Wybrane rocznice które wypadają 19 czerwca.
Nietypowe święta: Dzień Kota Garfielda, Dzień Leniwych Spacerów, Światowy Dzień Anemii Sierpowatej.
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Kota Garfielda, Dzień Leniwych Spacerów, Światowy Dzień Anemii Sierpowatej.
-
1540 – Pożar strawił dach, dzwony i hełm północnej wieży archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.
-
1586 - Angielscy koloniści opuścili wyspę Roanoke, po nieudanej próbie założenia pierwszej stałej osady angielskiej na kontynencie Północnoamerykańskim.
-
1633 – Wojna polsko-rosyjska (1632-34): z powodu dezercji Kozaków rejestrowych książę Jeremi Wiśniowiecki został zmuszony do zwinięcia oblężenia Putywla.
-
1669 – Michał Korybut Wiśniowiecki został wybrany na króla Polski. Jeden z mniej udanych królów polskich.
-
1815 – 100 dni Napoleona: taktyczne zwycięstwo wojsk francuskich i strategiczne pruskich w bitwie pod Wavre. Pisałem wczoraj że Napoleon odniósł ostateczną klęskę? Ano, on tak. Ale tutaj on nie dowodził. A bitwa była ostatnim poważnym starciem tych ostatnich podrygów napoleońskiej Francji.
-
1862 - Kongres USA zakazuje niewolnictwa na terytoriach Stanów Zjednoczonych, unieważniając wyrok sądu w sprawie Dred Scott v Sandford.
-
1865 – W Galveston w Teksasie generał armii unijnej Gordon Granger proklamował emancypację teksańskich niewolników – rocznica tego wydarzenia jest obchodzona jako święto Juneteenth
-
1867 – Zostali rozstrzelani przez republikanów: cesarz Meksyku Maksymilian I, były prezydent marszałek Miguel Miramón i generał Tomás Mejía.
-
1897 - Zmarł Charles Boycott (ur. 1832), brytyjski zarządca ziemny. Po przejściu z armii w stan spoczynku, zajął się prowadzeniem majątku lorda Erne w irlandzkim hrabstwie Mayo. Rządził twardą ręką, czym naraził się lokalnej społeczności. Zbyt wysoki czynsz i liczne eksmisje spowodowały, że w 1880 doszło do protestów okolicznych mieszkańców. Postanowili ignorować Boycotta. Nikt nie chciał wykonywać dla niego usług, sprzedawać mu czegokolwiek ani pracować dla niego. W ten sposób, od nazwiska Charlesa Boycotta, powstało określenie bojkot, oznaczające zerwanie kontaktów handlowych lub towarzyskich
-
1900 – Została zarejestrowana Fundacja Nobla.
-
1903 – Na wyposażenie armii amerykańskiej został przyjęty karabin powtarzalny Springfield M1903.
-
1930 – Do Gdyni przypłynął zakupiony we Francji (początkowo niemiecki) żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”.
-
1932 – Janusz Kusociński ustanowił w Antwerpii rekord świata w biegu na 3000 m (8:18,8 s).
-
1938 - W wyniku runięcia mostu nad Custer Creek koło Saugus w amerykańskim stanie Montana pod przejeżdżającym po nim pociągiem ekspresowym zginęło 47 osób, a 75 zostało rannych.
-
1938 - W finale rozgrywanych we Francji III Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Włochy pokonały Węgry 4:2.
-
1941 – Miała miejsce ostatnia przed atakiem Niemiec na ZSRR masowa deportacja na wschód „wrogich elementów” i ich rodzin z Kresów Wschodnich II RP.
-
1942 - Aby uniknąć powrotu do sierocińca 16-letnia Marilyn Monroe wyszła za mąż za 21-letniego robotnika Jamesa Doughertyʼego.
-
1943 - Polski Oddział Partyzancki z Ośrodka AK Stołpce zdobył miasteczko Iwieniec w powiecie wołożyńskim i rozbił tamtejszy garnizon niemiecki. Wydarzenia te przeszły do historii jako powstanie iwienieckie.
-
1944 – Wojna na Pacyfiku: rozpoczęła się bitwa na Morzu Filipińskim. Kolejna wielka porażka japońskich lotniskowców. Japończycy stracili trzy lotniskowce i kilka innych okrętów. Amerykanie stracili "tylko" 123 samoloty. Amerykanie nazwali bitwę "Great Marianas Turkey Shoot", czyli Wielkie strzelanie do indyków na Marianach
-
1945 - W pożarze w kopalni rudy miedzi „El Teniente” koło Machalí w środkowym Chile zginęło 355 górników (głównie w wyniku zaczadzenia), a 747 odniosło obrażenia.
-
1945 - Czechosłowaccy żołnierze dokonali pod Przerowem masakry 265 karpackich Niemców i Węgrów, w tym 120 kobiet i 74 dzieci.
-
1953 – W więzieniu Sing Sing pod Nowym Jorkiem wykonano wyroki śmierci na Ethel i Juliusowi Rosenbergach, skazanych za szpiegostwo na rzecz ZSRR. Ich szpiegostwo bardzo pomogło ZSRR w skonstruowaniu własnej broni jądrowej.
-
1956 – W ramach operacji „Mosaic” Wielka Brytania przeprowadziła nad australijskim archipelagiem Montebello drugą atmosferyczną próbę atomową.
-
1960 - Na torze Charlotte Motor Speedway odbył się pierwszy wyścig w ramach NASCAR.
-
1960 – Podczas wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Belgii na torze koło Spa zginęli w wypadkach brytyjscy kierowcy: Chris Bristow i Alan Stacey. Tego samego dnia, w trakcie wyścigu serii AAA na Langhorne Speedway koło Filadelfii zginął również amerykański kierowca Jimmy Bryan.
-
1961 – Kuwejt uzyskał niepodległość (od Wielkiej Brytanii).
-
1963 – Rozpoczął się I Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.
-
1965 - Pilot i 8 osób na ziemi zginęło w katastrofie włoskiego samolotu myśliwsko-szturmowego Fiat G.91, który runął na parking w trakcie pokazów w ramach odbywającego się w Paryżu Międzynarodowego Salonu Lotniczego.
-
1967 – Podczas przemówienia na kongresie związków zawodowych w Warszawie Władysław Gomułka nazwał Żydów mieszkających w Polsce „piątą kolumną”.
-
1971 – Otwarto kołobrzeskie molo.
-
1978 – W amerykańskiej prasie ukazał się pierwszy komiksowy odcinek z serii przygód kota Garfielda autorstwa Jima Davisa
-
1987 - 21 osób zginęło, a 45 zostało rannych w zamachu bombowym dokonanym przez ETA na parkingu przed supermarketem w Barcelonie.
-
1989 – Premiera filmu fantasy "Batman" w reżyserii Tima Burtona. Główną rolę zagrał Michael Keaton, w roli Jokera Jack Nicholson.
-
1995 – Czeczeńscy terroryści pod osłoną zakładników opuścili Budionnowsk w Kraju Stawropolskim, w którym od ataku na miasto 14 czerwca przetrzymywali w szpitalu około 2 tys. osób.
-
2005 - GP USA w Indianapolis roku 2005. W treningach i kwalifikacjach zawodziły opony firmy Michelin. Z powodu obaw o bezpieczeństwo z wyścigu wycofało się 7 zespołów używających ogumienia tej firmy. Z 20 kierowców wystartowało zaledwie 6, jeżdżących dla 3 zespołów (Ferrari, Jordan i Minardi). Wygrał Michael Schumacher z Ferrari.
-
2007 - Pielęgniarki rozpoczęły protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cztery z nich zaczęły okupować budynek, co doprowadziło do powstania tzw. „białego miasteczka”.
-
2012 - Twórca serwisu WikiLeaks Julian Assange poprosił o azyl w Ekwadorskiej ambasadzie w Londynie, w obawie przed ekstradycją do USA za publikację tajnych dokumentów zawierających nagrania egzekucji cywilów przez wojska amerykańskie.
-
2014 - Król Hiszpanii Jan Karol I abdykował na rzecz swego syna Filipa VI. Jan Karol, początkowo bardzo popularny, zaczął być od 2012 powszechnie nielubiany. Podczas gdy obywatele zmagali się z kryzysem, Król i jego rodzina pławili się w luksusie i co chwila wybuchały skandale obyczajowe z ich udziałem. Dodatkowo zaczął on podupadać na zdrowiu. Po abdykacji zachował prawo do tytułu królewskiego. Król pozostanie też osobą nietykalną, czyli będzie całkowicie chroniony prawnie, nie będzie go można pociągnąć do odpowiedzialności za działania z okresu panowania.
-
2016 - W wyniku wywrócenia łodzi podczas burzy na jeziorze Siamoziero w Karelii utonęło 14 dzieci.
-
2018 – W swym pierwszym meczu grupowym podczas rozgrywanych w Rosji XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Polska przegrała w Moskwie z Senegalem 1:2.
-
2018 - W USA przyznano patent nr 10,000,000
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Zaloguj się aby komentować