Po drugie, #apod na dziś to mój ulubiony obiekt i nie mogę się doczekać czystego nieba, żeby samemu spróbować na nim sił.
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html
Mgławica Koński Łeb
Źródło i Prawa Autorskie: Mark Hanson & Martin Pugh, SSRO, PROMPT, CTIO, NSF
Wyrzeźbiony gwiezdnym wiatrem i promieniowaniem, ten obłok pyłu międzygwiezdnego przyjął niezwykły i znajomy kształt. Mgławica Koński Łeb znajduje się w odległości około 1500 lat świetlnych i jest osadzona w rozległym kompleksie skarbów Oriona. „Wysoki” na około pięć lat świetlnych ciemny obłok jest skatalogowany jako Barnard 33 i jest widoczny tylko dlatego, że w tle znajduje się świecąca mgławica emisyjna IC 434. W ciemnym obłoku tworzą się gwiazdy. W lewym dolnym rogu zdjęcia znajduje się niebieska mgławica refleksyjna NGC 2023, otaczająca gorącą, młodą gwiazdę. Prezentowane zdjęcie łączy w sobie obrazy wąskopasmowe i szerokopasmowe zarejestrowane przy użyciu kilku różnych teleskopów.
#astronomia #astrofotografia #fotografia #oczkcontent
@Oczk wygląda jak jakiś belzebub
@roadie @Belzebub obgadujo
@roadie e ale od władcy piekieł to się proszę odjaniepawlić!!!!!!
@DiscoKhan bezbożnicy
To fantazja grafika, że jedna gwiazda rozświetla całą mgławicę? Jaki ona ma rozmiar?
@em-te żadna fantazja, tak jest
@Oczk Zaraz człowiek by pośmieszkował, że same metaliczne (chromowane) obiekty w tej galaktyce. Nie znam się na gwiazdach. Myślę sobie jakie życie może istnieć w warunkach takiego promieniowania i jak to się ma do naszych filmów Sci-Fi.
--Komandorze, przed nami NGC 2023. Podnieść osłony?
-- tak i rozdajcie załodze krem z filtrem. Zaoszczędzimy trochę na rachunkach.
-- A właśnie, Enea Space przysłało fakturę.
-- Jak oni, do cholery nas ciągle znajdują?!
-- Nie tylko nas. Pan widział wiadomości? Po trzydziestu latach odnalazł się Niezwyciężony. Zaraz po gratulacjach od prezydenta, na pokład wszedł komornik - trzydzieści lat zaległych opłat.
-- Cała na przód!
Witam, witam wszystkich astromaniaków
Piękna fotka, w ogóle Orion i okolice to moja ulubiona kopalnia kosmicznych skarbów, szkoda że taka trudna w obsłudze (głównie przez warunki pogodowe w miesiącach występowania Oriona na naszym niebie). Ale wykorzystuję teraz każdą okazję, żeby złapać trochę fotonów, albo po prostu usiąść, patrzeć i podziwiać tego pana w pełnej krasie.
Ten Koński Łeb na tle innych mgławic tego regionu wydaje się malutki, musiała tu być zastosowana ogromna ogniskowa aby wydobyć tyle detali. Ale niech wyobraźnię oglądających dodatkowo pobudzi fakt, że sam ten "malutki" łeb ma kilka lat świetlnych długości. Nasz cały układ słoneczny mógłby być ziarnkiem piasku w oku tego konika.
@m-q
W jakiej odległości musiałbym zająć pozycje aby móc uchwycić takj obraz, nieuzbrojonym okiem?
@w0jmar jakieś kilka kilometrów
@em-te Z kilku kilometrów to byś ciemność zobaczył, bo już byś stał w chmurze pyłu xD
@Oczk cicho!
Zaloguj się aby komentować