Jest taka bardzo stara książka "Pielęgnowanie roślin pokojowych" Davida Longmana i jest w niej "recepta" na nawóz do kwiatów:
2 czesci śruty z rogów i racic
2 czesci fosforanu wapniowego
1 czesc siarczanu potasowego
oraz pewnia ilośc mączki kredowej.
Pytanie brzmi: skąd dorwać i w czym sie znajduje fosforan wapnia? Można to alternatywnie zastąpnić mączką kostną? Mamy rok 2023 a książka wyszła ok roku 1970 więc trochę się pozmieniało
@frost_frank Z fosforanu wapnia roślina ma pozyskać fosfor. Gdzie dostać nie wiem. Mączkę kostną możesz zastąpić mączką rogową jest np. w lidlu. Czemu chcesz tak nawozić?
ten preparat podaje się psom, powinien być dostępny w tabletkach i w proszku. W mączce kostnej jest tego sporo 1/5-1/4 masy, więc czemu nie?
Chociaż z racji roku 2023 pewnie bym do roślin ozdobnych sięgnęła po biohumus albo podobne preparaty w płynie.
@Zielonypomidor moze bo tak jest w książce. Są tez rozpisane odpowiednie dawki co do różnych roślin np monstera czy anturium
@ewa-szy idea tego nawozu była chyba taka, że składniki miały być w miare proste i wolno uwalniane (np azot z rogów). Miesza się to z ziemią, sadzi rosliny i tylko podlewa.
@frost_frank Nawóz, to nawóz. Roślinie wszystko jedno, czy dostanie azot z nawozu NPK, czy z tej mikstury. Dodatkowo nawozy płynne są już w postaci przyswajalnej dla roślin. Azot z rogów uwolni się nie sam, a z pomocą mikrobioty znajdującej się w glebie. Obstawiam, że w doniczce są jakieś nędzne niedobitki tej mikrobioty, więc szybciej roślina padnie, niż cokolwiek z rogów zostanie uwolnione. 50 lat rozwoju nawozów nie poszło na marne. Nie ma zbytnio sensu cofać się do lat 70'.
@frost_frank świat poszedł do przodu, kup sobie nawóz dedykowany, na pewno wyjdzie lepiej, prościej i taniej
Zaloguj się aby komentować