Późno, ale dostarczam..
Porcja wybranych rocznic które wypadają 7 czerwca.
Nietypowe święta: Dzień Seksu, Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego
#rocznicanadzis #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia #zdarzylosiedzis
Porcja wybranych rocznic które wypadają 7 czerwca.
Nietypowe święta: Dzień Seksu, Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego
-
1415 – Przez teren Polski przechodził pas całkowitego zaćmienia Słońca.
-
1424 – Wojny husyckie: husyci pod wodzą Jana Žižki rozgromili armię praską w bitwie pod Maleszowem.
-
1457 – Wojna trzynastoletnia: król Kazimierz IV Jagiellończyk wjechał triumfalnie na wykupiony od czeskich najemników zamek w Malborku.
-
1490 – Węgierska szlachta obwołała królewicza polskiego Jana I Olbrachta królem Węgier.
-
1494 - Hiszpania i Portugalia podpisały traktat z Tordesillas. Dzielił on Nowy Świat między obie strony. Linia demarkacyjna dawała de facto Portugalii dzisiejszą Brazylię jeszcze przed jej oficjalnym odkryciem w 1500, co rodzi domniemanie, że Portugalczycy dopłynęli do wybrzeży Ameryki Południowej wcześniej, niż oficjalnie się to uznaje.
-
1520 – Na tzw. „Polu Złotogłowia”, specjalnie wybudowanym, ogromnym obozie reprezentacyjnym pod Balinghem na skraju angielskich posiadłości wokół Calais, rozpoczęło się trwające do 24 czerwca spotkanie króla Anglii Henryka VIII Tudora z królem Francji Franciszkiem I Walezjuszem.
-
1522 – Powstała szwedzka marynarka wojenna.
-
1692 - Miasto Port Royal na Jamajce zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. 2/3 miasta osunęło się do morza. Zginęło 1,600 ludzi a 3000 odniosło poważne obrażenia.
-
1753 – Założono Muzeum Brytyjskie w Londynie. Nie pytajcie ich skąd pochodzą ich zbiory i jak je zdobyli.
-
1788 – We francuskim Grenoble zebrani na jarmarku chłopi zaatakowali wojsko przy użyciu dachówek (tzw. „dzień dachówek”).
-
1796 – W wyniku błędu podczas kopania kanału omijającego wodospad zostało całkowicie opróżnione jezioro Ragundasjön w środkowej Szwecji. Na jego osuszonym dnie obecnie leży miejscowość Hammarstrand.
-
1846 – Car Mikołaj I Romanow wydał tzw. ukaz czerwcowy poprawiający sytuację ekonomiczną chłopów w Królestwie Polskim, zniesione zostały między innymi darmochy i najem przymusowy.
-
1905 – Rozwiązano unię personalną między królestwami Norwegii i Szwecji.
-
1917 - I wojna światowa: pod Messines w zachodniej Belgii Brytyjczycy zdetonowali 19 min umieszczonych pod pozycjami niemieckimi w wyniku czego śmierć poniosło ok. 10 tysięcy żołnierzy.
-
1922 – W czasie drugiej brytyjskiej wyprawy na Mount Everest w wyniku zejścia lawiny zginęło 7 Szerpów, co spowodowało jej zakończenie.
-
1927 – Poseł ZSRR w Polsce Piotr Wojkow został zamordowany w Warszawie przez działacza białogwardyjskiego Borysa Kowerdę. W ZSRR uznano jego zabójstwo za akt wojny, Armia Czerwona została postawiona w stan pogotowia bojowego, OGPU rozpoczęła też poszukiwanie i aresztowania tysięcy rzekomych „wspólników Kowerdy” i ich prześladowania, głównie na terenach dawnej Rzeczypospolitej. W rok po przewrocie majowym Józef Piłsudski musiał przekonać wschodniego sąsiada Polski o swoich pokojowych zamiarach.
-
1929 – Wraz z wejściem w życie traktatów laterańskich powstało państwo Watykan.
-
1938 - II wojna chińsko-japońska: Chińczycy zniszczyli wały powodziowe na rzecze Huang He. Celem powodzi miało być zatrzymanie postępów armii japońskiej. Woda zniszczyła tysiące wiosek. Kilka milionów mieszkańców wsi musiało opuścić swoje domy. Powojenna komisja oszacowała liczbę zabitych na 800 000 ludzi. Jednego dnia brakło, a kacapy wysadziłyby zaporę w Nowej Kachowce w rocznicę "wyczynu" chińczyków.
-
1944 - Lądowanie w Normandii: Szczyle z 12 dywizji SS "Hitlerjugend" dokonały masakry 23 kanadyjskich jeńców.
-
1945 - Niemiecki zbrodniarz Oskar Dirlewanger zmarł 7 czerwca 1945 w niewyjaśnionych okolicznościach w Altshausen w Badenii-Wirtembergii, po aresztowaniu 1 czerwca we francuskiej strefie okupacyjnej. Możliwe, że został pobity na śmierć przez pilnujących go polskich żołnierzy, Ocenia się, że w wyniku akcji dowodzonych przez niego oddziałów (w tym 36 Dywizji Grenadierów SS) śmierć poniosło od 60 do 120 tysięcy ludzi, w większości cywili.
-
1945 – Król Norwegii Haakon VII po 5-letnim pobycie na wygnaniu powrócił wraz z rodziną do Oslo.
-
1948 – Prezydent Edvard Beneš podał się do dymisji, nie godząc się na podpisanie konstytucji ustanawiającej w Czechosłowacji ustrój komunistyczny.
-
1949 – Krótko po starcie z San Juan na Portoryko runął do morza mający lecieć do Miami samolot Curtiss Wright C-46D, w wyniku czego zginęły 53 spośród 81 osób na pokładzie.
-
1951 – W więzieniu w Landsberg am Lech w Bawarii stracono ostatnich 7 zbrodniarzy nazistowskich.
-
1952 - Urodził się Liam Neeson, północnoirlandzki aktor.
-
1954 - Samobójstwo popełnił Alan Turing , brytyjski matematyk, kryptolog, konstruktor maszyn deszyfrujących (ur. 1912) Turing to jeden z pionierów informatyki jako twórca koncepcji maszyny Turinga. W czasie II wojny światowej pracował nad złamaniem szyfrów III Rzeszy, konkretniej maszyny Enigma. Był także jednym z ojców sztucznej inteligencji, proponując test Turinga jako kryterium inteligencji; wywarł tym wpływ na filozofię umysłu. Alan Turing był homoseksualistą, w Wielkiej Brytanii było to wówczas zakazane. Skazano go na terapię, w ramach której poddał się kastracji chemicznej i pracy z psychiatrą. Skutkiem ubocznym była ginekomastia. Oprócz tego przez wyrok stracił dostęp do prac nad komputerem. Zażył śmiertelną dawkę cyjanku. Premier Gordon Brown we wrześniu 2009 przeprosił w imieniu rządu Wielkiej Brytanii za „całkowicie niesprawiedliwe” i „straszne” potraktowanie Turinga. Królowa Elżbieta II ułaskawiła Turinga w 2013 roku.
-
1965 - Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w sprawie Griswold v. Connecticut, orzekł że stany nie mogą zabronić małżeństwom stosowania antykoncepcji.
-
1967 – Wojna sześciodniowa: wojska izraelskie zajęły Jerozolimę.
-
1968 – Otwarto park rozrywki Legoland Billund w Danii.
-
1971 - Filipiński urzędnik Manuel Elizalde poinformował o odkryciu w dżungli na wyspie Mindanao plemienia Tasaday, żyjącego w sposób niezmieniony od epoki kamienia, co w 1986 roku zostało zdemaskowane jako mistyfikacja, a członkowie rzekomego plemienia byli w rzeczywistości rolnikami żyjącymi w sąsiedniej wiosce.
-
1979 – Papież Jan Paweł II odwiedził były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską.
-
1980 – 69 osób zginęło, a 93 zostały ranne w wyniku uderzenia pociągu pasażerskiego w autobus na przejeździe kolejowym w Empangeni na wschodzie RPA.
-
1981 – Izraelskie lotnictwo zniszczyło iracki reaktor jądrowy Osirak. Osiem izraelskich F-16 zaatakowało i zniszczyło większy reaktor przed uruchomieniem. Celem operacji było opóźnienie badań nad wprowadzeniem broni jądrowej w Iraku. Jednym z pilotów biorących udział w akcji był Ilan Ramon, pierwszy Izraelski astronauta (zginął w katastrofie Columbii w 2003 r.)
-
1982 - Otwarto muzeum Elvisa Presleya mieszczące się w jego posiadłości Graceland w Memphis.
-
1987 – Reprezentantka ZSRR Natalja Lisowska ustanowiła w Moskwie aktualny do dziś rekord świata w pchnięciu kulą (22,63 m).
-
1990 - Rada Północnoatlantycka wystosowała tzw. Posłanie z Turnberry, w którym zapraszała do współpracy państwa członkowskie Układu Warszawskiego.
-
1991 - Polska ratyfikowała Konwencję o prawach dziecka.
-
1995 – Po referendum z 14 maja prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zatwierdził przepisy dotyczące godła i flagi państwowej. Niemal niezmieniona flaga i herb Białoruskiej SRR oficjalnie powróciły, aby zastąpić biało-czerwono-białą flagę i godło Pogoń.
-
1999 – W Indonezji odbyły się pierwsze od 1955 roku wolne wybory parlamentarne.
-
2002 – Premiera komediodramatu Dzień świra w reżyserii Marka Koterskiego. Klasyk nad klasykami.
-
2001 - Partia Pracy premiera Tony’ego Blaira odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.
-
2008 – Wystartował informacyjny kanał telewizyjny Polsat News.
-
2011 - Brazylijski piłkarz Ronaldo zakończył karierę piłkarską.
-
2017 - Na łamach tygodnika „Nature” ogłoszono odkrycie datowanych na 315 tys. lat szczątków Homo sapiens w Dżabal Ighud w południowym Maroku, co oznacza, że człowiek rozumny istniał już 100 tys. lat wcześniej, niż dotychczas sądzono.
-
2021 – Koło miasta Daharki we wschodnim Pakistanie doszło do wykolejenia 8 wagonów pociągu ekspresowego Karaczi-Sargodha w które chwilę później uderzył pociąg ekspresowy jadący z Rawalpindi do Karaczi, w wyniku czego zginęło 65 osób, a ok. 150 zostało rannych.
#rocznicanadzis #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia #zdarzylosiedzis
Dzień Świra to o tyle ciekawy film że im starszy jesteś tym bardziej z komedii staje się on dramatem.
atak na Osirak było pierwszym wykorzystaniem F16 w celach bojowych.
Zaloguj się aby komentować