia Napoleona Bonapartego Sejm Księstwa Warszawskiego zawiązał Konfederację Generalną Królestwa Polskiego, która ogłosiła wskrzeszenie Polski i przyłączenie do niej prowincji zabranych.
-
1834 – W Paryżu ukazał się pierwodruk Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
-
1838 – Wiktoria Hanowerska została koronowana na królową Zjednoczonego Królestwa.
-
1859 – W angielskim Newcastle upon Tyne odbyła się pierwsza w historii wystawa psów rasowych.
-
1880 - Zmarł Texas Jack Omohundro, amerykański kowboj, zwiadowca (ur. 1846), później aktor w podróżującym spektaklu teatralnym „Buffalo Bill” Cody’ego z udziałem słynnych autentycznych figur Dzikiego Zachodu zarówno wodzów Indiańskich, jak i białych zwiadowców, przyjaciel Dzikiego Billa Hickoka, pomimo tego, że służyli po przeciwnych stronach podczas wojny secesyjnej. Zmarł niespodziewanie na miesiąc przed 34. urodzinami 28 czerwca 1880 na zapalenie płuc w górskim, górniczym Leadville.
-
1886 - Pierwszy pociąg osobowy wyruszył z Montrealu i 4 lipca dotarł do Port Moody w Kolumbii Brytyjskiej nowo zbudowaną Koleją Transkanadyjską.
-
1900 – W pałacu Hofburg, w obecności wielu świadków, osobistości politycznych i duchownych, austro-węgierski następca tronu Franciszek Ferdynand Habsburg definitywnie zrzekł się pretensji do tronu przez jego przyszłą żonę hrabinę Zofię von Chotek i ich przyszłe dzieci, w zamian za zgodę cesarza Franciszka Józefa I na zawarcie małżeństwa. Stary kajzer miał obiekcje co do Zofii von Chotek, bo była "tylko" hrabiną.
-
1904 - 635 osób zginęło w wyniku zatonięcia duńskiego parowca „Norge” po zderzeniu się ze skałą Rockall na północnym Atlantyku.
-
1914 – Austro-węgierski następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg i jego żona Zofia von Chotek zostali zastrzeleni w Sarajewie przez serbskiego zamachowca Gawriła Principa, co stało się casus belli I wojny światowej. Po zamachu wybuchły w mieście antyserbskie zamieszki. Jak wybuchła wojna? Serbowie zabili arcyksięcia, więc Austria wypowiedziała Serbii wojnę, Rosja uważała Bałkany za swoją strefę wpływów i rozpoczęła mobilizację, Niemcy poczuły się zagrożone i dały Rosji ultimatum by przerwały mobilizację, car nie posłuchał więc Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji, Francja jako sojusznik cara wypowiedziała wojnę Niemcom, a Wielka Brytania jako sojusznik Francji dołączyła się do wojny przeciw Niemcom. Tak było, o ile czegoś nie pokręciłem.
-
1917 - Grecja przyłącza się do I wojny światowej po stronie Ententy.
-
1919 - Niemcy podpisały traktat wersalski z państwami zwycięskiej koalicji. Ja to się niemcom nie dziwię że pałali żądzą zemsty po tym jak ich w tym traktacie poniżono. Stracili kolonie, część terytorium, zabroniono im posiadania lotnictwa, ograniczono marynarkę, ograniczono wojska do 100 tysięcy bez czołgów i innej nowoczesnej broni, do tego gigantyczne reparacje.
-
1924 – Rozporządzeniem prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego zostało powołane przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.
-
1926 - Powstaje firma Mercedes-Benz w wyniku fuzji przedsiębiorstw Mercedes (Gottlieb Daimler) i Benz (Karl Benz).
-
1927 – Prochy Juliusza Słowackiego po przewiezieniu do Polski złożono w Krypcie Wieszczów w katedrze wawelskiej.
-
1940 - Namiestnik włoskiej Libii marszałek Italo Balbo zginął w wyniku omyłkowego zestrzelenia jego samolotu przez własną obronę przeciwlotniczą.
-
1940 - Niemcy zbombardowali wyspy Guernsey i Jersey w archipelagu Wysp Normandzkich, zabijając w sumie 42 osoby.
-
1940 - Rząd brytyjski uznał Charles’a de Gaulle’a za przywódcę wszystkich wolnych Francuzów.
-
1942 - II wojna światowa: Niemcy rozpoczęły na froncie wschodnim nieudaną letnią ofensywę Fall Blau.
-
1943 - W Przemyślanach koło Lwowa Niemcy zlikwidowali filię obozu pracy w Kurowicach. Rozstrzelano 250 kobiet, 200 mężczyzn przeniesiono do Kurowic.
-
1948 - Kryzys jugosłowiański: Komunistyczna Partia Jugosławii została wykluczona z Kominformu. Tito nie chciał być pachołkiem Stalina, więc stosunki między oboma krajami się bardzo ochłodziły.
-
1950 - Urodził się Marek Cieślak, polski żużlowiec i bodaj najsłynniejszy polski trener tego sportu. Przez wiele lat trenował polską reprezentację narodową zdobywając z nią hurtowo złote medale drużynowych mistrzostw świata, oprócz tego pracował w klubach polskiej ligi. Z jednej roboty wyleciał bo przyszedł pijany na mecz, przez to w środowisku kibicowskim żartuje się że Mareczek lubi sobie wypić.
-
1950 - Wojna Koreańska: Masakra ligi Bodo; nawet 200 tysięcy ludzi zostało zamordowanych przez południowokoreańskich żołnierzy i policjantów za rzekome sympatyzowanie z komunistami. Południowokoreańskie organizacje cywilne utrzymują, że liczba zabitych mogła wynosić nawet 1 200 000 ofiar. Przez dekady za masakrę niesłusznie obwiniani byli komuniści.
-
1950 - Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.
-
1950 – Wojna koreańska: wojska północnokoreańskie zdobyły Seul.
-
1952 – W Long Beach w Kalifornii odbył się pierwszy konkurs Miss Universe.
-
1953 – Założono Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Najcenniejszy eksponat? Bezwzględnie ORP Błyskawica.
-
1956 – W Poznaniu doszło do protestów robotniczych znanych jako „Poznański Czerwiec”, krwawo stłumionych przez wojsko i milicję.
-
1959 - 17 osób wypoczywających nad rzeką Ogeechee w Meldrim w amerykańskim stanie Georgia zginęło na miejscu, a 6 kolejnych zmarło w szpitalu w wyniku wybuchu cystern z LPG po wykolejeniu przejeżdżającego przez wiadukt pociągu towarowego.
-
1960 - 45 górników zginęło w wyniku ekspozji w kopalni węgla kamiennego w hrabstwie Monmouthshire w Walii.
-
1962 – 81 osób zginęło w katastrofie samolotu An-10 pod Soczi.
-
1967 – Izrael zaanektował wschodnią część Jerozolimy.
-
1969 - W Nowym Jorku wybuchły zamieszki Stonewall na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych, uznawane za początek ruchu na rzecz praw LGBT.
-
1974 - W KWK „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu i tąpnięcia, w wyniku czego zginęło 32 górników.
-
1974 - W Poznaniu oddano do użytku halę widowiskowo-sportową Arena.
-
1978 – Statek kosmiczny Sojuz 30 z Mirosławem Hermaszewskim i Piotrem Klimukiem na pokładzie przycumował do stacji kosmicznej Salut 6.
-
1981 - W swym domu w Los Angeles został aresztowany przez FBI agent wywiadu PRL Marian Zacharski.
-
1981 - Zmarł Terry Fox, kanadyjski lekkoatleta, działacz na rzecz walki z nowotworami (ur. 1958). Uznany za jednego z największych bohaterów narodowych Kanady. Przebiegł w poprzek Kanadę by zebrać fundusze na walkę z nowotworami. Z powodu postępu choroby nowotworowej Fox musiał przerwać swój bieg po przebyciu 5300 km w ciągu 143 dni. Fox przebiegał każdego dnia około 42 km - długość maratonu. Wkrótce po przerwaniu Maratonu Nadziei, Fox zmarł.
-
1982 - 132 osoby zginęły na Białorusi w katastrofie lecącego z Leningradu do Kijowa samolotu Jak-42 należącego do Aerofłotu.
-
1987 – Niszczyciel ORP „Błyskawica” jako jedyny polski okręt został udekorowany Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
-
1991 – Formalnie rozwiązano Radę Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG).
-
1993 – Został aresztowany amerykański seryjny morderca Joel Rifkin. Jego ofiarą w latach 1989-1993 padło 17 młodych kobiet, głównie narkomanek oraz prostytutek. W celu utrudnienia identyfikacji ofiar Rifikin ćwiartował ich ciała (trzech jego ofiar nigdy nie udało się zidentyfikować). Motywami zbrodni było to, że ze względu na swoją tuszę, Joel nie potrafił sobie radzić z kobietami. Został skazany na 203 lata pozbawienia wolności.
-
1997 – Mike Tyson w czasie pojedynku bokserskiego z Evanderem Holyfieldem w Las Vegas odgryzł rywalowi kawałek ucha.
-
2000 - 7-letni uciekinier z Kuby Elián González powrócił do ojczyzny zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego USA. Jego matka wraz z dziesięciorgiem innych uchodźców zmarła w trakcie próby ucieczki. Elián zdołał dopłynąć na dętce do wybrzeża Florydy. Amerykańskie prawo udziela uchodźcom z Kuby azylu, jeśli zdołają sami dopłynąć do suchego lądu, jednak Elián został wyłowiony przez dwóch rybaków, którzy oddali go w ręce straży granicznej. W Stanach Elián został czasowo oddany pod opiekę odległej rodziny, której wcześniej udało się uciec i otrzymać obywatelstwo. Rodzina Eliána i społeczność Miami próbowały uratować chłopca przed deportacją na drodze prawnej oraz odmawiając oddania go władzom. Wczesnym rankiem 22 kwietnia 2000, z osobistego rozkazu prokurator generalnej w gabinecie Billa Clintona, Janet Reno, uzbrojeni agenci federalni odebrali chłopca rodzinie. Następnie amerykański sąd orzekł, że Elián jest za młody, by wystąpić o azyl, zaś jego opiekunem prawnym jest pozostający pod władzą reżimu Fidela Castro ojciec (rozwiedziony z matką Eliana), i oddał chłopca w ręce władz kubańskich.
-
2001 – Były prezydent Serbii i Jugosławii Slobodan Milošević został przekazany przez władze serbskie przed Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze.
-
2004 - USA i Libia wznowiły po 24 latach stosunki dyplomatyczne.
-
2005 - Rozpoczął się proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II.
-
2006 – Czarnogóra na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ została 192. członkiem ONZ.
-
2016 – W zamachu na Port lotniczy Stambuł-Atatürk zginęło 45 osób, a 239 zostało rannych. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.
-
2017 – W stoczni w Szanghaju zwodowano pierwszy chiński niszczyciel rakietowy typu 055. Są to największe na świecie jednostki tej klasy. Część ekspertów nazywa je krążownikami.
Zaloguj się aby komentować