Publikacja jest analizą fenomenu jednorożca z perspektywy farmacji, medycyny, etnologii, etnozoologii, historii nauki. W książce tej autorzy — mgr farm. Aleksander K. Smakosz, mgr farm. Wiktoria Kurzyna i dr Mateusz Dąsal — podjęli się kwerendy oryginalnych źródeł — farmakopei, dyspensatoriów, rękopisów, poradników medycznych, bestiariuszy i innych. Owocem tej pracy jest ta monografia.
Dużą zaletą "Etnofarmakologii..." są ilustracje (64; wiele z nich nie jest dostępnych w internecie) i aneks dotyczący farmakologii i chemizmu "rogów jednorożca" autorstwa mgr. farm Michała Rudko.
Co pisał o rogu jednorożca Karol Linneusz? Na jakie choroby polecał róg jednorożca Mikołaj Kopernik? W jaki sposób wiara w jednorożca wpłynęła na rozwój farmacji i zoologi? Jak smakuje mięso jednorożca?
Na te i inne pytania znajdą państwo odpowiedzi w powyższej publikacji.
Ze wstępu:
—
Tytuł niniejszej książki może budzić uzasadnioną konsternację. Jak można pisać o etnofarmakologii rogu jednorożca — substancji która przecież nie istnieje? Jednorożce są wszakże kwintesencją paradoksu — fakt, że nie istnieją, nie oznacza, że ich nie ma. Choć współcześnie zdominowały sferę kultury popularnej, przez niemal dwa tysiące lat powszechnie wierzono w ich realne występowanie, a ich róg, a w zasadzie szereg innych substancji w jego zastępstwie, stanowił komponent leków, amuletów oraz narzędzi mających neutralizować trucizny. Ich postulowane działanie było wywiedzione ze specyficznego kulturowego kontekstu, w jakim osadzony był sam jednorożec i właściwości przypisywane jego rogowi. Z drugiej strony, specyfiki opatrzone „logiem” rogu jednorożca bazowały na określonych składnikach (kości, rogi i zęby innych zwierząt, minerały, skamieliny etc.), które same w sobie mogły mieć faktyczne działanie terapeutyczne.
W związku z tym nasza praca stanowi równie paradoksalne połączenie zdawałoby się nieprzystających do siebie metodologii, takich dziedzin jak m.in. badania kulturowe, historia nauki i etnofarmakologia. To połączenie jest konieczne, aby podjąć próbę całościowego oraz nieredukcjonistycznego spojrzenia na jednorożca i jego róg. Jak się okazuje stanowił on bardzo istotny element medycznej i farmaceutycznej wiedzy w cywilizacji europejskiej, jak również Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
—
Tylko do 1 V można zamówić książkę z moim podpisem i po obniżonej cenie!
Szczegóły na temat publikacji i formularz zamówień:
https://www.pharmacopola.pl/rog-jednorozca/
@Gulosus niekoniecznie tożsamy temat, ale kiedyś wyszła świetna książka o tym jak przygotować się na apokalipsę zombie. Całkowicie poważnie napisany poradnik!
@Brickstone Jak najbardziej tożsamy, casusy, gdzie autor bierze kwestie fantastyczne i omawia w sposób naukowy
@Brickstone akurat takie poradniki mają ręce i nogi - pomagają się przygotować na problematyczne sytuacje, gdy np nie ma prądu w wyniku wichur itp.
Jako że obrona cywilna w PL leży i kwiczy, takie coś może być bardzo wartościowe.
@Gulosus z analiz mitów / kwestii fantastycznych wiele sensownych rzeczy można wyciągnąć, super, że się takim tematem zajmujesz.
@Nebthtet no akurat Max Brooks jest mocno osadzony w realiach USA, więc u nas sporo rozdziałów odpadało na starcie. Jednak trochę w tym prawdy jest
@Gulosus pokazałem kobiecie i już masz jedną sprzedaną
@Brickstone Wiedziałem, że mogę na Ciebie liczyć
@Nebthtet Ogólnie jestem farmaceutą, obecnie robię doktorat, ale też sporo pisze na temat dawnych receptur farmaceutycznych, ich potencjalne leczniczym. Czasem to "sztuka dla sztuki", ale merytoryczna, jak w tym przypadku
@Gulosus szkoda, że nie wiedziałem wcześniej. Byłaby na zajączka. W każdym razie kasa poszła
@Gulosus hmm sztuką dla sztuki tego bym nie nazwała, jeśli przyniosło pożytek jakikolwiek chociaż jednej osobie
@Nebthtet Dzięki
@Gulosus zacząłem czytać
@Brickstone Koniecznie daj znać po wszystkim!
Zaloguj się aby komentować