sa tu jacys frontendowcy/koderzy? mam kilka luznych pytan
#programowanie #frontend #kodowanie #javascript #react #it
JamesOwens

Nie widzę żadnych pytań.

blablator

@JamesOwens hehe xd


znam html/css, cos klikalem w bootstrapie. jak sie teraz robi front w wiekszych firmach, react? sam react jest frameworkiem do JS jak bootstrap do html/css?


poogladalem cos na yt i wyglada to jakby pisali kod html/css przez JS/react co wydaje sie bardziej upierdliwe - domyslam sie ze jest w tym sens, tylko jaki?


w jakims materiale facet polecal nauke js przez pisanie frontu bezposrednio w nim (Czyli wrzucanie tresci html przez kreowanie ich w js - append, add itd) - jaki jest w tym glebszy sens? (jesli faktycznie sie to tak robi, moze trafilem na debila na yt)


chce sie poduczyc JS tylko nie wiadomo jak dobrze do tego podejsc i jak faktycznie jest to wykorzystywane we frond endzie - lyknac podstawy i leciec od razu w react? jak bardzo w takim wypadku trzeba siedziec w czystym html/css, react ma wlasne patenty na pozycjonowanie elementow w layoucie czy tez ich rozmieszczanie na nizszych res/mobile?

RolnikSamWdolinie

@blablator Są nakładki na frameworki do robienia stron np gatsby, nextjs, nuxtjs, itp... Tam piszesz w komponentach a generowana jest statyczna strona lub SSR. Pisanie CSS w komponentach daje pewną enkapsulację (nie musisz sie przejmowac unikalnoscią nazw selektorów) i latwiej ogarnac mniejsze kawalki CSS gdy widzisz od razu czego dotyczą.

Nie ucz sie frameworkow bez JS. To zła droga. React sam w sobie nie ma żadnych styli. Layouty, gridy i RWD musisz dołożyc poprzez jakies frameworki css/ux

Jayes

React jest w zasadzie tylko biblioteką do renderowania elementów i JavaScript jest w nim kluczowym językiem programowania. W wielu firmach używa się już TypeScriptu, ale myślę, że warto skupić się teraz na czystym JS, żebyś później docenił TS i nie błaźnił się na przyszłych interview.


Co do sensu używania JS to chodzi tu przede wszystkim o automatyzację. Jak wyobrażasz sobie stworzenie takiego portalu jak chociażby Hejto tylko w HTML i CSS? Użytkownicy będą pisać do ciebie maila z komentarzami, a ty będziesz to skrzętnie osądzał pod każdym postem? No chyba nie bardzo. JavaScript obsługuje interakcje z użytkownikiem i komunikuje się z serwerem na którym przechowywanie są wszystkie dane. Te dane później są pobierane przez front-end i renderowane (np. z pomocą Reacta) w przeglądarce. React pozwala na upakowanie treści/logiki w niezależne komponenty np. komentarz pod wpisem. Dużo by się rozwodzić.


Do JavaScriptu polecam stronę MDN (angielski zalecany):

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Learn


Do Reacta oficjalna dokumentacja daje radę na start:

https://reactjs.org/tutorial/tutorial.html

blablator

@Jayes spoko tylko srednio zrozumiales o co pytam, bo te zdanie o hejto w html/css jest zdeczka smieszne a ja wprost pytalem np o to jak pozycjonujesz pozniej te elementy/komponenty stworzone w reakcie na stronie - jakims csssem linkowanym do danego htmla (?) itd. z tego co rzucilem okiem na podstawy reacta to przy bardziej statycznych stronach typowo firmowych (bez bazy userow) w zasadzie niekoniecznie jest sens tego uzywac.


anyway rozumiem ze pracujesz jako frontendowiec - nie wydaje ci sie obecnie ten tech rozjebany jeszcze bardziej niz zwykle? pure html/css, do niego x frameworkow, ale jednoczesnie w calosci mozna pisac wszystko w reakcie do ktorego jest jeszcze x bzdur, oprocz reacta vue/angular i inne pierdoly

fewtoast

@blablator Jeszcze jest Svelte i SvelteKit. Polecam sprawdzić, bo to najbliższe czystego html + css + js.

Dodatek od Svelte to pewna reaktywność, binding, store i składnia list generowanych z tablicy. Tak z grubsza. Reszta to czysty html+css+js.


A React i ten jego virtual dom, i cuda typu CSS-in-JS, to nieco przekombinowane. No ale popularne...

Zaloguj się aby komentować