#przez8ostatnichlat czyli statystyki wizowe w latach 2008-2022
hejto.plDane same w sobie wydaje się, że nie mogą być stronnicze, jednak sposób ich dobierania i interpretacje mogą jak najbardziej. Będę się starał, żeby w moich wpisach możliwie powstrzymywać się od tego ostatniego, jak i dobierać dane możliwie obiektywne — stąd też prośba, jeśli macie jakieś pomysły na dane, które bym chciał przedstawić, to zapraszam do komentarzy
Przechodząc do rzeczy: statystyka wiz udzielanych przez państwa Unii Europejskiej (+Szwajcaria, Norwegia i Liechtenstein) w latach 2008-2022, czyli cały zakres badawczy w Eurostacie.
Zaczniemy od ogólnego widoku liczby wydanych wiz dla poszczególnych państw:
Widać, że do roku 2016 liderem w liczbie wydawanych wiz w UE była Wielka Brytania, od 2016 roku to miano przejmuje Polska ze znaczną przewagą nad innymi państwami.
Statystyka ta umożliwia również spojrzenie na powód wydania takich wiz. Dla ogółu UE w roku 2022 42% wszystkich wiz została wydana z powodów zarobkowych, 24% rodzinnych, 13% edukacyjnych oraz 21% innych. Natomiast już w przypadku poszczególnych krajów wygląda to zgoła różnie:
Wykres może być nieco nieczytelny, natomiast mi rzuca, że o ile w przypadku państw Europy Zachodniej około 40% wiz jest przyznawanych z powodów rodzinnych lub edukacyjnych, o tyle w przypadku państw Europy Wschodniej ten odsetek często spada w okolice 25%, a w przypadku Polski nawet poniżej 10%. Dane te nie różnią się znacznie od poprzednich lat, więc nie ma co w to wchodzić.
Spojrzyjmy więc na to, co nas interesuje najbardziej, czyli wizy wydawane z powodów zarobkowych, jeśli chodzi o ogół Europy:
Tutaj dominacja Polski nie budzi żadnych wątpliwości, nie ma nawet co omawiać. Przez pewien czas wysoko była również UK, ale ze względu na Brexit wypadła ze statystyk. Dopiero w 2022 roku jakiś inny kraj przekroczył 100 tys. wydanych wiz i była to Hiszpania.
Ale, ale — bo przecież jeśli to głównie są imigranci z Ukrainy i Białorusi, to wszystko w porządku, prawda? Faktycznie, głównie są to osoby z tych dwóch krajów, niemniej zaczyna się to zmieniać. Oto statystyka udziału wiz udzielonych mieszkańcom Ukrainy i Białorusi vs reszty krajów w całości wiz udzielonych przez Polskę z powodów zarobkowych:
Rok 2015 i 2016 były szczytowymi latami, podczas których udział mieszkańców Białorusi i Ukrainy był największy; od tych lat zaczął spadać, by w 2022 roku wynieść poniżej 80% (dane z pewnością są zniekształcone przez wybuch wojny w Ukrainie). Niemniej trend szybszego wzrostu wiz z powodów zarobkowych przydzielanych mieszkańcom innych krajów niż nasi wschodni sąsiedzi jest oczywisty, co pokazuje następny wykres:
Widoczne jest bardzo mocne przyspieszenie wzrostu udzielania takich wiz, z małym spadkiem w 2020 roku wynikającym z pandemii, jednak następne lata odrobiły te braki z nawiązką.
Teraz wykres z poszczególnymi państwami w ramach tej "reszty" (dla ułatwienia, w legendzie są tylko państwa, dla których w zeszłym roku wydano powyżej 500 wiz z powodów zarobkowych):
To co najbardziej rzuca się w oczy to to, że z jednym wyjątkiem (Mołdawia) z żadnego z tych państw w 2014 roku nie było więcej niż 1000 wiz; poza tym ten błyskawiczny wzrost i spadek w 2022 roku to oczywiście Rosja
Mam nadzieję, że powyższy wpis trochę rozjaśnił niejasności w temacie wiz, jeśli macie jakieś pytania to z chęcią odpowiem
#owcacontent #aferawizowa