Stratygrafia, czyli jak archeolodzy czytają warstwy ziemi?

Stratygrafia, czyli jak archeolodzy czytają warstwy ziemi?

Archeologia Żywa
Ustalenie wieku znalezisk należy do najważniejszych pytań, jakie stawiają sobie badacze. W poprzednim artykule przedstawiłem typologiczną metodę datowania. Tym razem zajmiemy się stratygrafią. Towarzyszy ona archeologom prawie na wszystkich wykopaliskach i ma ścisły związek z formowaniem stanowiska archeologicznego.

Ustalenie wieku znalezisk należy do najważniejszych pytań, jakie stawiają sobie badacze. Stratygrafia to nauka zajmująca się badaniem warstw ziemi powstałych w wyniku procesu formowania, zwanego stratyfikacją. Nazwa wywodzi się z języka łacińskiego od słowa stratum, oznaczającego „warstwę” i greckiego gráphō – „piszę”. Pierwszą dziedziną nauki, w której stratygrafia znalazła zastosowanie była geologia. Jej podstawy opracował już w 1669 roku duński ksiądz Nicolas Steno (1638-1686). To właśnie jemu zawdzięczamy jedną z podstawowych zasad, głoszącą, że najstarsze znaleziska w niezakłóconych sekwencjach znajdują się najniżej. [...]

#archeologia #nauka #badania #odkryciaarcheologiczne #datowanie

Komentarze (1)

Earl_Grey_Blue

Do stratygrafii trzeba mieć oko. Nie widziałem często połowy warstw, dlatego wolałem zostawić to komuś innemu i zająć się dokumentacją fotograficzną ps. Przykładowy układ ciała archeologa jest mocno zbliżony do oryginalnej formy podstawowej!

Zaloguj się aby komentować