W 1633 Władysław IV podpisał ważną uchwałę sejmu koronacyjnego. Aktualizowała ona ustawę Titulo Aromata z 1523 r. Ustalała ona, że co roku w styczniu „czeladź aptekarska starsza” powinna poddać się egzaminowaniu w Akademii Krakowskiej. Od tej pory aptekarstwo uzyskało państwowe regulacje, niezależne od cechów.
Wydarzenie to miało miejsce za czasów życia Pawła Guldeniusza, był świadkiem zmieniającej się branży farmaceutycznej i jej unowocześnienia, a jako aptekarz miejski i królewski brał w tych przemianach czynny udział. W związku z nowymi wyznaniami postanowił opracować słownik farmaceutyczny, który wydał w 1640 r. Jego publikacja umożliwiła profesjonalizację zawodu i kodyfikację polskojęzycznej terminologii. Dzieło to jest pierwszym polskojęzycznym słownikiem zawodowym.
W swoim życiu pracował on zarówno jako miejski, jak i królewski aptekarz. W związku z tym odpowiadał on bezpośrednio przed królem i marszałkiem nadwornym. Do jego zadań należało dostarczanie środków leczniczych i zamorskich surowców spożywczych na potrzeby dworu oraz towarzyszenie królowi w podróżach.

**
Główna strona z bezpłatnym czasopismem Pharmacopola i naszymi książkami: https://www.pharmacopola.pl
https://www.facebook.com/pharmacopolawydawnictwo/
https://www.instagram.com/alexander_gulosus/
https://www.instagram.com/pharmacopolawydawnictwo/

https://www.youtube.com/@pharmacopola_redakcja
https://www.tiktok.com/@pharmacopola.wydawnictwo

Patronite: https://patronite.pl/pharmacopola
Buycoffee: https://buycoffee.to/pharmacopola/

Moje książki: https://pharmacopola.pl/sklep/

#gulosus#pharmacopola
#farmacja #edukacja
972649f7-3780-4fb0-be22-f9043ff983c7

Zaloguj się aby komentować