Szympansy gestykulują na zmianę, co przypomina ludzkie rozmowy

Szympansy gestykulują na zmianę, co przypomina ludzkie rozmowy

Phys
ARTYKUŁ PO ANGIELSKU
Przez zmiany rozumiemy rolę mówcy i słuchacza.

Kiedy ludzie prowadzą rozmowę, szybko się zmieniają, a czasem nawet sobie przerywają. Teraz naukowcy, którzy zebrali największy w historii zbiór danych dotyczących "rozmów" szympansów, odkryli, że komunikują się one na zmianę za pomocą gestów według tego samego szybkiego wzorca.

"Podczas gdy języki ludzkie są niezwykle zróżnicowane, cechą charakterystyczną, którą wszyscy dzielimy, jest to, że nasze rozmowy mają strukturę z szybkimi zmianami trwającymi średnio zaledwie 200 milisekund" - powiedziała Catherine Hobaiter z University of St Andrews w Wielkiej Brytanii. "Pozostawało jednak kwestią otwartą, czy jest to unikalna cecha ludzka, czy też inne zwierzęta podzielają tę strukturę".

"Odkryliśmy, że czas wykonywania gestów przez szympansy i zmian w ludzkich rozmowach jest podobny i bardzo szybki, co sugeruje, że podobne mechanizmy ewolucyjne napędzają te społeczne, komunikacyjne interakcje" - mówi Gal Badihi, pierwszy autor badania.

Ogólnie rzecz biorąc, dane ujawniają podobny czas do ludzkiej rozmowy, z krótkimi przerwami między gestem a odpowiedzią gestową wynoszącymi około 120 milisekund. Reakcje behawioralne na gesty były wolniejsze.

"Podobieństwa do ludzkich rozmów wzmacniają opis tych interakcji jako prawdziwej wymiany gestów, w której gesty wykonywane w odpowiedzi są zależne od tych, które je poprzedzały" - piszą naukowcy.

"Zauważyliśmy niewielkie różnice między różnymi społecznościami szympansów, co ponownie pasuje do tego, co widzimy u ludzi, gdzie istnieją niewielkie różnice kulturowe w tempie konwersacji: niektóre kultury mają wolniejszych lub szybszych mówców" - mówi Badihi.

Ludzkie rozmowy mogą mieć podobną historię ewolucyjną lub trajektorie do systemów komunikacyjnych innych gatunków, co sugeruje, że ten rodzaj komunikacji nie jest unikalny dla ludzi, ale bardziej rozpowszechniony wśród zwierząt społecznych.

To jest tylko tłumaczenie na szybko kilku fragmentów, a więcej znajdziecie w podlinkowanym artykule.

#sowietetate #nauka #szympansy #natura #lingwistyka #ciekawostki

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować