#topmirko #2

Niepokojące fakty ze Średniowiecza
Między 1600 a 1700 rokiem, odwiedzając Pałac w Wersalu w Paryżu, można zauważyć, że pomimo całego przepychu, budowla ta nie posiadała łazienek.
W średniowieczu nie istniały szczoteczki do zębów, dezodoranty, perfumy ani tym bardziej papier toaletowy. Ludzkie odchody były wyrzucane bezpośrednio przez okna pałacu.
Podczas świąt kuchnie Wersalu przygotowywały bankiety dla 1500 osób, nie zachowując przy tym żadnych standardów higieny.
Na współczesnych przedstawieniach postaci z tamtych czasów często widzimy ludzi wachlujących się wachlarzami, ale powodem nie była temperatura. Pod spódnicami dam unosił się silny zapach, ponieważ nie stosowano żadnej higieny intymnej. Prysznice były rzadkością ze względu na zimno i niemal całkowity brak bieżącej wody.
Tylko szlachta mogła liczyć na służących, którzy ich wachlowali, by rozproszyć nieprzyjemny zapach ciała i oddechu oraz odstraszyć owady.
Obecnie odwiedzający Wersal podziwiają wspaniałe ogrody, jednak za czasów monarchii były one również używane jako toalety podczas słynnych dworskich zabaw, ponieważ brakowało łazienek.
W średniowieczu większość ślubów odbywała się w czerwcu, na początku lata. Dlaczego? Pierwsza kąpiel w roku miała miejsce w maju, więc w czerwcu zapach był jeszcze znośny. Aby jednak zamaskować ewentualne nieprzyjemne wonie, panny młode nosiły bukiety kwiatów blisko ciała, co dało początek tradycji bukietu ślubnego.
Kąpiele odbywały się w dużej wannie napełnionej ciepłą wodą. Głowa rodziny miała przywilej kąpania się jako pierwsza, po czym kolejno kąpali się pozostali członkowie rodziny według wieku. Niemowlęta kąpały się na końcu, a woda była już tak brudna, że mogła stać się dla nich śmiertelnym zagrożeniem.
Dachy domów często nie miały wewnętrznego sufitu, a drewniane belki stanowiły schronienie dla zwierząt, takich jak psy, koty, szczury i karaluchy. Kiedy padał deszcz i dach przeciekał, zwierzęta te skakały na podłogę.
Ci, którzy mogli sobie na to pozwolić, używali cynowych talerzy, ale niektóre pokarmy, takie jak pomidory, powodowały utlenianie cyny, co prowadziło do śmiertelnych zatruć. Przez wiele lat pomidory były uważane za trujące.
Do picia piwa lub whiskey używano cynowych kubków, a połączenie napojów alkoholowych z tlenkiem cyny mogło wywoływać stany nieprzytomności przypominające narkolepsję. Osoby przechodzące ulicą mogły pomyśleć, że ktoś zmarł, a ciało było zabierane i przygotowywane do pogrzebu.
Zmarłego kładziono na stole w kuchni, gdzie rodzina i przyjaciele czuwali, jedli i pili, czekając, czy przypadkiem się nie obudzi. W ten sposób powstała tradycja czuwania przy zmarłym.
W Anglii, z powodu braku miejsca na cmentarzach, groby były ponownie wykorzystywane. Szczątki usuwano i przenoszono do ossuariów. Otwierając stare trumny, często znajdowano zadrapania po wewnętrznej stronie wieka, co wskazywało na to, że osoba została pochowana żywcem.
Wtedy powstał pomysł, by przywiązywać do nadgarstka zmarłego sznurek, który przechodził przez otwór w wieku trumny aż do dzwonka umieszczonego na zewnątrz grobu. Przez kilka dni ktoś czuwał, a jeśli „zmarły” się obudził, poruszając ręką, wprawiał w ruch dzwonek.
Wyrażenie „uratowany przez dzwonek”, którego używamy do dziś, pochodzi właśnie od tej praktyki.

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #higiena #zdrowie #sredniowiecze

https://wykop.pl/wpis/79818275/taka-ciekawostka-niepokojace-fakty-ze-sredniowiecz

///
Co jakiś czas (raczej nie często) będę przeklejał z wykopu (najciekawsze moim zdaniem) wpisy z Mirko.
Będą się pojawiać pod tagiem z początku tego wpisu - możecie go obserwować lub nawet teraz dodać na czarnolisto. Nie będzie w nim oczywiście polityki ani treści spod tagów które uważam za spam czy patologie typu: famemma, przegryw, mlm, glupichzabaw itp oraz heheszków (bo te maja własny tag) ale nie spodziewajcie się poezji bo tej na Mirko nie ma.
Wielu z was już nie zagląda na Wykop więc pomyślałem ze te ciut "ciekawsze" treści warto dodać na Hejto które ilością contentu nie grzeszy.
4da3afe5-1e72-4d11-9503-1f902d3c33c5
14

Komentarze (14)

adamszuba

Ciekawe, choć nie wiem na ile prawdziwe 😁

UmytaPacha

@4pietrowydrapaczchmur

>"Niepokojące fakty ze Średniowiecza"

>"Między 1600 a 1700 rokiem"

co tu się wydarzyło?


strasznie chaotyczny ten wpis

Opornik

@UmytaPacha I pełen bredni.

UmytaPacha

@Opornik no tak wygląda jakby ktoś to wygenerował przez ChatGPT

4pietrowydrapaczchmur

@UmytaPacha nom. Zauważyłem. Ale nie chciałem w niego ingerować.

@Opornik tego nie wiem. Ale społeczności maja to do siebie że trafi sie ktoś kto może zweryfikować a wpis był ciekawy więc ... dobry to pomysł nawet na rozpoczęcie dyskusji.

roadie

@Opornik @UmytaPacha tak mi się przypomniało, że op ostatnio stwierdził że podkolorowywanie rzeczywistości dla plusów jest w porządku

15f96568-7d67-4881-a1e7-7ffd94a4f985
UmytaPacha

@roadie ja tam się w hejtowe niesnaski nie chcę mieszać, zwyczajnie zalinkowany wpis uważam za bardzo słaby

Opornik

@UmytaPacha Jezu masz rację, jakie to sztuczne. @4pietrowydrapaczchmur usuń konto.

Ragnarokk

Zmień kryterium wybierania wpisów, ten nie jest ciekawy, ani tym bardziej rzetelny

4pietrowydrapaczchmur

@Ragnarokk spokojnie. Trafią sie pewnie jeszcze gorsze wpisy :-]

Ale w tym tygodniu będzie też jeden znacznie lepszy.

Jutro czy w środę (czeka na swoją kolej).

UmytaPacha

@4pietrowydrapaczchmur jak jeszcze gorsze to proszę nie na #historia

4pietrowydrapaczchmur

@UmytaPacha Chodzi raczej o to że będą tez bardziej lajtowe zapożyczenia z Mirko, z bardziej rozrywkowych tagów.

LondoMollari

Niepokojące fakty ze Średniowiecza

Między 1600 a 1700 rokiem,


@4pietrowydrapaczchmur Można dyskutować na temat uznawanych dat końca średniowiecza (ja osobiście preferuję rok 1453), ale jakiejkolwiek opcji by nie wybrać, okres 1600 - 1700 to nie jest średniowiecze.

Ragnarokk

@LondoMollari

Najlepiej dyskutować, że po cholerę komukolwiek daty


Jak dla mnie bardziej niż daty mają znaczenie procesy gospodarczo społeczne. I tutaj za koniec średniowiecza bym uznawał albo powrót cykliczny epidemii Dżumy albo eksporację oceanów i kontynentów. W 1453 czy 476 roku aż tak wiele się nei zmieniło, nawet w skali naszego małego kontynentu. A takie procesy zmieniły wszystko

Zaloguj się aby komentować