Starliner Boeing'a wraca na Ziemię bez astronautów

Starliner Boeing'a wraca na Ziemię bez astronautów

hejto.pl
Starliner firmy Boeing wylądował bez załogi na pustyni w Nowym Meksyku późnym wieczorem w piątek, kończąc trzymiesięczną misję testową.
Problemy techniczne zmusiły astronautów przebywających na międzynarodowej stacji kosmicznej do pozostania w kosmosie do przyszłego roku.



Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams, którzy jako pierwsi polecieli Starlinerem w czerwcu, pozostali na ISS, gdy ten w sposób autonomiczny odłączył się o 16:04 ET (22:04 GMT) w piątek, rozpoczynając sześcio-godzinną podróż na Ziemię przy użyciu manewrowych silników odrzutowych. NASA w zeszłym miesiącu uznała powrót załogi za zbyt ryzykowny.

Starliner powrócił na Ziemię pozornie bez przeszkód, jak pokazała transmisja na żywo NASA.
Statek kosmiczny wszedł ponownie w atmosferę Ziemi około godziny 23:00 czasu wschodniego z prędkością orbitalną około 17 000 mil (27 400 km) na godzinę. Około 45 minut później rozłożył kilka spadochronów, aby spowolnić opadanie i nadmuchał zestaw poduszek powietrznych na chwilę przed lądowaniem w White Sands Space Harbor, suchej pustyni w Nowym Meksyku.



Chociaż misja miała być ostatnim lotem testowym przed certyfikacją Starlinera przez NASA do rutynowych misji, decyzja agencji z ubiegłego miesiąca o niedopuszczeniu astronautów do kapsuły z powodu obaw o bezpieczeństwo postawiła ścieżkę certyfikacji statku kosmicznego w niepewności, pomimo powrotu Starlinera.
Wilmore i Williams, zaopatrzeni w dodatkową żywność i zapasy na ISS, powrócą na Ziemię pojazdem SpaceX w lutym 2025 r. To, co początkowo miało być ośmiodniowym testem, przerodziło się w ośmiomiesięczną misję dla załogi.

Pięć z 28 silników manewrowych Starlinera uległo awarii, gdy Wilmore i Williams byli na pokładzie podczas podejścia do ISS w czerwcu, równocześnie system napędowy spowodował kilka wycieków helu, który jest używany przy procesie sprężania.

Pomimo pomyślnego dokowania 6 czerwca, awarie wywołały trwające miesiące dochodzenie Boeinga - z pewną pomocą NASA - które kosztowało firmę 125 milionów dolarów, powodując całkowite przekroczenie kosztów programu Starliner o nieco ponad 1,6 miliarda dolarów od 2016 roku.

Kłopoty Boeinga ze Starlinerem trwają od czasu lotu testowego na ISS w 2019 roku (bez załogi). Starliner wykonał powtórną misję w 2022 roku i w dużej mierze zakończył się ona sukcesem, pomimo iż niektóre z jego silników uległy awarii.
Boeing odzyska Starlinera po jego lądowaniu i będzie kontynuować dochodzenie w sprawie przyczyn awarii silników w kosmosie.

Źródło: Reuters

#nasa #spacex #kosmos #iss #usa

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować