Wybrane rocznice które wypadają 11 czerwca.
Nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Rysia
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #zdarzylosiedzis
Nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Rysia
-
1434 – Do Krakowa przywieziono zwłoki zmarłego 1 czerwca w Gródku koło Lwowa króla Polski i najwyższego księcia Litwy Władysława II Jagiełły.
-
1509 - Angielski król Henryk VIII Tudor poślubił swoją pierwszą żonę, Katarzynę Aragońską. Miał ich kilka.. i kilka z nich kazał ściąć.
-
1770 – James Cook dopłynął do Wielkiej Rafy Koralowej.
-
1895 - Wystartował pierwszy długodystansowy rajd samochodowy Paryż-Bordeaux-Paryż o długości 1178 km. Zwyciężył Francuz Émile Levassor na samochodzie Panhard-Levassor.
-
1903 – W czasie przewrotu pałacowego w Serbii zostali zamordowani król Aleksander I Obrenowić i jego żona Draga. Był zwolennikiem rządów absolutnych. Odrzucił ofertę pogodzonych z reżimem radykałów. Niepopularny w społeczeństwie przez swoje rozwiązłe życie. Jego następcą został Piotr I Karadziordziewić z konkurencyjnej dynastii Karadziordziewiciów.
-
1905 – Otwarto schronisko turystyczne na Babiej Górze w Beskidach Zachodnich. Budynek spłonął w niejasnych okolicznościach w 1949 roku.
-
1933 – W pierwszym w historii meczu eliminacyjnym do II Piłkarskich Mistrzostw Świata 1934 we Włoszech Szwecja pokonała Estonię 6:2. Do I Mistrzostw Świata w Urugwaju eliminacji nie rozgrywano.
-
1935 – Francuski liniowiec pasażerski „Normandie” zdobył Błękitną Wstęgę Atlantyku.
-
1937 - Wielki terror: na rozkaz Józefa Stalina dokonano egzekucji ośmiu wysokich dowódców wojskowych, m.in. marszałka Michaiła Tuchaczewskiego.
-
1939 - Urodził się Sir Jackie Stewart - trzykrotny mistrz świata Formuły 1. Zwany Latającym Szkotem.
-
1940 - Okręt podwodny ORP „Orzeł” został oficjalnie uznany za utracony.
-
1942 – W odwecie za próbę buntu i ucieczki z obozu Auschwitz-Birkenau w Bunkrze I zostało zamordowanych 300 Polaków pracujących w karnej kompanii.
-
1948 – I wojna izraelsko-arabska: wszedł w życie rozejm narzucony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.
-
1955 – Około 80 osób zginęło w wypadku podczas samochodowego wyścigu 24h Le Mans we Francji. Samochód Pierre'a Levegha uderzył w auto hamującego przed nim Lance'a Macklina z prędkością ponad 200 km/h. Mercedes Levegha został wyrzucony w powietrze i uderzył w wał ziemny przed zatłoczoną trybuną. Kierowca zginął na miejscu, silnik i fragmenty karoserii zabiły wielu widzów, przy czym pokrywa silnika − wirując z ogromną prędkością − zadziałała jak nóż gilotyny. Wyścigu nie przerwano, pozostali kierowcy Mercedesa w ramach protestu wycofali się z niego. Tragedia pochłonęła 84 ofiary śmiertelne i 120 rannych. Miała też inne reperkusje; kilka krajów tymczasowo zakazało organizowania takich imprez (Francja,Niemcy,Hiszpania i Szwajcaria). Zakaz organizacji wyścigów samochodowych zniesiono w Szwajcarii dopiero w czerwcu 2007 roku. Firma Mercedes wycofała się z rywalizacji sportowej i nie wróciła do ścigania aż do roku 1987.
-
1959 – Na wyspie Wight u wybrzeża Anglii odbył się pierwszy lot poduszkowca wynalezionego przez Christophera Cockerella.
-
1959 - Urodził się brytyjski aktor Hugh Laurie, czyli nie kto inny jak Doktor House.
-
1963 - Gubernator Alabamy George Wallace osobiście zagrodził drogę dwojgu Afroamerykanom, którzy chcieli się zapisać do stanowego college’u. Ustąpił dopiero po stanowczej interwencji rządu federalnego.
-
1963 - W klinice w Jackson w stanie Missisipi prof. James Hardy przeprowadził pierwszą na świecie operację transplantacji płuca u 58-letniego biorcy, który zmarł po 18 dniach.
-
1963 - Prezydent USA John F. Kennedy w orędziu do Amerykanów zaproponował Civil Rights Act of 1964 - Akt prawny który gwarantował by równość wszystkich obywateli w dostępie do obiektów publicznych, zniesienie segregacji w szkołach i gwarancję federalnej protekcji dla praw wyborczych.
-
1964 – W wyniku ataku szaleńca uzbrojonego w domowej roboty miotacz ognia i lancę na szkołę podstawową w Kolonii zginęło 8 uczniów i 2 nauczycieli, a 22 osoby (głównie uczniowie) zostały ranne. Zamachowiec popełnił samobójstwo zażywając truciznę.
-
1970 – Anna Mae Hays i Elizabeth P. Hoisington jako pierwsze kobiety zostały awansowane do stopni generalskich w US Army.
-
1971 - Rząd USA siłą usunął ostatnich Indian z dawnego więzienia na wyspie Alcatraz, które okupowali od przeszło 19 miesięcy w ramach protestu przeciwko łamaniu ich praw.
-
1976 – W trakcie wizyty Edwarda Gierka podpisano wspólne oświadczenie o rozwoju stosunków między PRL, a RFN oraz umowę o współpracy kulturalnej, 5-letnią umowę o współpracy gospodarczej i szereg innych porozumień.
-
1977 – Holenderskie siły bezpieczeństwa odbiły pociąg pasażerski uprowadzony 23 maja koło Groningen przez terrorystów pochodzących z Moluków. Podczas akcji zginęło 6 z 9 terrorystów oraz 2 zakładników.
-
1978 – Podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Argentynie Alojzy Jarguz jako pierwszy polski sędzia główny poprowadził mecz w turnieju tej rangi (Peru-Iran 4:1).
-
1979 - Zmarł amerykański aktor John Wayne (ur. 1907). Był gwiazdą wielu westernów. Zmarł na raka żołądka, ale chorował też na nowotwór płuc, który jak sam mówił wziął się od tego że wypalał dziennie sześć paczek papierosów. Do rozwoju nowotworu miał się też przyczynić udział w kręceniu filmu "Zdobywca" z 1956 roku. Kręcono go bowiem na terenie w pobliżu którego przeprowadzano testy bomb atomowych. Z 220 osób pracujących przy filmie, 91 (41%) zachorowało w późniejszym życiu na raka, z czego 46 zmarło na tę chorobę.
-
1980 - W Hollywood został aresztowany seryjny morderca William Bonin. Wraz z kilkoma wspólnikami zgwałcił i zamordował 21 młodych mężczyzn i chłopców. Udowodniono mu jednak tylko czternaście morderstw, za które został skazany na karę śmierci poprzez wstrzyknięcie trucizny.
-
1985 - Agent polskiego wywiadu Marian Zacharski oraz trzech innych szpiegów wschodnioeuropejskich zostało wymienionych na 25 osób więzionych w krajach bloku wschodniego. Wymiany dokonano za pośrednictwem mecenasa Wolfganga Vogla na Moście Glienicke w Berlinie.
-
1986 – Polska przegrała z Anglią 0:3 w swym trzecim meczu grupowym podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Meksyku. Mimo porażki Polacy awansowali do kolejnej rundy.
-
1988 – Galina Czistiakowa ustanowiła w Leningradzie aktualny do dziś rekord świata w skoku w dal (7,52 m).
-
1996 – Ukazał się album "Z gitarą wśród zwierząt" zespołu Big Cyc. Makumba!
-
2000 – Na Rynku Głównym w Krakowie około 2 tys. trębaczy wykonało w południe Hejnał mariacki, ustanawiając rekord Guinnessa.
-
2001 - W więzieniu federalnym w Terre Haute w stanie Indiana został stracony poprzez zastrzyk trucizny 33-letni Timothy McVeigh, główny sprawca zamachu bombowego na budynek federalny w Oklahoma City w 1995 roku.
-
2005 – Ministrowie finansów państw grupy G8 uzgodnili anulowanie długów 18 najbiedniejszym krajom świata.
-
2009 – Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię grypy typu A/H1N1 (pierwszą tej choroby od 41 lat).
-
2010 – W Republice Południowej Afryce rozpoczęły się XIX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Pierwsze na czarnym lądzie. Gospodarze nie zachwycili, nie wychodząc nawet z grupy.
-
2013 – Turecka policja rozpędziła przy pomocy gazu łzawiącego i armatek wodnych wielotysięczny tłum demonstrantów okupujących od 28 maja plac Taksim w Stambule.
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #zdarzylosiedzis
"Samochód Pierre'a Levegha uderzył w auto hamującego przed nim Lance'a Macklina z prędkością ponad 20 km/h." Jednak 10 mniej ma sens.
Zaloguj się aby komentować