Potrzebuje ... porady.

Stan obecny:
Piec gazowy, zasilanie elektryczne z sieci.

Stan oczekiwany:

Zasilanie pieca przez ups, którybędzie zasilany z agregatu prądoteorczego.

Na co zwrócić uwage żeby nie spalać elektroniki w piecu i żeby to chodziło.
Z tego co ogarniam to nie każdy ups można zasilić z agregatu - jak to sprawdzić?

#konstruktorelektrykamator
Felonious_Gru

@w0jmar jak długie przerwy w zasilaniu przewidujesz?

w0jmar

@Felonious_Gru 


Chce byćgotowyna koniec świata.

A mówoąc serio - układ ma być zgodny z założeniem - żadnych banków energii itd.

Felonious_Gru

@w0jmar 

Chce byćgotowyna koniec świata

W jaki sposób zapewnisz dostawy gazu?

Ciuplowski

@w0jmar Dobry UPS zabezpieczy piec, podobnie ma to miejsce w przypadku zabezpieczania elektroniki. UPS stanowi zabezpieczenie, filtr i to on zostanie w razie czego uszkodzony, a że prąd i wszelkie zaburzenia nie przechodzą bezpośrednio do urządzenia odbiorczego, to nie ma co się martwić o to, co znajduje się za UPSem. Możesz zastosować przed UPSem jeszcze listwę antyprzepięciową/przeciążeniową z filtrem, ale dobry UPS powinien w zupełności rozwiązać sprawę. Trzeba tylko przy wyborze UPS odrzucić te, które przekazują zasilanie bezpośrednio, bo takie też są i nie zabezpieczą one sprzętu znajdującego się za UPSem. Poszukaj tematów związanych z zabezpieczaniem komputerów i sprzętu elektronicznego UPSem, sporo tego widziałem na ekhm... elektrodzie.

w0jmar

@Ciuplowski ok.


Czyli musi być konkretny ups, który odcina od zasilana - to jest zdaje sie "on linowy"? Ale musze sprawdzić.


Bo to żeby sprawdzić czy z agregatunaprawde eychodzi sinustojuz wpadlem. Oscyloskop itd.

Felonious_Gru

@Ciuplowski 

że prąd i wszelkie zaburzenia nie przechodzą bezpośrednio do urządzenia odbiorczego, to nie ma co się martwić o to, co znajduje się za UPSem

A co to za brednie pan opowiada ( ͠° ͟ʖ ͡°)

Zwykły ups w normalnym stanie przepuszcza napięcie sieciowe być żadnej obróbki.


Edit: później dopisałes, masz szczęście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Felonious_Gru

@w0jmar przede wszystkim zwykły ups będzie miał problem z zasileniem pompy obiegowej. Zwróć na to uwagę, poczytaj. Musi być na wyjściu sinus, a nie quasisinus albo, o zgrozo, prostokąt.

Felonious_Gru

@w0jmar z agregatu wyjdzie sinus, bo tam jest prądnica. Pozostaje pytanie o jego parametry i o reakcję na nagłe zmiany obciążenia (szczególnie spadki obciążenia)

Ciuplowski

@Felonious_Gru Tak, przeczytałem i zobaczyłem jakiego babola napisałem. Poprawiłem szybko, ale widzę, że zdążyłeś przede mną

Ciuplowski

@w0jmar Z tego co się orientuję to są UPSy, które nie przepuszczają bezpośrednio prądu, tylko przekazują go tak, jakby już pochodził z ich źródła zasilania. Czyli przepuszczają prąd przez swoje "bebechy" i dopiero do odbiornika. Są też takie, które przepuszczają prąd bezpośrednio, tak jak napisał @Felonious_Gru

Nie znam się na tym bardziej, tutaj potrzebna jest bardziej specjalistyczna wiedza. Ja opieram swoją na tym co mi doradzono w kwestii zabezpieczenia sprzętu biurowego i tego, co udało mi się przeczytać w tym temacie na forach internetowych.

Felonious_Gru

@Ciuplowski @w0jmar może @myoniwy ma jakieś praktyczne doświadczenie, bo ja też w końcu odpuściłem temat u siebie

Ciuplowski

@Felonious_Gru Przede wszystkim należałoby się zwrócić z pytaniem do producenta pompy, czy takie rozwiązanie można zastosować bez wpływu na prawidłowe działanie pompy i jakie parametry musiałoby mieć takie urządzenie.

w0jmar

@Ciuplowski 


Dzięki.

Ciuplowski

@w0jmar Niewiele pomogłem, niemniej powodzenia! Spróbuj skontaktować się z producentem pieca, powinni udzielić Ci niezbędnych informacji.

myoniwy

@Ciuplowski Aktualnie niemal wszystkie pompy w instalacjach CO są inwerterowe, czyli możesz je zasilić z 230-320VDC i będą działały. Równie dobrze może to być 200VAC 100Hz, też sobie poradzi, chociaż diody i kondensator nie będą zadowolone..

@w0jmar Masz już agregat? Bo to decyduje jakiego UPSa możesz wziąć. Jeśli agregat jest taki zwykły bez udziwnień to może się okazać że wychodzi poza zakres częstotliwości dopuszczalnej przez UPSa i mimo 230VAC w gniazdku zasilanie idzie z baterii UPSa. A jak nie masz agregatu to szukaj takiego z inwerterem. Wtedy częstotliwość wyjściowa nie zależy od obrotów silnika spalinowego. Więc i praktycznie każdy UPS będzie działał.


Zasilanie kotła gazowego z agregatu lub UPSa często przysparza problemu z sondą jonizacyjną. Jest to kawałek drutu smagany płomieniem. Dochodzi to termoemisji elektronów czyli działa jak dioda półprzewodnikowa. Z tym że działa to w układzie z PE. Jeśli UPS i/lub agregat będą miały na wyjściu układ IT to kocioł nie zadziała. Wtedy trzeba wziąć rezystor 220k, 2-5W i jeden z przewodów wyjściowych połączyć z PE.

w0jmar

@myoniwy 


Z tym że działa to w układzie z PE.


Instalacja nie jest podłączona do gniazda z PE)*


Co do idei "PE jest potrzebne aby piec działał, potrzebuje tego sonda" nie wypowiem się. Nie zgadzam sie z tym twierdzeniem, i wystarczy.


)* - nie chcesz wiedzieć jak to jest podłączone... .

Zaloguj się aby komentować