Witam w trzecim poście z cyklu #ciekawostkilodzkie

Dziś zajmiemy się czymś, czego nie widać, chodząc po mieście, ani grzebiąc w archiwalnych bazach. Dziś pomówimy o... grach komputerowych. Otóż DNA Łodzi można znaleźć w wielu produkcjach, o których nie mieliście nawet pojęcia.

  1. Zaczniemy od Wiedźmina, który jest łodzianinem z krwi i kości. To tutaj urodził się i mieszka do dziś Andrzej Sapkowski, autor całej serii książek o Wiedźminie. Stąd pochodzi także jeden z twórców CD Projekt, tutaj także powstawał pierwszy Wiedźmin, a CD Projekt RED, którego dopisek jest nawiązaniem do ceglanej estetyki całego miasta (patrz logo w komentarzu), miał pracownię w Łodzi, przy ulicy Traktorowej. Dziś w mieście znajduje się Skwer Wiedźmina, na którym mają stanąć pomniki bohaterów gry, a jeden z największych polskich murali (zdjęcie), przedstawiający właśnie Geralta, znajduje się w samym centrum miasta.
  2. Wpływ Łodzi na CD Projekt nie zakończył się też na tym. Za dobór muzyki do Cyberpunka 2077 odpowiadał lider łódzkiego zespołu Cool Kids of Death, Krzysztof Ostrowski. Wybrał on też łódzkich artystów do stworzenia niektórych utworów, które dziś znamy w grze.
  3. Cool Kids of Death, powstały w Łodzi, jest także odpowiedzialny za muzykę do This War of Mine.
  4. Gra Medieval Dynasty, wieloletni hit Steama (polecam serdecznie, gra mnie wciągnęła na kilkaset h), jest grą stworzoną przez łódzkie studio Render Cube, które dzięki jej sukcesowi na całym świecie, utorowało sobie drogę na rynek giełdowy. Łódź nie jest im obojętna, gdyż w grze jest kilka nawiązań do miasta, chociażby w fabularnej opowieści o dalekim mieście Navis (z łac. Łódź).
  5. W grze DMC: Devil May Cry, twórcy gry wykorzystali łódzki mural pt. "Dziewczyna w kąpieli" (ul. Pomorska 67).
  6. Twórcy serii gier Farm Manager, firma Cleversan Software, wywodzą się z inkubatora łódzkiego parku technologicznego Bionanopark.
  7. Także z miasta Łodzi wywodzi się gra SUPERHOT, która zdobyła popularność na świecie.
  8. Tank Mechanic Simulator również powstało w siedzibie łódzkiej firmy DeGenerals.
  9. Jedna z esportowych map do gry Counter Strike: Global Offensive, została zlokalizowana w Hi Piotrkowska — najwyższym łódzkim biurowcu. Odpowiada za to firma Erbud, wykonawca budowlany tego obiektu.
  10. Firma Epic Games, znana wszystkim nie tylko z gry Fortnite, dwa lata temu otworzyła biuro właśnie w Łodzi. Stało się to we współpracy z firmą Studio Plastic, która w kooperacji z Sony stworzyła takie gry na PlayStation jak Bound, Datura, czy Linger in Shadows, a w kooperacji z CD Projekt RED także za edukacyjną grę dla odwiedzających Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w słynnym EC1.
  11. Dziś posiadająca siedzibę w mieście, lecz pochodząca ze Smardzewa koło Łodzi, powstała firma Wastelands Interactive, odpowiadająca wraz z łódzkim Big Cheese Studio S.A. za Cooking Simulator.

Jeśli zapomniałem o czymś, piszcie w komentarzach. W nich załączam również zdjęcia powiązane z ww. grami.

#lodz #gry #wiedzmin #cp2077 #grykomputerowe #gamedev #informatyka
25e9ef0a-9876-4aa3-b7f6-db56cf3af1d0
piksel169

Wspomniane, pierwsze logo CD Projekt RED. Widzimy na nim budynek ze słynnymi dachami szedowymi, charakteryzującymi miasto, bramę do Manufaktury oraz fabrykę.

ea5d7737-f872-4a8d-9085-d083dba9f339
piksel169

Tutaj widzimy kolaż, przedstawiający mural "Dziewczyna w kąpieli", zarówno na murze kamienicy, jak i w grze DMC: Devil May Cry.

a6b2c6de-ff85-4b4a-8a8f-d55582dfe3ec
piksel169

A oto dowód na istnienie Skweru Wiedźmina

3c06ef77-b756-4d6a-93e9-97292a1c5696
zuchtomek

@piksel169 Nawet Ciri się załapała ( ͡° ͜ʖ ͡°)

piksel169

Dwa skriny z lokacji Hi Piotrkowska, z gry CS:GO.

3b3eaa29-97dd-47cb-a9e5-5ddcf7d162f6

Zaloguj się aby komentować