Wielbicielom magazynów energii przypominam: jedna godzina dla Polski to ok. 333 tys. akumulatorów Tesli, tu takich godzin było 250. Nie ma absolutnie żadnej możliwości magazynowania tak gigantycznych ilości energii.
#polska #energetyka #pogoda #oze
Ciiii, nie psuj narracji!
@lagun jakiej narracji? Tej którą rozpowszechniają na Facebooku w grupach dla mniej inteligentnych ludzi, że niby elektrownie węglowe zupełnie znikną bez żadnego backupu i braknie energii, bo niby tęgie głowy na górze kompletnie o tym nie pomyślały, a tylko Grażynka i Janusz z Facebooka odkryli druzgocącą wadę energię odnawialnej (lekko popchnięci do tego przez płatne trolle), zatem trzeba inwestować w ropę i wyngiel?
@Chrabonszcz Do tego właśnie zmierzamy. Jedynym możliwym backupem dla naszych węglówek miał być atom. To EJ miała zastąpić Bełchatów. Tęgie głowy to wiedzą, ale jeszcze trzeba, żeby tępe głowy rozliczały tępych polityków, którzy potrafią rozpierdzielać budżet na wszystko, tylko nie na to, co jest konieczne.
[inwestycje w węgiel się już w UE skończyły, a z inwestowaniem w ropę w Polsce to powodzenia xD]
[[sprawdźmy jaka tęga głowa jest odpowiedzialna teraz za energetykę w Polsce: politolog xD]]
Inwestowac w OZE,magazyny energii inwestowac i rozwijac trzeba,ale aktualnie trzeba korzystac z kazdego mozliwego zrodla energii- wegla,gazu,energia atomowa...
Dywersyfikacja to rozwiazanie w kazdej kwestii- nie tylko przy inwestowaniu pieniedzy
@jajkosadzone Węgiel będzie zanikał w szybkim tempie, bo większość elektrowni mamy starych (a nawet te nowe może czekać wyłącznie z powodu cen uprawnień emisji CO2). Więc zostaje gaz i teoretycznie atom, który ma już 34 lata opóźnienia i raczej nie powstanie w ciągu najbliższych 10 lat.
@Nemrod
To kiszka.
@Nemrod Zgoda, że akumulatorowe magazyny energii raczej nigdy nie osiągną odpowiedniej skali na takie sytuacje.
Strasznie ciekawym tematem za to są magazyny ciepła. Są pomysły na magazyny wielkoskalowe, np w Polsce były testowane betonowe wymienniko-magazyny ciepła. A w całkiem małej skali jeden youtuber po prostu zrobił sobie magazyn ciepłej wody do domu, który wystarcza na kilka dni bez słońca, bodajże 1000L wystarczy.
https://www.youtube.com/watch?v=ryJmtItfaXQ&pp=ygUSaG90IHdhdGVyIGJhdHRlcnkg
@pszemek Ale od lata minęło nieco więcej dni niż kilka
To są rozwiązania na te przyjemniejsze miesiące roku, kiedy chcesz być niezależny od kaprysów letniej pogody. Nie zgromadzisz jednak energii cieplnej na całe miesiące i nie utrzymasz jej przez tak długi czas.
[woda ma ten minus, że górna granica przechowywania to jest jakieś 95 st. C - czyli masz szklany sufit w ilości zgromadzonej energii, bardzo niski sufit]
@Nemrod No, z tym to bym polemizował, jednak okresy bez słońca i wiatru nie są takie długie. A magazyn ciepła na całe miesiące to jak na razie lekkie sci-fi, ale nie jest to niewykonalne. Przed wynalezieniem lodówek ludzie byli w stanie przechować lód do lata, więc myślę, że przy odpowiedniej skali taki magazyn jest do zrobienia.
@pszemek Tylko słońca jest coraz mniej, a nie coraz więcej. Czeka nas jeszcze gorszy miesiąc dla fotowoltaiki, niż obecny. Z wiatrem bywa różnie, w styczniu można liczyć na jakieś huragany przechodzące przez Europę. Po prostu już teraz nie ma czym tego ładować ani grzać.
Ale ok, pobawmy się w to. Minimalna przydatna temperatura wody to 40 st. Maksymalna niech będzie 95 st. Więc 10 ton takiej gorącej wody daje nam 641 kWh (=60 litrów diesla lub 64 m3 gazu ziemnego). A jeszcze mamy coś takiego jak straty - to ciepło po prostu będzie uciekało z tego magazynu (można sobie zrobić eksperyment i sprawdzić jak długo się utrzyma ciepła woda w termosie).
Podsumowując - magazyn ciepła jest całkiem niezłym pomysłem, ale na nieco chłodniejsze dni latem.
@pszemek ale dalej mówimy tutaj o kilku zbiornikach wielkości Raciborza Dolnego. Niestety bez atomu będzie słabo
@Nemrod zgoda, ale nadal wg wyliczeń z filmiku który wrzuciłem, taki magazyn jest znacznie tańszy niż akumulator porównywalnej mocy.
Żeby nie było, ogólnie to się z Tobą zgadzam, chciałem tylko się podzielić ciekawostką xd
@Felonious_Gru
W symulacji pominąłem trochę mniej istotnych detali jak np. postojowe straty ciepła z magazynu
faktycznie detale xD
No i jednak wciąż jesteśmy w temacie kraju, z jego budynkami publicznymi, fabrykami, a nawet choćby blokami (40% mieszkańców kraju).
@Nemrod zawsze możesz to uwzględnić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak będziesz czytać dalej to się okaże, że to nie jest aż takie straszne uproszczenie
@Felonious_Gru A czemu ja mam uwzględniać? xD
Po części jest, po części nie. Kolektory zimą nie nagrzewają wody do 90 st. - to też jest problem. Bo najwyraźniej nawet jak trafisz na ładne słońce, to może ono niewiele dodać do twojego magazynu ciepła. Kumpel też to rozważał, ale jak się okazało, że 10 ton wody to jest zawrotne 60 m3 gazu...
@Nemrod ale możesz grzać dom kolektorami jak jest słońce
@Felonious_Gru I jakoś niewiele osób tak robi. To wymaga obsługi, sam autor pisze, że latem trzeba większość zasłaniać. Jakieś wymiany glikolu, problemy gdy się przegrzeje. A zimą tego ładnego słońca masz co kot napłakał - dziś miałem pierwsze słoneczne popołudnie od tygodnia (bo ranek był ujowy). To już fotowoltaika lepiej wypada, bo energia elektryczna ma więcej zastosowań - np. zasilanie pompy ciepła.
@Nemrod a ja nie mówię że nie. Po prostu wrzuciłem bo sporo informacji zebrane do kupy
@pszemek Ale akumulator ci daje prąd. Gorąca woda od kolesia z filmiku daje ci, no cóż, gorącą wodę.
@Cinkciarz tak, ale przy ogrzewaniu pompą ciepła i tak spora część prądu idzie na ogrzanie wody
@Nemrod Jest taka możliwość magazynowania energii i są to elektrownie szczytowo pompowe, ale faktycznie, bez atomu ani rusz.
@Jarasznikos Tak, jest. Mamy w nich już zapasu na 30 minut (oczywiście w pojemności, nie w mocy), a gdybyśmy wybudowali wszystkie planowane, to byłaby 1 godzina.
@Nemrod nie ma to fakt ale w ostatniej dyskusji chyba nie były wzięte pod uwagę elektrownie szczytowo pompowe jako wykorzystanie nadmiaru z oze a takie elektrownie powinny być tworzone na dużą skalę. Potrzeba wzniesienia ze zbiornikiem,generatora i drugiego zbiornika na dole
@Belzebub Nie były, bo mieszkamy w kraju płaskim jak stół. Powyżej napisałem: gdyby wybudować wszystkie planowane, to byłaby 1 godzina dla Polski (pojemnościowo, nie mocowo). To jest oczywiście potrzebne, ale to nie rozwiąże tego problemu.
@Nemrod o czym byśmy nie gadali i jak długo nic nie przebije energii jądrowej pod każdym względem włącznie z ekologią
@Belzebub A jednak wciąż jej nie mamy i prędko mieć nie będziemy. W tej chwili nie wiadomo skąd weźmiemy na to pieniądze (koszt budowy to 4 lata programu 800+)
Dlatego mówi się, że transformacja Niemiec za 500mld € to totalna katastrofa - słaby efekt jak na tyle przepalonego hajsu.
@maly_ludek_lego Nie no, spokojnie. Poczekaj do styczniowego huraganu, który będzie przechodził przez 4 dni przez Europę i zobaczysz jak wszyscy się będą brandzlowali, że Niemcy produkują 100% swojego zapotrzebowania z wiatru xD
@Nemrod ogólnie to już wiadomo, że OZE + atom jest jedyną słuszną drogą dla ludzkości. Gdyby nie Czarnobyl, żylibyśmy w innym, lepszym świecie. Wszystko przez Ruskich, jak zawsze 😭
Zaloguj się aby komentować