Wielokrotnie już pisałam z moim kolektywem do Ministerstwa Finansów w sprawie zmiany systemu podatkowego i progów na takie jakie obowiązują w zachodniej Europie czy w UK. W Polsce jest efektywnie system regresywny, w ktorym osoby biedne płaca wyższe podatki niż zamożne i bogate. W całej Europie masz stawki dochodzące do 50 a nawet 60 procent opodatkowania przy zarobkach rzędu 2-4 średnich a w Polsce liniowki i ryczałty bez względu na zarobki. Jest to system proinflacyjny i dlatego trzeba się go pozbyć.
I pierwszy sukces - doczekałam się odpowiedzi ze bardzo poważnie traktują ta propozycje wraz z jej opracowaniem i pracują nad lepszym system podatkowym. A wiec można?
mozna! Nadal będę pisała i przekonywała ze potrzeba zmian. Pozdrawiam serdecznie, Wasza Tatiana.
Nemrod

@TatiankaZPerejaslawia Lenin będzie dumny! A Estonia i inne raje podatkowe wzbogacą się jeszcze bardziej! Ale przynajmniej wezmą do pracy w MF (o ile jesteście krewnymi królika).

TatiankaZPerejaslawia

@Nemrod ciekawy punkt widzenia ale jednak Estonia jest znacznie biedniejsza niż bogate kraje Europejskie. Poza tym to malutki kraik który może sobie na takie rzeczy pozwolić, tak jak Monako, Bermudy czy inne republiki bananowe.w całej Unii powinno obowiązywać jednakowe prawo podatkowe, inaczej jest to niesprawiedliwe. I to jest jeden z postulatów który wysnuliśmy. Komisja Europejska zreszta już nad tym pracuje.

Nemrod

@TatiankaZPerejaslawia Nie chodzi o to jaki kraik sobie może na co pozwolić, ale komu i przy jakich kwotach będzie się opłacało szukać korzyści z ucieczki. W Polsce też się da uciekać od nadmiernego opodatkowania - robią to niemal wszystkie zachodnie koncerny nie płacąc u nas podatków prawie wcale, ale nawet rodzime firmy zaczynają kombinować po przekroczeniu pewnego progu bólu. To nie jest takie trudne, wymaga nieco wysiłku i nakładów na start. Dowal ludziom większymi podatkami i szybciej w to zainwestują. To tak, jakbyś kombinowała z podnoszeniem cen we wszystkich sklepach na twoim osiedlu/wiosce. W pewnym momencie ludziom się będzie opłacało jeździć autem na zakupy gdzie indziej.

Znajomy już z DG uciekł do spółki, prawdopodobnie od 1 stycznia całkiem zlikwiduje DG. Jakie podatki będzie płacił? Ok. 10%. ZUS? Okrągłe zero. Po ponad 10 latach grzecznego płacenia daniny i składek.

TatiankaZPerejaslawia

@jbc_wszystko ryczałt jest bardzo niesprawiedliwym podatkiem. Dlaczego zalozmy programista czy korpoludek na umówię o prace ma płacić dużo wyższe podatki niż ten na ryczałcie. Poza tym dochodzi sprawa ze takie podatki są niemożliwe do utrzymania przy takim rozdawnictwie i kryzysie. Jeśli chodzi o odcinanie kuponów od kapitału - w UK wprowadzają takie same opodatkowanie zysków kapitałowych jak pracy, tzn około 50 procent. W naszym postulacie również jest zwiększenie opodatkowania zysków kapitałowych do 20, 40 i 45 procent w zależności od dochodów.

nbzwdsdzbcps

@TatiankaZPerejaslawia Problemem naszego systemu podatkowego jest ogromne opodatkowanie pracy uniemożliwiające bogacenie się od zera dla zdolnych czy ciężko pracujących. Za to mamy bardzo niskie opodatkowanie kapitału ale powinno ono być podniesione tylko w wypadku obniżenia opodatkowania za pracę, które chcesz podnieść.

Moim zdaniem chcesz zwiększyć tę patologię, nie jest powiedziane, że inżynier zarabiający 18k brutto jest bogatszy od ochroniarza za minimalną bo może nie ma on nieruchomości po rodzicach, może musiał żyć na wynajętym i dopiero wtedy oszczędzać na wkład oraz nadal ma do spłacenia hipotekę, a drugi dostał mieszkanie i pieniądze w spadku po rodzicach. Dlaczego chcesz karać tego kto się rozwijał, uczył przydatnych umiejętności i sprawia, że Polska to interesujący kraj dla inwestycji z powodu tanich specjalistów?

Powinniśmy motywować ludzi by się rozwijali, uczyli nowych rzeczy czy chcieli awansować w wybranej przez siebie karierze nawet jeżeli pochodzą z biednego domu. Żeby był możliwy awans społeczny z powodu ciężkiej i mądrej pracy, a nie dodać im 50/60% podatku bo zarabiają więcej od kogoś kto wykonuje najprostszy zawód, nie ma chęci rozwoju ale miał to szczęście, że dostał mieszkanie w spadku i ma gdzie pić żubry po pracy.

TatiankaZPerejaslawia

@Nemrod dlatego trzeba zrównać wszystkie formy opodatkowania, jak w Uk. Jak uciekł w spółkę zoo do nie będzie płacił 10 procent tylko 19. Dodatkowo pieniądze w spółce zoo. należą do spółki i nie możesz sobie ich od tak wypłacić na konto. Chyba ze założył jakaś dziwna spółka komandytowa. I dlatego trzeba stworzyć przejrzysty system podatkowy jak w uk - wszyscy płaca wg skali około 30-50 procent bez względu na to jaka spółkę założą.

TatiankaZPerejaslawia

@nbzwdsdzbcps w Polsce opodatkowanie pracy jest bajecznie niskie(poza tymi na najniższej krajowej) . Programista w uk odda 50 procent zarobków, w Polsce 10. Wiec nie gadaj głupot.

Takebushi

Nie dajcie sie bajtować kacapskiemu trollowi.

TatiankaZPerejaslawia

@jbc_wszystko to dlaczego na zachodzie programista płaci tyle samo co korpoludek? Wlasciel firmy tyle samo co sprzątacz? Dla wszystkich powinien być jednakowo system podatkowy a nie różne wg jakiegos dziwnego widzimisie.

SteveJohnny

@Takebushi +1

@All Zobaczcie wpisy i komentarze OPa i od razu zablokuj.

Nemrod

@TatiankaZPerejaslawia Żyjesz w świecie fantazji i iluzji. To, że on płaci efektywnie 10% to wcale nie znaczy, że ma taką stawkę. Po prostu tyle płaci realnie. "wszyscy płaca wg skali około 30-50 procent" - czyli już masz pole do popisu i możesz płacić 30 zamiast 50. I nie udawaj, że wierzysz, ze najbogatsi płacą te 50%. To jest naiwność do kwadratu. Jeśli chcesz chronić najbiedniejszych, to zadbaj o to, żeby kwota wolna od podatku była zawsze równa pensji minimalnej.

Przypomina mi się dyskusja z uczniami w szkole - mieli podobne naiwne twierdzenia, ale zamiast kupować w sklepiku szkolnym biegali na przerwach do pobliskiego marketu, bo taniej. A że nie wolno im było? No nie wolno, i co?

Zaloguj się aby komentować