Podstawy współczesnej ekonomii pojawiły się już 3500 lat temu?

Podstawy współczesnej ekonomii pojawiły się już 3500 lat temu?

KopalniaWiedzy.pl
Czy ludzie zawsze sprzedawali i kupowali rzeczy?, zastanawiają się Nicola Ialongo z Uniwersytetu w Aarhus oraz Giancarlo Lago z Uniwersytetu w Bolonii. Uczeni, na podstawie analizy przedmiotów z epoki brązu doszli do wniosku, że w Europie podstawy współczesnej gospodarki narodziły się 3500 lat temu. Na podstawie dużej liczby (23 711) metalowych przedmiotów z Europy północnej i południowej, uznaliśmy fragmenty metalu za środki wymiany (pieniądze), wykorzystaliśmy je do analizy wzorców konsumpcji i zauważyliśmy, że od około 1500 roku p.n.e. masa takich przedmiotów podlega rozkładowi logarytmicznie normalnemu, stwierdzają naukowcy.

Ialongo i Lago, by zbadać gospodarkę epoki brązu, wykorzystali przedmioty z epoki, znalezione od Niemiec po Słowenię. Zauważyli, że przed około 3500 laty doszło do standaryzacji metalowych obiektów pod względem wagi. Uważa się, że takie ustandaryzowanie masy metalowych obiektów to znak, że były one wykorzystywane jako środek wymiany handlowej. [...]

#historia #starozytnosc #ekonomia #handel #platnosci

Komentarze (1)

Konto_serwisowe

W książce "Cywilizacja Słowian" jest opisane coś całkiem podobnego. Małe fragmenty metalu znajdywane między innymi na ziemiach polskich. Do tego fragmenty płótna odpowiadające z grubsza jednemu dniu roboczemu tkacza.

Zaloguj się aby komentować