Wybrane rocznice które wypadają 16 czerwca.
Nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim
-
1487 - Wojna Dwóch Róż: Siły króla Anglii Henryka VII Tudora pokonały zbuntowane siły Yorków w bitwie pod Stoke Field. Uznawana za ostatnią dużą bitwę tej wojny.
-
1657 – Potop szwedzki: król Danii Fryderyk III Oldenburg wypowiedział wojnę Szwecji, włączając się do działań zbrojnych po stronie Rzeczypospolitej.
-
1703 – Na Węgrzech wybuchło antyhabsburskie powstanie Rakoczego.
-
1811 - Marynarze statku "Tonquin" celowo zdetonowali magazyn prochu, zabijając ok. 100 atakujących ich Indian.
-
1815 – 100 dni Napoleona: Napoleon Bonaparte odniósł swoje ostatnie zwycięstwa w bitwie pod Ligny i pod Quatre Bras.
-
1846 - Konklawe wybrało Piusa IX na papieża. Jego pontyfikat był najdłuższym oficjalnie zweryfikowanym - 31 lat 7 miesięcy i 21 dni.
-
1883 - Tragedia w Victoria Hall w Sunderland. Tego dnia po występie artystycznym rozdawano darmowe zabawki, wybuchła panika, i 183 dzieci zostało zadeptanych.
-
1884 - W parku rozrywki na Coney Island w Nowym Jorku otwarto pierwszą zbudowaną od podstaw kolejkę górską - Switchback Railway.
-
1897 - USA podpisały traktat z republiką Hawajską, dotyczący aneksji tego kraju przez USA. Aneksja stała się faktem 12 Sierpnia 1898 r.
-
1903 - Założono Ford Motor Company.
-
1904 - Irlandzki pisarz James Joyce odbył pierwszą randkę ze swą późniejszą żoną Norą Bernacle. Data ta stała się tłem największego dzieła pisarza – Ulissesa.
-
1911 - Założono amerykański koncern informatyczny IBM.
-
1925 – Na Krymie otwarto obóz pionierski Artek. Był to centralny i największy obóz pionierski ZSRR, a teraz rosji. Na jeden turnus przyjąć 8 tysięcy dzieci.
-
1933 - Na plaży w Tel Awiwie został zamordowany przez nieznanych sprawców dyrektor Departamentu Politycznego Agencji Żydowskiej Chaim Arlosoroff, który odegrał główną rolę w zawarciu porozumienia między Światową Organizacją Syjonistyczną i nazistowskimi władzami III Rzeszy, dzięki czemu mogło wyemigrować ponad 50 tys. niemieckich Żydów.
-
1935 – Na Walnym Zebraniu Naczelnej Izby Lekarskiej przyjęto Zbiór zasad deontologii lekarskiej, pierwszy kodeks etyki lekarskiej w niepodległej Polsce.
-
1937 – Hiszpańskie władze republikańskie zdelegalizowały trockistowską Partię Robotniczą Zjednoczenia Marksistowskiego (POUM), a jej przywódcę Andreu Nina i czołowych działaczy aresztowano, po czym przekazano ich agentom NKWD, którzy oddzieli Nina i 20 czerwca zamęczyli go na śmierć w trakcie przesłuchań.
-
1940 – Marszałek Philippe Pétain został ostatnim premierem francuskiej III Republiki.
-
1942 – W odwecie za ostrzelanie przez partyzantkę sowiecką niemieckiego samochodu osobowego, Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Rajsk w gminie Bielsk Podlaski, zabijając 149 osób.
-
1942 - Kampania śródziemnomorska: Po wejściu na minę zatonął wydzierżawiony od Brytyjczyków, polski niszczyciel eskortowy ORP Kujawiak. Zginęło 13 członków załogi.
-
1943 – Włoski rozbrojony okręt podwodny „Agostino Barbarigo” z 130 tonami niemieckiego ładunku przeznaczonego dla Japończyków wypłynął z Bordeaux po czym zaginął bez śladu wraz z 59 osobami na pokładzie.
-
1944 - Napad UPA na pociąg osobowy na trasie Bełżec-Rawa Ruska, w trakcie którego zamordowano 41-75 Polaków.
- <br /> <br />
-
1948 – Wybuchło powstanie malajskie. Trwało do 1960 roku i skończyło się stłumieniem powstania. Ale niedługo później Malajowie uzyskali niepodległość, pod postacią Federacji Malajskiej.
-
1950 – W Rio de Janeiro otwarto stadion Maracanã.
-
1955 - Zbuntowani lotnicy argentyńskiej marynarki wojennej zbombardowali nieuzbrojoną demonstrację zwolenników prezydenta Juana Perona. Zabili w ten sposób 364 ludzi, raniąc ok. 800. Na ziemi niektóre jednostki wojskowe próbowały dokonać przewrotu, ale zostały szybko spacyfikowane.
-
1955 - Premiera filmu animowanego "Zakochany kundel". Scena z pocałunkiem podczas jedzenia spaghetti to klasyk który bywał parodiowany w innych produkcjach.
-
1956 – Dokonano oblotu radzieckiego myśliwca MiG-21.
-
1958 - W więzieniu w Budapeszcie zostali powieszeni przywódcy powstania węgierskiego: Imre Nagy i Pál Maléter.
-
1960 - W mieście Mueda na północy Portugalskiej Afryce Wschodniej (dzisiejszy Mozambik) oddziały kolonialne dokonały masakry ponad 600 demonstrantów domagających się przyznania niepodległości.
-
1961 – Została otwarta Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej – szlak turystyczny prowadzący głównym grzbietem Karkonoszy.
-
1961 – Tancerz baletowy Rudolf Nuriejew, oczekujący ze swą grupą na lotnisku Le Bourget pod Paryżem na lot do Londynu, otrzymał od agentów KGB polecenie powrotu do Moskwy samolotem, który odlatywał niewiele później. Dzięki pomocy dwójki francuskich przyjaciół udało mu się poprosić na lotnisku o azyl polityczny.
-
1963 - Wystartował radziecki statek kosmiczny Wostok 6. Walentina Terieszkowa została pierwszą kobietą w kosmosie.
-
1964 – W Manchesterze Ian Brady i Myra Hindley („mordercy z wrzosowisk“) uprowadzili i zamordowali 12-letniego Keitha Bennetta. Łącznie duet morderców zamordował piątkę dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Nie chce mi się rozpisywać o tych popaprańcach, jak jesteście ciekawi tego tematu, to na pewno znajdziecie artykuły na temat tych dwojga.
-
1969 - Urodził się Jan Železný, czeski lekkoatleta, oszczepnik, trener. Rekordzista świata (98,48 m) w rzucie oszczepem (oszczep nowego typu).
-
1972 – 108 osób zginęło, a 111 zostało rannych w katastrofach dwóch pociągów osobowych spowodowanych zawaleniem tunelu w Vierzy w północno-wschodniej Francji.
-
1976 - W Soweto w Południowej Afryce doszło do masakry czarnoskórych uczniów protestujących przeciwko nauczaniu w języku afrikaans. Zginęło kilkuset uczniów, a ponad tysiąc zostało rannych.
-
1977 - W Kaliforni zarejestrowano przedsiębiorstwo informatyczne Oracle. W 2020 roku Oracle było 3 największym producentem oprogramowania.
-
1997 - Islamiści dokonali masakry 50 mieszkańców wsi Daïat Labguer w Algierii.
-
2000 – Premiera komedii sensacyjnej "To ja, złodziej" w reżyserii Jacka Bromskiego.
-
2002 – Papież Jan Paweł II kanonizował ojca Pio z Pietrelciny.
-
2008 - W Kalifornii zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.
-
2011 – Egipski terrorysta Ajman az-Zawahiri został wybrany na szefa Al-Ka’idy, zastępując zabitego przez Amerykanów Usamę ibn Ladina.
-
2012 – Polska przegrała we Wrocławiu w swym trzecim meczu grupowym Euro 2012 z Czechami 0:1 i odpadła z turnieju który współorganizowała.
-
2012 - Chiny wystrzeliły statek kosmiczny Shenzhou 9. Wśród trzyosobowej załogi była pierwsza Chinka w kosmosie.
-
2014 – Amerykanin Jeremiah Heaton, w celu uczynienia swej córki księżniczką, zgłosił pretensje do leżącego na granicy Egiptu i Sudanu terytorium Bir Tawil o niejasnej przynależności, wbił w jego ziemię flagę i powołał do życia „Królestwo Północnego Sudanu”. Mimo poparcia władz egipskich nowy twór państwowy nie został jeszcze przez nikogo uznany.
-
2016 - W Birstall koło Leeds została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.
-
2016 - W Chinach otwarli pierwszy Disneyland. A konkretnie w Szanghaju. Postać Kubusia Puchatka zapewne tam nie występuje.
-
2019 - Nawet 2 miliony ludzi wzięły udział w największych protestach w historii Hong Kongu.
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Zaloguj się aby komentować