Uruk. Pierwsze miasto w dziejach

Uruk. Pierwsze miasto w dziejach

CiekawostkiHistoryczne.pl
To tu wynaleziono pismo i sześćdziesiątkowy system liczbowy, którego używamy do dziś. W Uruk w Mezopotamii 6 tys. lat temu narodził się „miejski” styl życia.

Starożytni Grecy nazywali tę krainę Μεσοποταμία – Mezopotamia, kraina między rzekami. Nazwa ta występuje także w językach aramejskim, hebrajskim, syryjskim, farsi i arabskim. Owe rzeki to dwa „strumienie” biorące początek w Edenie: Tygrys i Eufrat, których doliny i tereny zalewowe rozciągają się od południowej Turcji po Kuwejt i zimowe pastwiska Bachtiarów w południowo-zachodnim Iranie.

Podobnie jak Göbekli Tepe 5 tysięcy lat wcześniej Uruk było najpierw świątynią, do której przybywali myśliwi i pasterze, by oddawać cześć dwóm bóstwom – bogu Anu, nazywanemu Ojcem-Niebem, Panem Gwiazdozbiorów i Tym, „który mieści w sobie cały wszechświat”, oraz jego wnuczce, bogini Inannie. (…) Po pewnym czasie ktoś zbudował w pobliżu świątyni dom, być może dla kapłana, a później powstała tam osada [...]

#historia #mezopotamia #prehistoria #miasto #ciekawostkihistoryczne

Komentarze (2)

RogerThat

Być może przeczuwali, że kiedy ujarzmią swój świat, doprowadzą do katastrofy środowiskowej. Ludzie dokonali wszakże jednej przemiany, która, jak się zdaje, przyniosła tylko pozytywne skutki, a dotyczyła koni.

Zostawił takie niedopowiedziane...

binarna_mlockarnia

A pierwszym nie było Jerycho?

Zaloguj się aby komentować