#recenzjeperfum
Parę tygodni temu świat perfumowy obiegła wiadomość, że Russian Adam ogłosił nową kolekcję Areej Le Dore o mocno pobudzającej moją wyobraźnie nazwie Arabian Heritage - no lepiej być nie mogło - bo kto śledzi nasz tag #perfumy moje wpisy i komentarze, ten wie jak bardzo cenię twórczość Russian Adama i że to jeden z moich ulubionych perfumiarzy oraz tajemnicą też nie jest moje zamiłowanie do arabskich wonności - takie coś można brać w ciemno! - mimo wszystko stronię od blind buy, ale sample set był tu obowiązkowy, no i ile uda się w ogóle go upolować, bo premiery ALD znikają w ułamkach sekund. Szczęśliwie udało się zgarnąć zestaw próbek, które też już przetestowałem, a wrażenie i wnioski zostały zawarte poniżej.

AL SANDAL
Dziwne otwarcie jakby obierać marchewkę, świeżo wyrwaną z mokrej ziemi, ale ta marchewka jest wręcz sucha. Ziemisty akord jest zdecydowanie pikantny i już wiem, że to szafran, którego w takim wydaniu nie znoszę, często czułem go w kompozycjach od Taif al-Emarat, ale tu jest jeszcze bardziej bezkompromisowy. Jednak sprawnie pojawia się akord drzewny, jest zwęglony jakby spalone drzewo się dopalało, lecz w jego tle wyczuwam coś mlecznego, bardzo kremowego, a z czasem z tego zwęglonego drzewa wypływa ciepła i słodka żywica z lekkim pudrowym kakaowym niuansem i coraz intensywniejszym kremowym akordem.

AL AMBAR
Rześkie cytrusowe otwarcie, które w moment znika i pojawia się ziemisty irys i początkowo nieśmiała słodka obórka z żywicznym charakterem. Animalistyka zaczyna dominować, ale zapach robi się ciepły słodko-przyprawowy z wyraźnym słonawym akcentem, będąc przy tym bardzo gładki i w jakiś sposób odbieram go w tej fazie typowo, nawet trochę klasycznie, męsko.

AL OUD
Mocne otwarcie z wyraźną mieszanką oudów z Kambodży i Indii jest bardzo żywicznie z akcentem słodkich sfermentowanych, zgniłych owoców; zarazem dymnie i skórzanie z odrobiną sianka/obórki jak w Russian Oud. Wyczuwam też ziemistą, stęchłą i przykurzoną paczulę.
Mam wrażenie jakbym już coś podobnego czuł - a mianowicie kojarzy mi się to z oudami Ajmal - zresztą tajemnicą nie jest, że Ajmal to jeden z ulubionych domów Adama, czyżby to był hołd dla tej marki?

W powyższych opisach starałem się oddać charakter i motyw przewodni kompozycji, a teraz przejdę do podsumowania, czyli bardziej emocjonalnej części tego wpisu-recenzji.
Moim zdaniem to najgorsza kolekcja Areej Le Dore! Nie zrozumcie mnie źle, bo to nie są jakieś gnioty, jakość produktu nadal jest bardzo wysoka, myślę, że to raczej kwestia moich oczekiwań co do tej kolekcji, miałem całkowicie inne wyobrażenie jak tak zatytułowana linia powinna wyglądać. Były ogromne nadzieje, a jest niestety totalne rozczarowanie.
Odbieram te zapachy jakby były bardzo surowe, mimo, że poszczególne składniki pokazują swoje bogactwo aromatyczne to brakuje mi tutaj tego z czym kojarzą mi się arabskie zapach, czyli finezji i może nawet orientalnego przepychu, choć oczywiście nie każdy Arab jest przepełniony nutami w których kompozycji nie idzie się odnaleźć, bo np. zapachy Hind al Oud są skonstruowane w bardzo prosty sposób, ale mają w sobie to coś co do mnie przemawia i przekonuje, a tutaj no po prostu ciężko mi się to wącha. Co prawda długo z nimi styczności nie miałem, może to się jeszcze jakoś wszystko poukłada po maceracji, bo oparte na naturalnych składnikach perfumy mają taką właściwość, a może jeszcze lepiej wybrzmiewać będą w klimacie którym były inspirowane? Mam sporo zapachów, które sprawiają mi radość, a bywa, że nie mam kiedy ich nosić, bo poświęcam go np. na testy innych perfum i tym samym wniosek taki, że dalsze testy tej nowej kolekcji sobie odpuszczę. Mimo wszystko wierzę, że komuś się spodobają, bo przecież każdy ma własny gust i co innego do niego przemawia, ja swój już poznałem i jestem pewien, że to nie moja stylistyka.
Dla mnie najciekawszy jest Al Ambar patrząc na całokształt, następnie Al Sandal ze względu na przyjemny drydown, a najmniej przypadł mi do gustu Al Oud, który jednocześnie z całej trójki jest najbardziej arabski.
Kolega @Grzesinek zapytał wczoraj czy będzie jakiś flakon - nie, nawet ze spory ubytkiem na żadnego się nie zdecyduję, wolę zrobić sobie zapas Ottoman Empire, Russian Oud czy Chinese Oud.
28e44c54-edfb-446d-bc73-13af4c10be1a
Cris80

@pedro_migo tak myślałem że ta odsłona zupełnie cie nie urzeknie,ja sam nawet nie chciałem sprawdzać mimo że Adam to sprawny rzemieslnik to takie jedno składnikowe kompozycje do mnie nie przemawiają mimo że mienia się tysiącami kolorów, po ogłoszeniu tej kolekcji myślałem że przepych i bogactwo będą tryskać na prawo i lewo tym bardziej po naładowanej ostatniej kolekcji,jak zawsze szczera i świetna recka, pozdrawiam

pedro_migo

@Cris80 jednak chciałem się o tym przekonać na własnej skórze

W takiej kolekcji to widziałem zapachy jak Beauty & The Beast, Ottoman Empire czy Mysore Incenza.

Mimo wszystko czekam na kolejną kolekcję, może tym razem przywróci jakieś klasyki?

Cris80

@pedro_migo no właśnie jak tylko pokazały się opisy zapachów to samo pomyślałem że wcześniejsze perfumy dużo bardziej pasowały do tej nazwy kolekcji

pomidorowazupa

Od jakiegos czasu opieram sie glownie na intuicji i w tym wypadku podowiadala mi zeby odpuscil sobie te kolekcji. Tak samo mialem przy history of oud collection, dobrze ze nie kupilem bo bym byl bardzo niezadwolony. Na chwile obecna nie jaraja mnie czyste oudy w spreju, szczegolnie jesli bardzo przypomina to ajmalowskie ktore sa znacznie tansze i swoja droga bardzo jakosciowe (chociaz ta octowa kwasnosc w otwarciu mnie odpycha ciutke).

pedro_migo

@pomidorowazupa z The History of Oud poznałem tylko jeden zapach - Indonesian, który akurat to zrobił bardzo dobre wrażenie, choć flaszki nie mam - bo trochę za dużo w nim ziemistych akcentów, za którymi nie przepadam - to już zdecydowanie lepiej się z nim czułem niż z którymś z tych "arabskich".

Choć ten ambrowy jest najlepszy i z nim sobie wiązałem największe nadzieje to jednak jest o lata świetlne za EO Jamaican Ambergris - polecam się za nim rozejrzeć, chyba jeszcze Łukasz odlewa

dziadekmarian

Niby człowiek wiedział....


Dzięki, że zrobiłeś to za wszystkich.

pedro_migo

@dziadekmarian eh bez przesady, ja tam za żaden wyznacznik gustów czy trendsettera się nie uważam, myślę, że wciąż komuś mogą się spodobać i jest wielu fanów takiej stylistyki

Grzesinek

@pedro_migo Dzięki za wyczerpujący opis. Utwierdziles mnie tylko w moim przekonaniu że dobrze zrobiłem omijając ten set choć tak jak mówisz na pewno znajdzie on swoich fanów.

BTW. Ciekaw jestem czy Adam zrobi coś co pobije kiedyś OE czy RO. Osobiście uważam że raczej ciężko będzie.

pedro_migo

@Grzesinek podzielam Twoje zdanie, że to będzie ciężkie, to samo można powiedzieć o Dimie. Choć jak się zastanowię to może z czasem zaczynamy mieć coraz to większe wymagania i oczekiwania, że nowy produkt to będzie jakiś przeskok i to prowadzi do takich właśnie rozczarowań?

Ostatnio wkręciłem się w zapachach Ensara i obserwuję, że osoby, które siedzą już tam dłużej narzekają na nowości, podczas gdy mi się podobają. Co prawda przyznam się, że ostatnio miałem wtopę z nowym Oud Yusuf

Mywave

@pedro_migo przy każdej marce tak ludzie narzekają.

pedro_migo

@Mywave prawda i chyba to bardziej jest psychologiczna kwestia tak jak wspomniałem, że z czasem zaczynamy mieć coraz większe wymagania i oczekiwania

Zaloguj się aby komentować