Według znanej od średniowiecza normy prawnej zwanej in effigie, prawomocny wyrok można było wykonać na wizerunku skazanego, gdy on sam zbiegł lub zmarł przed egzekucją.
#historia #malarstwo #ciekawostki
@CzosnkowySmok xd co widze obraz to kminie co za memix czosnkowy z tego bedzie.
@ErwinoRommelo to będzie miało inne zastosowanie xD
@internauta tak swoją drogą to większość egzekucji inkwyzycyjnych właśnie kończyło się efektywnie wygnaniem, a egzekucja była przeprowadzona na portrecie.
@DiscoKhan ciekawe. czyli nie taka zawsze bezwzględna ta inkwizycja.
wiem że hiszpańska inkwizycja oprócz wygnań i egzekucji stosowała jeszcze dźganie miękkimi poduszeczkami, tzw. wygodne krzesło i podawanie kawy tylko o jedenastej
@voy.Wu jest wiele ciekawych materiałów odkłamujących inkwizycję, myślę że spokojnie znajdziesz.
nie bronię jej bynajmniej ale sam byłem bardzo zaskoczony. żyjemy w czasach pieprzonego medialnego matrixu, taka jest prawda.
@Opornik akurat jak się jest fanem współczesnego, europejskiego prawa to się na pewno powinni ją bronić, bo mocno pchnęła rozwój prawodstwa i uczciwego sądownictwa.
Jasne, były i patologie ale dawniej to jak ktoś miał do wyboru bycie ssfzontm przez inkwizycję czy przez sąd świecki to inkwizycja była statystycznie znacznie lepszym wyborem.
Generalnie to z inkwizycją jest tak, że jest oceniana przez współczesny pryzmat i wtedy rzeczywiście, szału nie ma. Tylko tak to już jest z przeszłością, że jak się współczesne miary przystawia to praktycznie każdy człowiek dawniej był moralnie zły, niemalże wszystko było gorsze itd. Dlatego każde czasy mają swoją własną miarę, bo inaczej to zabija możliwość rzetelnego dyskutowania o tym co się dawniej działo.
I nie żaden matriks tylko w każdych czasach tworzą się legendy, a jak wiadomo każda legenda ma ziarenko prawdy. Sensacyjne, wyrwane z szerszego kontekstu ciekawostki się dobrze roznoszą. Ta bardziej nudna prawda która wymaga w dodatku przeczytania całej książki napisanej stonowanym językiem traktującej o rozwoju instytucji prawnych w Europie... No cóż, to już tak fajnie i ekscytująco nie brzmi.
@internauta
obraz z ok. 1794 r.,
A już myślałem nadzieję
Zaloguj się aby komentować