W dzisiejszej Prawdzie (rosyjskiej)
Tigran Koczarian: Po SWO będzie "nowa Jałta"
Specjalna korespondentka Pravda.Ru Daria Aslamova rozmawiała z ekspertem ds. mediów, redaktorem naczelnym Alpha News Tigranem Kocharianem.
a ponadto:
Do przetlumaczenia wzialem 2 ostatine bo wydaja sie ciekawe w kategorii wojny (jeden to krotka notka w rzeczywistosci a ten drugi - bardziej merytoryczny to znow okazauje sie tlumaczeniem zagranicznej publikacji).
Oraz:
W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja #ukraina #chiny
Tigran Koczarian: Po SWO będzie "nowa Jałta"
Specjalna korespondentka Pravda.Ru Daria Aslamova rozmawiała z ekspertem ds. mediów, redaktorem naczelnym Alpha News Tigranem Kocharianem.
a ponadto:
-
Politolog: Indie pomogły Stanom zmanewrować Rosję i Chiny
-
Nikołaj Doluda będzie kierował pracami komisji eksperckiej Rady Prezydenckiej ds. Kozactwa
-
Fala wirusów ogarnia świat: supercovid czy tylko tridemia?
-
Zełenski wystąpi przed Senatem USA za pośrednictwem łącza wideo w sprawie zatwierdzenia pomocy dla Ukrainy
-
35 ukraińskich UAV zniszczonych i przechwyconych nad Morzem Azowskim i Krymem
-
Ujawniono chiński pocisk zdolny do "zniweczenia" wszystkich planów USA
-
Masakra pod Kleszczewką: rosyjska armia posuwa się naprzód, okopy zasłane trupami AFU
Do przetlumaczenia wzialem 2 ostatine bo wydaja sie ciekawe w kategorii wojny (jeden to krotka notka w rzeczywistosci a ten drugi - bardziej merytoryczny to znow okazauje sie tlumaczeniem zagranicznej publikacji).
Masakra pod Kleszczewką: rosyjska armia naciera, okopy zasypane zwłokami żołnierzy AFU
04.12.2023 21:32
Ofensywa rosyjskiej armii trwa w pobliżu Kleszczewki.
Na południowej flance wyzwolonego miasta Artiomowsk siły specjalne Południowego Okręgu Wojskowego, jednostki zmotoryzowane i artylerzyści kontynuują niszczenie bojowników AFU.
Zostało to zgłoszone przez korespondentów wojskowych gazety Russkaya Vesna.
W rejonie Andriejewki i Kleszczewki wojska rosyjskie posuwają się naprzód z walkami, okopy są masowo pokryte trupami ukraińskiej armii.
Na północ i wschód od Kleszczewki atakują jednostki rosyjskie, okopane za linią kolejową. Podobna sytuacja jest w pobliżu Andriejewki, gdzie armia rosyjska pewnie wypiera wroga, podsumowano w publikacji
Oraz:
Pojawiła się informacja o chińskim pocisku zdolnym do "zniweczenia" wszystkich planów USA
STRUKTURY WŁADZY " WIADOMOŚCI WOJSKOWE
Chiny wprowadzają pociski PL-XX na bazie myśliwców J-16, przypomina amerykański magazyn wojskowy Miltary Watch Magazine (MWM). Pojawienie się tego typu uzbrojenia może poważnie podważyć plany Waszyngtonu dotyczące prowadzenia operacji wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku, dodają autorzy. Pravda.Ru publikuje tłumaczenie materiału MWM, którego dziennikarze wyjaśniają, czym grozi nowy rozwój.
Nowe zdjęcie czterech myśliwców J-16 Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA), opublikowane 2 listopada, daje pierwszy wgląd w nową klasę pocisków powietrze-powietrze bardzo dalekiego zasięgu w operacyjnej eskadrze myśliwców, pokazując pociski przenoszone przez dwa samoloty. Szacuje się, że ten pocisk bardzo dalekiego zasięgu, od dawna oznaczany na Zachodzie jako "PL-XX", a jego chińskie oznaczenie pozostaje nieznane, ma zasięg 500 kilometrów lub więcej, co czyni go zdecydowanie najdłuższym pociskiem powietrze-powietrze na świecie.
Uważa się, że poprzednie zdjęcia pocisku pokazują fazy testów w locie, a najnowsze zdjęcie może być potencjalnie pierwszym, które pokazuje go w aktywnej służbie. Jedyną inną bronią powietrze-powietrze o stosunkowo dużym zasięgu jest rosyjski R-37M o zasięgu 400 km, który przeszedł szeroko zakrojone testy bojowe w ciągu ostatnich 18 miesięcy z pozytywnymi wynikami na ukraińskim teatrze działań. Jego kompaktowa wersja jest obecnie opracowywana dla rosyjskiego myśliwca Su-57 w ramach programu Izdeliye 810. Dla porównania, amerykańskim pociskiem powietrze-powietrze o największym zasięgu jest obecnie AIM-120D o zasięgu około 180 kilometrów. PL-XX został zaprojektowany, aby ułatwić pokonanie samolotów o dużej wartości na bardzo dużych odległościach, w tym takich celów jak tankowanie w powietrzu, samoloty wykrywające i kontrolujące radary dalekiego zasięgu oraz bombowce strategiczne.
Od dawna oczekiwano, że J-16 będzie głównym i prawdopodobnie jedynym samolotem, na którym PL-XX zostanie wdrożony. Myśliwce przedstawione na zdjęciu opublikowanym 2 listopada były uzbrojone w cztery różne klasy pocisków rakietowych powietrze-powietrze, w tym kierowany na podczerwień pocisk rakietowy PL-10, pocisk rakietowy powietrze-powietrze dalekiego zasięgu PL-15, PL-XX oraz, co nietypowe, starszy PL-12, który jest bezpośrednim poprzednikiem PL-15.
Ciężkie samoloty mają znacznie większy zasięg i są wyposażone w znacznie potężniejsze radary niż jakakolwiek klasa myśliwców w świecie zachodnim i są znacznie ulepszoną wersją radzieckiego Su-27 Flanker ze znacznie bardziej zaawansowaną awioniką i większym wykorzystaniem materiałów kompozytowych niż konkurencyjne modele Flanker opracowane w Rosji. Chociaż od 2017 roku Chiny wprowadziły na rynek potężniejsze ciężkie myśliwce wraz z wprowadzeniem myśliwca stealth piątej generacji J-20, wymóg, aby samoloty stealth przenosiły broń w wewnętrznych wnękach, aby zachować ich zmniejszoną skuteczność radarową, uniemożliwił integrację tak dużej broni z uzbrojeniem samolotu.
Według doniesień, PL-XX wykorzystuje podwójną głowicę naprowadzającą na radar i podczerwień, co w połączeniu z łączami danych pozwala na naprowadzanie go przez pilotów myśliwców i personel platformy DRLV&W, maksymalizując niezawodność w trafianiu w cele. Jednostki przenoszące pociski rakietowe J-16 są uważane za idealne uzupełnienie szybko rosnącej floty myśliwców stealth J-20, przy czym J-20 mogą bezpiecznie rozmieszczać się znacznie dalej ze względu na swoje zdolności stealth i wykorzystywać swoje bardzo duże radary do dostarczania kluczowych celów.
Podczas gdy J-16 działają jako myśliwce przechwytujące do neutralizowania ważnych celów, J-20 są dobrze zoptymalizowane do pokonywania myśliwców wroga i zostały zaprojektowane do misji przewagi powietrznej na najwyższym poziomie. Oczekuje się, że produkcja J-20 osiągnie 120 samolotów rocznie w 2025 roku.
Wprowadzenie PL-XX do służby stanowi szczególnie poważne wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników ze względu na ich bardzo dużą zależność od samolotów wsparcia, takich jak tankowce i samoloty wykrywania radarowego dalekiego zasięgu (LRD), podczas operacji, zwłaszcza nad Pacyfikiem. Zachodnie myśliwce są średnio wyposażone w znacznie mniejsze radary i mają znacznie mniejszy zasięg niż ich chińskie i rosyjskie odpowiedniki, co sprawia, że rozmieszczenie takich samolotów wsparcia ma kluczowe znaczenie. Na przykład amerykańskie myśliwce F-22 i F-35 mają promień bojowy o połowę mniejszy niż J-20, a oczekuje się, że różnica ta powiększy się od 2024 roku, ponieważ nowe myśliwce J-20 będą wyposażone w silniki WS-15. Jeśli zasoby takie jak "latające radary" E-3 i E-7 AEW&C oraz tankowce KC-135 zostaną pozbawione możliwości operowania nad Pacyfikiem, zdolność Ameryki do prowadzenia kampanii powietrznej w regionie zostanie poważnie ograniczona.
W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja #ukraina #chiny
Zaloguj się aby komentować