Wybrane rocznice które wypadają 18 czerwca.
Nietypowe święta: Dzień Ewakuacji, Międzynarodowy Dzień Sushi.
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Ewakuacji, Międzynarodowy Dzień Sushi.
-
1178 – Pięciu mnichów z Canterbury było świadkami eksplozji wywołanej prawdopodobnie upadkiem meteorytu na obrzeżu niewidocznej strony będącego tuż po nowiu Księżyca. Śladem po uderzeniu może być krater Giordano Bruno.
-
1264 - W Castledermot doszło do pierwszych obrad Irlandzkiego Parlamentu.
-
1574 – Elekcyjny król Polski Henryk III Walezy uciekł do Francji, by zostać królem tego kraju.
-
1757 – Wojna siedmioletnia: zwycięstwo wojsk austriackich nad pruskimi w bitwie pod Kolinem. Porażka sprawiła że wojska pruskie musiały zaniechać planów oblężenia Pragi, i ewentualnego dalszego marszu na Wiedeń.
-
1792 – Wojna polsko-rosyjska: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Zieleńcami, po której król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojskowe.
-
1793 – Wojny wandejskie: Wielka Armia Katolicka i Królewska zdobyła Angers otwierając sobie drogę na rewolucyjny Paryż, po czym jednak się rozproszyła, a powstańcy wrócili do swych gospodarstw na żniwa.
-
1812 – Wybuchła wojna brytyjsko-amerykańska. Toczyła się na pograniczy Amerykańsko - Kanadyjskim, i skończyła się porażką młodych Stanów Zjednoczonych. Amerykańska stolica spłonęła.
-
1815 – 100 dni Napoleona: w bitwie pod Waterloo w Belgii, Napoleon Bonaparte poniósł ostateczną klęskę, i skończyła się jego kariera awanturniczego generała który koronował się na cesarza. Połączone siły Brytyjskie, Niderlandzkie i Niemieckie rozbiły armię Francuską, a Napoleona wkrótce zmuszono do ponownej abdykacji.
-
1822 – Wojna o niepodległość Grecji: w odwecie za wymordowanie ok. 20 tys. osób na wyspie Chios Grecy zaatakowali przy użyciu branderów osmański okręt flagowy „Mansur al-liwa”, który zapalił się i eksplodował, w wyniku czego zginęło ok. 2 tys. marynarzy i żołnierzy.
-
1840 – Cesarz Rosji Mikołaj I Romanow wydał ukaz zakazujący używania w oficjalnych dokumentach słów Białoruś, Litwa oraz białoruski i litewski, wprowadzając w zamian nazwę Terytorium Północno-Zachodnie.
-
1858 - Karol Darwin otrzymał list od Alfreda Russela Wallace'a. Wallace miał podobne przemyślenia co Darwin, w temacie ewolucji. Skłoniło to Darwina do publikacji swojej teori.
-
1860 – Została odkryta kometa jednopojawieniowa C/1860 M1 (Wielka Kometa roku 1860).
-
1910 – W Krzekowie pod Szczecinem doszło do pierwszej w historii Niemiec katastrofy lotniczej, której ofiarą była osoba cywilna – wielokrotny mistrz świata i Europy w kolarstwie torowym Thaddäus Robl.
-
1916 - Zginął Max Immelmann (ur. 1890), niemiecki pilot, as lotniczy. Immelmann był pierwszym niemieckim pilotem który uzyskał status asa.
-
1918 – I wojna światowa: na Morzu Czarnym koło Noworosyjska z obawy przed dostaniem się w ręce Niemców został samozatopiony rosyjski pancernik „Impieratrica Jekatierina Wielikaja”.
-
1922 – Rząd brytyjski opublikował pod naciskiem palestyńskim pierwszą tzw. „Białą Księgę”, ograniczającą żydowską emigrację do Palestyny.
-
1928 - Amerykanka Amelia Earhart została (jako pasażerka) pierwszą kobietą która przeleciała samolotem nad Atlantykiem.
-
1928 - Norweski badacz polarny Roald Amundsen zaginął bez śladu w Arktyce.
-
1935 – Wielka Brytania i Niemcy zawarły porozumienie morskie. Dało ono zielone światło rozbudowie Kriegsmarine, mogła ona bowiem od tej pory mieć maksymalnie 35% tonażu Royal Navy. Plany były dość ambitne, chciano wybudować: 10 pancerników, 3 krążowniki liniowe, 4 lotniskowce, 15 "pancerników kieszonkowych", 5 ciężkich, 13 lekkich krążowników, 22 krążowniki zwiadowcze, 68 niszczycieli i prawie 100 torpedowców. Oczywiście niewiele z tego planu udało się zrealizować.
-
1938 – Prezydent RP Ignacy Mościcki dokonał otwarcia nowego gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie.
-
1940 – Generalny gubernator Hans Frank wydał rozporządzenie o wznowieniu działalności szkół podstawowych i zawodowych z ograniczonym programem nauczania.
-
1940 - Gen. Charles de Gaulle wygłosił na antenie radia BBC przemówienie do narodu francuskiego, w którym wezwał do walki z niemieckim okupantem.
-
1941 - Turcja zawarła traktat o przyjaźni i nieagresji z III Rzeszą, formalnie zachowując neutralność. Zarówno Alianci jak i państwa Osi zabiegały o przychylność Turcji. Turcja dopiero w 1945 roku zdecydowała się stanąć po stronie Aliantów.
-
1942 - Urodził się Paul McCartney, wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista. Członek zespołów The Beatles i Wings.
-
1942 – W otoczonym soborze Świętych Cyryla i Metodego w Pradze zginęło w walce z Niemcami 7 ukrywających się tam uczestników zamachu na Reinharda Heydricha.
-
1944 - Front zachodni: niemiecka latająca bomba V-1 uderzyła podczas porannego nabożeństwa w kaplicę w koszarach w londyńskiej dzielnicy Westminster, w wyniku czego zginęło 121 osób, a 141 zostało rannych.
-
1945 - W Moskwie rozpoczął się pokazowy proces polityczny szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
-
1948 - Wielka Brytania, Francja i USA ogłosiły że od 21 czerwca, Marka Niemiecka stanie się oficjalną walutą w okupowanej przez nich części Niemiec i Berlinie Zachodnim.
-
1949 - Urodzili się bracia Lech i jarosław Kaczyńscy, działacze opozycji antykomunistycznej i politycy. Lech jako prezydent RP zginął w katastrofie Smoleńskiej, a jego brat jako prezes pis nadal rządzi krajem z tylnego fotela i dzieli polaków. W dzieciństwie zagrali główne role w filmie "O dwóch takich co ukradło księżyc", ale nie słyszymy tam ich głosów, bo podobno tak seplenili że trzeba było ich zdubbingować.
-
1953 - W katastrofie amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego Douglas C-124 Globemaster II pod Tokio zginęło 129 osób.
-
1961 - W przeprowadzonym przez OAS zamachu bombowym na pociąg ekspresowy relacji Strasburg-Paryż zginęło 28 osób, a ponad 100 zostało rannych.
-
1968 - W Czechosłowacji rozpoczęły się ćwiczenie frontowo-sztabowe „Szumawa” z udziałem wojsk czechosłowackich, radzieckich, polskich i węgierskich, które były próbą generalną wojsk Układu Warszawskiego przed rozpoczętą 20 sierpnia operacją zdławienia Praskiej Wiosny.
-
1972 - 118 osób zginęło na przedmieściach Staines-upon-Thames w katastrofie lecącego z Londynu do Brukseli samolotu Hawker Siddeley Trident linii British European Airways. Przyczyną katastrofy był błędy załogi. Załoga źle zaprogramowała autopilota, przez co samolot leciał zbyt wolno, wpadł w przeciągnięcie i się rozbił.
-
1974 – Zachodnioniemiecki Bundestag zalegalizował aborcję na żądanie w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Obecnie w Niemczech aborcja może być wykonana jeśli ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki lub powstała w wyniku gwałtu/kazirodztwa/pedofili. W Niemczech nie karze się jednak kobiety za jej wykonanie w pierwszym trymestrze ciąży z innych powodów, o ile spełniło się odpowiednie warunki.
-
1979 – W Wiedniu podpisano układ SALT II pomiędzy ZSRR i Stanami Zjednoczonymi. Ustalał limity ilościowe i jakościowe strategicznej broni jądrowej.
-
1980 – W wyniku eksplozji oparów benzyny na budowanym w gdańskiej Stoczni Północnej statku zginęło 8 osób, a 20 zostało rannych, z czego 10 zmarło później w szpitalach.
-
1981 - Pierwszy lot bombowca F-117 Nighthawk, wykonanego w technologi Stealth. Mimo oznaczenia "F" nie był on myśliwcem, nie przenosił nawet działek. Obserwacje tego futurystycznego samolotu były brane jako obserwacje UFO.
-
--------------------------------------------------------------------------------------------
-
1983 - Z Cape Canaveral na Florydzie wystartowała misja kosmiczna STS-7 promu kosmicznego Challenger. Sally Ride została pierwszą amerykanką w kosmosie.
-
1984 – W Gdańsku uruchomiono Latarnię Morską Gdańsk Port. Najmłodsza latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku.
-
1984 - Wielka Brytania: 5 tysięcy policjantów starło się z podobną liczbą protestujących górników w "bitwie w Orgreave", podczas strajków górniczych z lat 84-85. Nikt nie zginął, ale było kilkuset rannych, a 95 krewkich górników aresztowano.
-
1992 – Rozpoczęła działalność pierwsza polska sieć telefonii komórkowej PTK Centertel.
-
1996 - W szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim po 12 dniach walki o życie zmarł Rif Saitgariejew (ur. 1960), rosyjski żużlowiec pochodzenia tatarskiego, zwany Tatarską Strzałą. 6 czerwca w meczu żużlowym przeciwko Unii Leszno, Rif uczestniczył w poważnym wypadku. Po starcie 5 biegu doszło do kontaktu między trzema żużlowcami, Rif uderzył w słupek bramy wjazdowej do parkingu gdy próbował ominąć rywali. Doznał ciężkich obrażeń: stłuczenie pnia mózgu, krwiak śródczaszkowy, przerwanie rdzenia kręgowego i złamanie przedramienia. Wtedy żużel był o wiele bardzie niebezpieczny niż dziś. Dmuchane bandy wprowadzono dopiero w pierwszych latach XXI wieku.
-
2004 – Rada Europejska zatwierdziła projekt Konstytucji dla Europy.
-
2011 – Podczas V Pikniku Lotniczego w Płocku w katastrofie swego samolotu zginął pilot Marek Szufa.
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
@Michal9787 PTK centertel - czyli jesli dobrze jaże - obecny PlusGSM? Poprawka orange jo orange bo to t.p. sa otwierala centertela
@Cybulion Tak, Orange.
Zaloguj się aby komentować