Wrzucam kolejny wpis bo sądzę że to zasługuje na więcej uwagi.
Dalszy ciąg wczorajszego wpisu na temat spawania podwodnego.
Na prośbę kilku osób zrobiłem próbę łamania, oraz szlifowanie próbki i wytrawianie kwasem. Pieknie uwidoczniła się strefa wpływu ciepła, oraz sam materiał spoiny.
#konstruktorelektrykamator <= mój tag, wczoraj był wpis o spawaniu pod wodą.
#spawanie #pracaspawaczamnieprzeistacza #obrobkametali #diy
myoniwy userbar
46b9bf42-bf75-4435-a6ed-496f0d07c8d4
fb463415-df9a-4b9a-b0fb-f1c9c0ccb241
a2383834-307e-4511-a891-7f521fcb705e
LaMo.zord

@myoniwy wyszło lepiej niż się spodziewałem:) jeśli próbka była by dobrze przygotowana i jak pisałeś widoczność trochę lepsza to nawet nawet:) i najważniejsze. Jak mi rura walnie w błocie to wiem ze mogę elektrodą olaptać i będzie trzymać:)

atos

no nie jest żle jakiś tam przetop jest

spawaczatomowy

@atos wtopienie jest a nie przetop

spawaczatomowy

@myoniwy Na trzeciej fotce jest dużo wtrąceń, ale głębokość wtopienia za to imponująca. Widziałem, że spawane po rdzy było, ale te wtrącenia to raczej szlaka.


W szoku jestem za to, że nie ma porów tylko pojedyńcze pęcherze, w zasadzie logiczne, bo pod wodą tlenu brak, ale instynkt mówił mi co innego Oo


Jak łamałeś, to pękło jak szkło, czy raczej czułeś, że plastycznie się rozdziela? Pytam pod kątem udarności. Domyślam się, że na podwodnym spawaniu używają jakieś domieszkowane elektrody, bo bardzo szybko ciepło jest odbierane.


Ale czad ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


Edit 1: te wtrącenia z trzeciej fotki działają jak karb i bardzo, ale to bardzo mocno osłabiają pachwinę, fajnie że nie wrzuciłeś tylko tego poprawnego zgładu. Ciekawe jakie są normy dla podwodnego spawania dla niezgodności spawalniczych. Podejrzewam że muszą być luźniejsze niż standardowe

myoniwy

@spawaczatomowy Jak łamałem to zachowywało się jak typowa spoina. Musiałem kilka razy przegiąć i to z dosyć dużą siłą, długie szczypce nie dawały rady, dopiero jak wkręciłem w imadło i przyspawałem pół metrową rurkę to się odłamało.


Nawet dzisiaj oglądałem filmik o spawaniu podwodnym i było tam stwierdzenie:

"6013 stick with waterproof coating"

Więc raczej tylko otulina ma jakąś powłokę.


A z tą trzecią fotką to normalnie byłoby wstyd pokazać, a tutaj pierwsze spawanie w całkiem nowych warunkach to nie ma co się dziwić że są niedoskonałości.

spawaczatomowy

@myoniwy


6013 stick with waterproof coating


Czyli dokładnie ta sama jak zrobiłeś


A z tą trzecią fotką to normalnie byłoby wstyd pokazać


Bardziej interesujące są właśnie te z niezgodnościami i wadami. Jak ma być dobrze każdy rozpozna, ale na ile może być niedobrze, to już nie każdy oceni.


Jak łamałem to zachowywało się jak typowa spoina


Przy łamaniu do sprawdzenia wtopienia w pachwinie nacina się bruzdę wzdłuż spoiny, nie wpływa to na ocenę, bo chodzi o sprawdzenie ciągłości wtopienia, brak przyklejeń i obecność ewentualnych wtrąceń (czyli te elementy które są najsłabsze i propagacja pęknięcia zawsze idzie na nich).

A jeśli się plastycznie rozdzielało, tzn, że musiała spoina mieć sporą udarność, to duży plus.

<br />

Super doświadczenie zrobiłeś, poszerzyło mi spojrzenie na takie spawanie, bo zawsze myślałem, że to niewiadomo jaka technogia materiałowa

Zaloguj się aby komentować