Wpadłem ostatnio na https://www.szukajwarchiwach.gov.pl i nadspodziewanie dużo mam zabawy w przeglądaniu tych archiwalnych zdjęć, planów, map i innych skanów.
Tu przykład mapy Galicji z XIX-wieku, ale ciekawe jest też przeglądanie dla mniej znanych miejscowości z ze swoich okolic.
Zacząłem buszować bo na próbę znalazłem trochę rzeczy nieistniejącego miasta Miedzianka (poznałem ciekawą historię o nim będąc w browarze o tej samej nazwie) - za Wikipedią:
'Po 1945 złożami rud uranu w okolicy Miedzianki zainteresowała się Armia Czerwona. W latach 1945–1954 wydobyto 600 ton rud uranu, w całości odesłanej do Związku Radzieckiego.
Rabunkowy sposób prowadzenia prac doprowadził do znaczących szkód górniczych na terenie Miedzianki. Pomimo 450-letniej historii podjęta została decyzja o całkowitej likwidacji osady.
W 1972 reszta ludności Miedzianki została ostatecznie przesiedlona do Jeleniej Góry, a większość pozostałości miasta wyburzono.'
Co do archiwum jeszcze to miasta z przedwojennej Polski też są i może dorzucę coś w komentarzach odnośnie Lwowa i Wilna.
Have fun!
#archiwalne #historia #ciekawostki #mapy
@ttoommakkoo bążur
Pierwszy wpis ale za to jakiej jakości, dzięki
Nie dodałem w głównym wpisie że polecam filtrować 'tylko zdjęcia i skany'
I zączam jeszcze foty siatkarek i siatkarzy AZS Lwów (1934r.) i z tego samego okresu ul. Ostrobramską w Wilnie.
Co do Wilna to ładna mapa miasta i okolice - niemiecka z 1893r. https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/8eb4bf4bf225afa17cc329eb59f2542102437f8c476e90aed32c2e99bda0dc85
@ttoommakkoo złoto panie. Jakbym mógł to od razu dałbym ci 100 grzotów
Choć nie byłem w Miedziance to zakochałem się w tym miejscu po lekturze, którą bardzo polecam!
O, złoto @AndrzejZupa. Nie znałem ale myślę nadrobię zaległości 🙂
Wsrto….kwazi reportaż z przeszłości.
@ttoommakkoo Mam niebywałe szczęście mieszkać na terenach, na których zachowały się zarówno polskie jak i niemieckie źródła - na górnym śląsku. Skompletowałem sobie dokumenty (akty urodzenia, zgonu, małżeństw) z kilku poprzednich pokoleń. Mój dziadek na kilka lat przed śmiercią nagrał dla studentki kilkugodzinne nagranie w którym opowiedział wszystko o swoim dzieciństwie na pograniczu II RP i Trzeciej Rzeszy. Dotarłem do miejsc, o których MyHeritage może pomarzyć.
Mam też ogrom map na dysku, które sięgają XVII wieku.
Zachęcam każdego do odszukania historii swojej rodziny na tej i na innych podobnych stronach. Takie bazy danych tylko czekają na ich odkrywanie.
Wow, wygląda na dobry research @Tooth 💪 Kilkugodzinne nagranie Twojego dziadka oczywiście chętnie byśmy myślę posłuchali jeśli nie tylko do rodzinnych zbiorów przewidziane🙂
@ttoommakkoo musiałem się wytłumaczyć że jestem wnukiem i chce odsłuchać. Ale pewnie jak ktoś chce to może mieć dostęp.
Ogólnie jest to jedno z archiwów historii mówionej.
Możesz wrzucać nawet raz na trzy lata, ale materiał sztos
Dzięki temu, że ponad rok temu poznałem szukajwarchiwach, dowiedziałem się że połowa mojej rodziny pochodzi z innej miejscowości niż do tej pory uważałem a drzewo genealogiczne rozrosło się najdalej do 8 pokolenia wstecz.
No i jaka szkoda że nie było Cię wtedy na Hejto i nie dodałeś wpisu @ipoqi, to bym wcześniej odkrył szukajwarchiwach 😀
@ttoommakkoo dodam, że są tam też często skany ksiąg parafialnych. Kiedyś poświęciłam długie wieczory na wertowanie, część z nich w ręcznie pisanej cyrylicy, aby znaleźć swoje drzewo genealogiczne do ok 1750 roku.
Wow, widzę tu kilku niezłych zajawkowiczów i przykładem @GazelkaFarelka też może jeszcze poszperam 😅
@ttoommakkoo Dzięki za wrzutę. Świetna sprawa, wisisz mi kilkadziesiąt godzin wyjętych z życia
Haha, wybacz @Yes_Man
Sobie też wyrwę wiele godzin jeszcze bo po kilku wpisach widzę większy potencjał w tym i nie omieszkam sprawdzić 😆
@ttoommakkoo Masz wybaczone, czekam na więcej
Ile ja godzin przy tych księgach metrykalnych przesiedziałem, każda wolna chwila jak wpadłem w cug
Dla chcących poszperać polecam serwis https://geneteka.genealodzy.pl/ baza indeksów stworzonych przez wolontariuszy. Kopalnia wiedzy
Zaloguj się aby komentować