https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/poland/entry-requirements
@Euthymol Co tu jest świeżego? Od zawsze wymagali polskich papierów od osób z polskim obywatelstwem.
@entropy_ nowa jest aktualizacja informacji.
FYI przez ostatnie 6 miesięcy ludzie przekraczający granicę wykłócali sie ze strażnikami granicznymi, czy wypisywali mejle/wydzwaniali do ambasad/MSW skarżąc się, że nikt nie ma prawa wymagać od nich polskiego paszportu, czy pl paszportu dla ich dzieci. Więc takie zaktualizowanie informacji dla osob będących w błędzie uważam za bardzo dobre.
@Euthymol ale ZAWSZE wymagali polskiego paszportu od osób z polskim obywatelstwem (nawet jeżeli jest jako drugie).
ZAWSZE tak było. Jak ktoś pojechał i sobie nie sprawdził wcześniej no to peszek.
@entropy_ no właśnie nie zawsze dlatego jest taki szum teraz o to. To samo jest napisane na powyższej stronce. To, ze od Ciebie wymagali zawsze nie znaczy, że gdzieś indziej przymykali oko, gdy Grażyna i Janusz wjeżdżają na brytyjskim.
@Euthymol no właśnie od zawsze.
Tu masz artykuł z 2015
@Euthymol jeszcze jeden z 2016
Zgodnie bowiem z art. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2012 r. poz. 161 z późn. zm.) „obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki”
Czyli przynajmniej od 2009 tak jest.
@Euthymol @entropy_ a co za różnica na jakim paszporcie się wjedzie? Przecież wjeżdżając na angielskim widniejemy w papierach jako anglik. Nie rozumiem o co chodzi.
@Jason_Stafford nie słyszałem przypadku żeby kogoś nie wpuścili.
Ale wypuścić to już Cię na 100% nie wypuszczą.
@entropy_ ale przecież masz angielski paszport, to o co chodzi?
@Jason_Stafford artykuł wyżej z dziennik związkowy
Zgodnie bowiem z art. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2012 r. poz. 161 z późn. zm.) „obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki”
@entropy_ konstytucyjnie tak, ale ciągle zależało to od strażnika granicznego. Jeden przepuścił, a drugi nie.
Nie wrzuciłam tej aktualizacji, żeby wchodzić z Tobą w dyskusje, tylko żeby pokazać, że należy mieć polski paszport przekraczając granicę
@Jason_Stafford masz pieczątkę w paszporcie na bodajże max 90 dni pobytu. No i później takie kwiatki jak w zdjęciu wyżej - wymagają pl paszportu na wyjazd
@Euthymol @entropy_ ja rozumiem co mówi przepis, ale nie potrafię tego ogarnąć, widocznie za głupi jestem.
Nie jestem w UK więc ciężko mi sobie uzmysłowić w czym problem. Ale np mam podwójne obywatelstwo. Przyjeżdżam odwiedzić rodzinę. Posługuje się angielskim paszportem. I co wtedy? Nie wpuszczą/wypuszczą mnie? Bo serio, abstrakcja to jest trochę dla mnie.
@Euthymol dyskusja wynika tylko z tego, że chciałem się dowiedzieć co tutaj jest nowego bo przepis obowiązuje przynajmniej od 2009 xD
@Jason_Stafford wpuścić Cię pewnie wpuszczą. Ale wyjazd musisz robić na polskich papierach.
Ja gdybym miał problemy z wylotem i nie miał czasu na robienie nowych papierów to pewnie bym się przemieścił na najbliższe lotnisko w Schengen (Berlin/Praga/Bratysława itp) i poleciał stamtąd.
@entropy_ no okej, ale w dalszym ciągu nie rozumiem jaki jest problem czy wjadę na polskim, czy brytyjskim obywatelstwie.
Ok, wjeżdżając na polskim masz pełnię praw polskich. Ale co jak jedziesz odwiedzić np dziadków, i wjedziesz na angielskim? Przecież nie potrzebujesz na urlopie tych wszystkich praw (a tym bardziej obowiązków :D).
@Jason_Stafford Sprawa jest prosta. Jesteś polskim obywatelem. Polak używa polskich paszportów. Tyle ich interesuje. Wiem, że to bardzo „wąskie” podejście. Z drugiej strony może ma to jakieś głębsze uzasadnienie dla kontroli granicznej, jakiś dostęp do informacji itd.
@entropy_ ja to wiem, i ponawiam, co napisałam wyżej. Nowa jest aktualizacja informacji, bo nie dla każdego było to jasne.
@Jason_Stafford @Euthymol napisał, że mogą Ci przybić 90dni pobytu tylko. Pełnię praw masz niezależnie od tego czy masz papier czy nie. Po prostu musisz się legitymować polskim dokumentem bo według ustawy w kraju jesteś traktowany jako polak w związku z czym państwa polskiego nie interesują Twoje konotacje z innym państwem którego jesteś obywatelem.
Cytuję: "Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki”
Jeżeli w Anglii można legalnie zastrzelić Szkota który ma kuszę i bełty (można) to niestety jako obywatelowi polskiemu Ci takie prawa na granicy nie przysługują.
Tak samo jak nie przysługuje Ci możliwość posługiwania się papierem wydanym przez organ inny niż krajowy.
@jestem_na_dworzu ale co to ma do rzeczy że jestem Polakiem, skoro równocześnie jestem Anglikiem. Nie można być Anglikami już? Paranoja ¯\_(ツ)_/¯
@entropy_ No ale jaki jest powód tego, że MUSISZ się identyfikować polskim paszportem. O to mi chodzi. Bo albo jestem upośledzony, albo to jest coś w stylu musisz bo musisz.
@Jason_Stafford Musisz bo musisz. Było to od "zawsze", że wyjeżdżając z kraju, którego jesteś obywatelem musisz się posługiwać paszportem tego kraju. Jednak wcześniej SG tego tak nie przestrzegała.
I to nie chodzi głównie o ludzi dorosłych - największy problem jest z dziećmi, bo one z automatu mają nadane polskie obywatelstwo(jeżeli rodzice są Polakami) - a często będąc na emigracji tego polskiego paszportu się nie wyrabia od ręki (kto musiał coś załatwić w polskim konsulacie ten w cyrku się nie śmieje).
@entropy_ A co w momencie jak się zrzekniesz polskiego obywatelstwa? Niektóre kraje wymagają posiadania tylko jednego obywatelstwa i musisz się zrzec innego.
@hellgihad to wtedy posługujesz się paszportem tego kraju, którego masz obywatelstwo (np Łotwy) i nie mogą Cię traktować jak Polaka tylko jako obywatela (tejże Łotwy), bo takie masz obywatelstwo
Zaloguj się aby komentować