Przewodnik po laptopach do gier
hejto.plWydajne podzespoły
Jedną z najważniejszych kwestii dla każdego gracza przy wyborze komputera stacjonarnego czy też laptopa jest dobór wydajnych komponentów. To właśnie one odpowiadają za dostępną moc obliczeniową, co przekłada się z kolei bezpośrednio na możliwości urządzenia. Chcąc grać w najnowsze gry, które są zazwyczaj bardzo wymagające, nie obejdzie się bez mocnego procesora oraz karty graficznej. Wszystko musi być wspierane przez szybki dysk SSD oraz wydajne kości pamięci RAM. Co warto wiedzieć na temat tych podzespołów? Procesor - serce urządzenia
Tak jak w przypadku komputerów stacjonarnych, tak i w laptopach, procesor stanowi jeden z kluczowych podzespołów w zestawie. Poszukując laptopa do najnowszych gier, należy pamiętać, by wybrać wydajny procesor, który nie będzie ograniczać potencjału innych komponentów. W laptopach nie przewiduje się wymian procesorów na inny model, dlatego też należy dobrze zastanowić się nad wyborem CPU. Sam zakup uzależniony będzie z pewnością od budżetu jakim dysponujemy. Dla tańszych rozwiązań dobrze sprawdzą się jednostki czterordzeniowe Intel Core i3, Intel Core i5 bądź AMD Ryzen 3 lub Ryzen 5. Decydując się na droższy sprzęt, warto wówczas rozważyć wybór jednostki o 6 lub 8 rdzeniach. Modele te sprawdzą się podczas wymagających gier oraz znajdą zastosowanie podczas obróbki grafiki czy renderowania wideo.
Wydajna karta graficzna
Żaden laptop do gier nie obędzie się bez karty graficznej, od której to uzależniona jest płynność wyświetlanej animacji, a także innych efektów graficznych. Podobnie jak w przypadku procesora, tak i tu warto dobrze zastanowić się nad zakupem, ponieważ nie przewidziano możliwości wymiany GPU. Do mniej wymagających tytułów oraz nieco bardziej zaawansowanych sprawdzą się karty graficzne z serii GTX 16XX. Dla prawdziwych wyjadaczy, którzy potrzebują najmocniejszego sprzętu, warto pokusić się o wybór kart z rodziny RTX 20XX bądź RTX 30XX. Pamięć RAM
Kolejnym z podzespołów, o którym nie wolno zapomnieć jest pamięć operacyjna RAM. W przypadku podstawowych laptopów dla graczy zazwyczaj stosuje się 8 GB. Bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie dobór 16 GB lub nawet 32 GB. O większe wartości warto pokusić się szczególnie, gdy urządzenie będzie służyć również do pracy.Sama pojemność to tylko jeden aspekt. Nie można także zapomnieć o konfiguracji dwukanałowej (ang. Dual-Channel). Dzięki temu nie będzie ograniczany potencjał innych podzespołów. Taktowanie modułów to ostatni z czynników, który należy uwzględnić. Kości taktowane wartościami 2800 MHz, 3000 MHz czy 3200 MHz będą lepiej sprawować się niż modele o niższych taktowaniach 2400 czy 2666 MHz.
Szybsze taktowania są stosowane zazwyczaj w droższych i mocniejszych modelach laptopów takich jak Dell Vostro. Taki wybór pozwoli dość mocno poprawić ogólną wydajność, co nie będzie obojętne zwłaszcza w grach.