Komentarze (9)

kwahu666

Wszystko to tylko efekt falowania pola. Pół? Ogólnie fizyka kwantowa rozpierdala głowę. Fajna jest.

gwynebleid

@kwahu666 te, pytanko mało - czy każda fala elektromagnetyczna jest światłem/jest też cząstką? bo tak mnie to ostatnio zastanowiło i nie pamiętam by ktoś udzielał mi takiej informacji w czasach lat edukacji

maximilianan

@kwahu666 i tak, i nie to falowanie pól to de facto nasze uproszczenie tego co się wydarza.


@gwynebleid światło to fala elektromagnetyczna, ale fala elektromagnetyczna nie musi być światłem. Z kolei to czy jest jednocześnie cząsteczką to kwestia istnienia "obserwatora", czyli obiektu, który oddziałuje z ową falą.

kwahu666

@gwynebleid nie, nie każda fala elektromagnetyczna jest światłem. Prawdopodobnie każda cząstka jest falą. Cząstka to taka nazwa tylko. Nasz umowny pojedynczy foton wykazuje właściwości fali. Może tak: wszystko jest funkcją falową, a to co określasz cząstka, to ta funkcją złapana w pewnym momencie.

gwynebleid

@maximilianan a to nie jest tak, że przy odpowiedniej częstotliwości to fala będzie światłem widzianym, więc każda powinna być światłem?

Czy są dwie fale o tej samej częstotliwości i jedna z nich jest światłem a druga nie?

Nie chodzi mi o nazewnictwo światła widzianego, tylko skoro światło jest korpuskularne to każda inna fala em powinna też być.

To tak tylko staram się ogarnąć na chłopski rozum. Nie chce mi się uczyć mechaniki kwantowej. Niby jakieś podstawy da się ogarnąć z YT ale jakoś tak nie jest mi to potrzebne.

gwynebleid

@maximilianan i o co biega z tym obserwatorem? O ile pamiętam, to zweistein dostał Nobla za zjawisko fotoelektryczosci, które potwierdziło światło jako cząstkę. ale jakby fotony nie miały wystarczająco energii by je tak łatwo zaobserwować to i tak by istniały, tylko trzebaby je udowodnić inaczej

maximilianan

@gwynebleid

a to nie jest tak, że przy odpowiedniej częstotliwości to fala będzie światłem widzianym, więc każda powinna być światłem?


Światło widzialne (dla człowieka) to fale elektromagnetyczne o długości fali od 380 do 780 nm, także faktycznie każdy foton o długości fali mieszczącej się w tym przedziale można tak nazwać, ale jak sam zauważyłeś/aś to kwestia semantyki. W fizyce operuje się raczej pojęciem fal elektromagnetycznych. Analogicznie każdy samochód jest pojazdem, ale nie każdy pojazd jest samochodem, za to w przepisach ruchu drogowego operujemy właśnie pojęciem "pojazd".


Nie wiem, czy w miarę jasno to ująłem.

gwynebleid

@maximilianan tak, tak. Chodzi mi o to, że każdą falę em można przekształcić w taką o spektrum widzialnym i przecież nie pojawi się wtedy nagle foton. Tylko musi cały czas być. A skoro tak, to w sumie wszystko jest światłem.

maximilianan

@gwynebleid

A skoro tak, to w sumie wszystko jest światłem.


Nie tyle światłem co energią o tym mówi równanie Einsteina E=mc^2. To znaczy każdej masie odpowiada energia pomnożona przez pewien współczynnik. Dzięki temu po zetknięciu się materii i antymaterii mamy spore bum

Zaloguj się aby komentować