Wiele moich zadań jest rutynowych i prawdopodobnie zostaną zautomatyzowane przez AI w przyszłości. Jako, że mam jeszcze dwadzieścia parę lat i łeb na karku, chciałbym brać udział w tych zmianach. Jestem w miarę kumaty jeśli chodzi o sprawy komputerowe, ale nigdy nie zacząłem interesować się programowaniem. Totalnie olałem temat w gimnzajum czy liceum skupiając się glównie na chemii i biologii, czego nie żałuję, bo zarobki aż tak znacząco nie odbiegają od #programista15k póki co.
Niemniej jednak, chciałbym trochę podgonić temat, bo zauważyłem, że większość informatycznych rozwiazań jest robiona przez ludzi bez medynczego backgroundu i brak zrozumienia tematu często prowadzi do nieporozumień i błędów. Z tego co się doszukałem większosć rzeczy w mojej pracy opiera się na #python i #SAS lub power bi. W związku z tym chciałbym się zapytać jakie źródła wiedzy polecacie dla totalnego laika, żeby wejsć w tematykę programowania? Wydaje mi się, że wtedy będę w stanie trochę lepiej wyjaśnić działowi IT co trzeba poprawic lub jak usprawnić niektóre procesy. No i przedewszystkim chodzi również o to żeby nie wypaść z obiegu, podobno już w podstawówkach dzieci mają #programowanie
@flusz kursy na udemy
kurcze zawsze zastanawiają mnie takie posty, przecież jest tak wiele materiałów, które pomagają wystartować, w zasadzie szukasz forme jaką lubisz (książka, video, gra, kurs) i w każdej formie znajdziesz darmowe materiały. programowanie w dużej mierze to też umiejętność szukania, potraktuj to jako 101 i znajdź sobie dobre materiały, które Ci odpowiadają, zamiast opierać się na jakimś jednym czy drugim komentarzu losowej i niznanej Ci osoby.
Najlepiej po prostu zacznij hobbistycznie programować
Najgorsze co możesz zrobić to zacząć programować dla pieniędzy - nikt kogo znam nie wytrwał w branży dłużej niż kilka lat z takim podejściem.
Co do Twojego pytania, skąd programiści czerpią tą magiczną wiedzę o programowaniu, to obawiam się, że odpowiedź jest bardzo prosta i nudna: z dokumentacji.
@flusz proponuję zacząć od wymyślenia problemu i wpisaniu po angielsku w wyszukiwarkę, np. "run python code", wchodzi w pierwszy wynik (w moim przypadku https://realpython.com/run-python-scripts/ ) i robisz to co jest napisane w artykule. Działa - super, kolejne pytanie. Nie działa - trudno, kolejny artykuł. Nie wiesz o co chodzi? Kolejny artykuł albo zmieniasz pytanie na takie, które pomoże Ci wyjaśnić to czego nie zrozumiałeś z przeczytanego artykułu.
I tak przez 8 godzin. Symulator pracy programisty.
kurcze zawsze zastanawiają mnie takie posty, przecież jest tak wiele materiałów, które pomagają wystartować
@fobofob Też mnie to zastanawiało, do czasu aż szczerze nie pogadałem z jednym kolegą, którego żona przymierzała się do bootcampa. Dla przeciętnego śmiertelnika taka ilość dostępnego materiału jest przytłaczająca, a nie masz praktycznie żadnej gwarancji, że to czego się uczysz będzie w jakikolwiek sposób przydatne. Jeśli już robić płatne kursy, to takie, które kończą się przynajmniej konkretnej wartości certyfikatem rozpoznawalnym przez ew. pracodawcę.
@vrkr Dokładnie tak. Jak ktoś mnie pyta o to samo ale z mojej dziedziny to odrazu rzucam publikacje, książki, strony lub filmiki na yt, które rzeczywiście wprowadzają i rozwiają temat. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość wiedzy jest darmowa, ale niestety trzeba wiedzieć gdzie szukać. Mnie, póki co, algorytmy wrzucają na bootcampy po kilka-kilkanaście tysięcy, stąd moje pytanie do osób z większym doświadczeniem zwłaszcza, że nie mam parcia na pracę tylko chciałbym nauczyć się nowych umiejętności ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@wombatDaiquiri @badfunkydog dzięki za rozbudowane odpowiedzi!
@flusz Z mojej perspektywy, obecnie najważniejszą umiejętnością jest umiejętność uczenia się i adaptacji. Brzmi trywialnie, ale nie jest trywialne.
Oraz umiejętność zdobywania istotnych certyfikatów
@flusz jak będziesz miał konkretne pytania to dawaj znać
Zaloguj się aby komentować