Wybrane rocznice które wypadają 15 czerwca.
Nietypowe święta: Dzień Praw Osób Starszych, Dzień Wiatru, Ogólnopolski Dzień Dogoterapi.
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Nietypowe święta: Dzień Praw Osób Starszych, Dzień Wiatru, Ogólnopolski Dzień Dogoterapi.
-
1215 – Król Anglii Jan bez Ziemi nadał Wielką Kartę Swobód (Magna Carta). Akt ograniczał władzę monarchy i określał prawa szlachty, duchowieństwa i zakres swobód klas niższych.
-
1219 – Według legendy podczas bitwy pod Lyndanisse, będącej częścią krucjaty króla Waldemara II Zwycięskiego do Estonii, z nieba spadła późniejsza flaga Danii (Dannebrog), najstarsza obecnie używana flaga w Europie.
-
1389 – Klęska wojsk serbskich w bitwie na Kosowym Polu, w trakcie której polegli król Serbii Łazarz I Hrebeljanović i sułtan Murad I.
-
1520 – Papież Leon X ogłosił bullę Exsurge Domine potępiającą poglądy i działania Marcina Lutra.
-
1752 – Benjamin Franklin udowodnił, że piorun jest zjawiskiem elektrycznym.
-
1794 – Insurekcja kościuszkowska: komendant Krakowa Ignacy Wieniawski poddał miasto bez walki Prusakom.
-
1800 – Stolicą Stanów Zjednoczonych został Waszyngton.
-
1804 – Weszła w życie 12. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, precyzująca zasady wyboru prezydenta przez Kolegium Elektorów.
-
1844 - Charles Goodyear otrzymał patent na proces wulkanizacji, czyli chemiczny proces prowadzący do otrzymania gumy.
-
1878 - Eadweard Muybridge wykonał serię zdjęć konia w galopie. Na ich podstawie dowiódł że koń podczas biegu unosi wszystkie cztery nogi.
-
1888 – Wilhelm II Hohenzollern został cesarzem Niemiec i królem Prus. Rok 1888 był rokiem trzech cesarzy. Wilhelm I zmarł w marcu, Fryderyk III rządził tylko przez 99 dni, a Wilhelm II został właśnie ostatnim cesarzem niemieckim.
-
1896 – 27 tysięcy osób zginęło w trzęsieniu ziemi na japońskiej wyspie Honsiu. Większość ofiar zginęła w wyniku tsunami.
-
1904 - Pożar na statku spacerowym „General Slocum” na East River w Nowym Jorku spowodował śmierć 1021 osób, głównie kobiet i dzieci. Statek był pechowy, w czasie lat służby zaliczył kilka kolizji i innych incydentów.
-
1912 – Założono klub sportowy Warta Poznań.
-
1921 - Amerykanka Bessie Coleman została pierwszą czarnoskórą osobą, która otrzymała licencję pilota.
-
1934 - Minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki został postrzelony przed budynkiem Klubu Towarzyskiego przy ul. Foksal w Warszawie przez Hryhorija Maciejkę, członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), w wyniku czego zmarł w szpitalu tego samego dnia.
-
1937 - Niemiecka ekspedycja na Nanga Parbat straciła w lawinie 16 członków. Jest to najgorsza pojedyncza katastrofa, jaka wydarzyła się na ośmiotysięczniku.
-
1940 - Armia Czerwona zajęła Litwę.
-
1940 - II wojna światowa, front zachodni: Siły alianckie rozpoczęły odwrót z zajmowanej przez Niemcy Francji.
-
1941 – II wojna światowa w Afryce: rozpoczęła się aliancka odsiecz dla oblężonego Tobruku (operacja „Battleaxe”).
-
1952 - Zmarła Krystyna Skarbek, polska agentka brytyjskiej tajnej służby SOE, wywiadowczyni SIS pochodzenia żydowskiego (ur. 1908)
-
1954 – W Bazylei założono Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).
-
1955 – W Jakucji odkryto jedno z największych na świecie złóż diamentów Trubka Udacznaja.
-
1955 - Watykan ekskomunikował argentyńskiego prezydenta Juana Perona za wydalenie z kraju dwóch katolickich księży.
-
1964 - Urodził się czeski skoczek narciarski Pavel Ploc. Zdobywał medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, ale "zasłynął" też upadkiem podczas treningu na mamuciej skoczni w Harrahovie w roku 1985.
-
------------------------------------------------------------------------------------------
-
1967 – Premiera filmu wojennego "Parszywa dwunastka" w reżyserii Roberta Aldricha.
-
1969 - Rozegrano mecz piłkarski Honduras–Salwador, casus belli późniejszej wojny futbolowej między oboma krajami. Wydarzenia te opisał Ryszard Kapuściński w książce pt. "Wojna Futbolowa".
-
1970 - Charles Manson stanął przed sądem za inspirowanie morderstwa Sharon Tate (żony Polańskiego).
-
1970 - Zmarł Stanisław Sołdek, polski stoczniowiec, przodownik pracy (ur. 1916). Jego imieniem nazwano pierwszy statek wyprodukowany w Polsce po II wojnie światowej - SS Sołdek.
-
1972 – W Wietnamie Południowym rozbił się należący do linii Cathay Pacific Convair 880 lecący z Singapuru do Hongkongu z międzylądowaniem w Bangkoku, w wyniku czego zginęło 81 osób (71 pasażerów i 10 członków załogi). Przyczyną katastrofy był wybuch bomby.
-
1974 - W rozegranym na Neckarstadion w Stuttgarcie swym pierwszym meczu grupowym na piłkarskich Mistrzostwach Świata Polska pokonała Argentynę 3:2.
-
1977 - Premiera filmu wojennego "O jeden most za daleko" w reżyserii Richarda Attenborough. Polskiego generała Stanisława Sosabowskiego zagrał Gene Hackman.
-
1977 - W Hiszpanii odbyły się pierwsze od śmierci generała Franco wybory parlamentarne.
-
1985 - W leningradzkim Ermitażu obraz Rembrandta Danae został oblany kwasem i pocięty nożem przez szaleńca. Żmudne i długotrwałe prace konserwatorskie pozwoliły na jego odrestaurowanie i ponowne udostępnienie w 1998.
-
1985 - W Tokio założone animacyjne Studio Ghibli. Znane filmy z tej wytwórni to: "Laputa - podniebny zamek" (1986), "Mój sąsiad Totoro" (1988), "Szkarłatny Pilot" (1992).
-
1991 – Na Filipinach wybuchł wulkan Pinatubo, wyrzucając słup popiołów na wysokość 7 kilometrów. Wulkanolodzy ostrzegali przed erupcja już od dawna, dzięki temu zginęło relatywnie mało osób (ok. 800) i ewakuowano 20 tysięcy okolicznych mieszkańców. Erupcja spowodowała znaczne szkody materialne, lahary (potoki gorącego błota) zalały nawet amerykańską bazę lotniczą Clark, 10 tysięcy ludzi straciło dach nad głową. Aktywność wulkaniczna trwała od kwietnia, ale to właśnie 15 czerwca doszło do głównej erupcji, która była tak potężna że szczyt wulkanu zapadł się pod siebie i utworzył kalderę. Była to druga (po erupcji wulkanu Novarupta) najsilniejsza erupcja wulkanu w XX wieku.
-
1993 - Na atak serca w wieku 45 lat zmarł James Hunt, brytyjski kierowca wyścigowy (ur. 1947). Mistrz świata F1 z sezonu 1976 i późniejszy komentator tego sportu dla stacji BBC. Film "Wyścig" z 2013 r. opowiada o rywalizacji Jamesa Hunta i Nikiego Laudy. Hunt prowadził niezwykle rozrywkowy tryb życia. Oprócz zamiłowania do kobiet nie stronił od alkoholu.
-
1994 - Premiera filmu animowanego "Król Lew"
-
1996 – 212 osób zostało rannych w wyniku dokonanego przez IRA zamachu bombowego w centrum Manchesteru.
-
1996 - Zmarła Ella Fitzgerald (ur. 1917), jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w historii tego gatunku. Odznaczona Medalem Wolności przez prezydenta George’a Busha.
-
1999 - Na Morzu Żółtym doszło do pierwszego od zawarcia rozejmu w wojnie koreańskiej w 1953 roku starcia morskiego z ofiarami śmiertelnymi, w wyniku którego okręty południowokoreańskie zatopiły północnokoreańską łódź patrolową.
-
2001 - Otwarto drogowy Tunel Folgefonn w Norwegii o długości 11 km 150 m.
-
2006 - 64 osoby zginęły na Sri Lance w wyniku wybuchu miny pod autobusem.
-
2019 – Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.
-
2022 - Microsoft wycofał z użytku swoją przeglądarkę internetową Internet Explorer.
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
@Michal9787 1996 - Zmarła Ella Fitzgerald (ur. 1917), jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w historii tego gatunku. Odznaczona Medalem Wolności przez prezydenta George’a Busha. - jakiego gatunku? Zabrakło chyba jakiejś ważnej informacji. To tylko dopisze dla innych że chodzi o jazz.
Zaloguj się aby komentować