"Wigilia 81" - pierwszy film o stanie wojennym udało się zrealizować na przekór historii

"Wigilia 81" - pierwszy film o stanie wojennym udało się zrealizować na przekór historii

dzieje.pl
"Wigilia 81" Leszka Wosiewicza to pierwszy polski film o stanie wojennym - zrealizowany półoficjalnie w czasie jego trwania. "Pomysł wydawał mi się odważny. Ta samotna Wigilia i mężczyzna, na którego oczekują trzy pokolenia kobiet, to historia, która wciąż się powtarza" - powiedziała PAP aktorka Ewa Błaszczyk.

"W celu umożliwienia udziału w tradycyjnej nocnej mszy wigilijnej - pasterce minister spraw wewnętrznych zarządził zniesienie w całym kraju godziny milicyjnej w nocy z 24 grudnia na 25 grudnia bieżącego roku..." - słyszymy w autentycznym komunikacie radiowym w scenie otwierającej czarno-białą produkcję Leszka Wosiewicza.

"Padły ofiary śmiertelne. Siedem górniczych rodzin zostało pogrążonych w smutku największym - żałobie" - mówi spiker radiowy. Obiektyw kamery obsługiwanej przez operatora Krzysztofa Ptaka kieruje się to na smutną twarz kobiety, na postać odśnieżającego podwórko, a na końcu na naklejkę z logo Solidarności i plakat słynnego filmu dokumentalnego "Robotnicy 80" w reżyserii Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego - sztandarowej produkcji "karnawału Solidarności". [...]

#filmpolski #xxwiek #stanwojenny #historia

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować