Planety mogą się budować na ruinach swoich gwiazd

Planety mogą się budować na ruinach swoich gwiazd

Projektpulsar
Orbity ciał niebieskich wiele mówią o pochodzeniu obiektów, ale też o tym, jak prawdopodobne jest występowanie na obcych planetach życia.

Trudno streścić wam ten artykuł, ale chyba jeden z lepszych, jakie czytałem o orbitach planet, życiu i tym, co jest w tytule, czyli powstawaniu planet na ruinach swoich gwiazd. Większość z was pewnie to wie, ale często na grafikach orbita Ziemi jest przesadnie eliptyczna, kiedy w rzeczywistości dla ludzkiego oka w zasadzie powinna być nieodróżnialna, od kolistej. Macie to nawet niebezpośrednio ujęte w jednym miejscu w tym tekście. To taki szczegół, o którym warto pamiętać, choć dla samego tematu artykułu to nie zmienia wiele.

------------------------
> CZARNA DZIURA INTELEKTU < tutaj wrzucam ciekawe artykuły, filmiki i własne teksty, które rzadko się przedawniają
#sowietetate #ciekawostki #kosmos #astronomia

Komentarze (4)

sierzant_armii_12_malp

@Dziwen Kiepski artykuł.


Księżyc krąży po określonej orbicie wokół Ziemi, Ziemia – po swojej orbicie względem Słońca


Co za bzdura. Ziemia nie krąży wokół Słońca, tylko wokół środka masy Układu Słonecznego, tak jak Słońce zresztą. Z układem Ziemia-Księżyc jest podobnie.


Jak wskazali w swoim artykule, egzoplanety w grupie bardzo ekscentrycznych orbit miały aż o 25% większą powierzchnię lądową nadającą się do zamieszkania. Innymi słowy: planety o ekscentrycznych orbitach bardziej sprzyjają życiu niż te o orbitach kołowych, które doświadczają niewielkich zmian sezonowych


Już to widzę, jak planeta o orbicie podobnej do orbity komety sprzyja życiu.


Oumuamua (…) Już opuściła nasz kosmiczny dom: wyleciała z Układu Słonecznego w przestrzeń Galaktyki w stronę konstelacji Pegaza.


No chyba jeszcze nie: https://theskylive.com/how-far-is-oumuamua

Dziwen

@sierzant_armii_12_malp mam wrażenie, że to trochę czepialstwo. Gdyby brać poprawkę na w 100% dokładne określenia pod kątem naukowym, to taki artykuł byłby skrajnie trudny dla zwykłego czytelnika. Siłą rzeczy masz tu uproszczenia i skróty myślowe, bo pulsar nie jest dla naukowców, tylko zwykłych ludzi.


Już to widzę, jak planeta o orbicie podobnej do orbity komety sprzyja życiu.

Pytanie, czy twoja interpretacja nie zawiera błędnego założenia, że im więcej, tym lepiej. Nie wspominając o samej ekscentryczności, która w badaniu była na poziomie e=0.4, a komety mają wartości zbliżone do e=1. W życiu jest coś takiego, jak wartości optymalne, a sam fragment odnosi się tylko i wyłącznie do jednego parametru, czyli eliptyczność vs kolistość orbit.


Nie wspominając o tym, że jest masa innych, ważnych dla życia czynników, które na siebie nachodzą i wzajemnie niwelują potencjalnie negatywne rzeczy.

sierzant_armii_12_malp

@Dziwen W artykule pisali o „bardzo ekscentrycznych orbitach”. Bardzo ekscentryczne orbity to bardzo zmienne warunki klimatyczne.


Nie, to ńie jest czepialstwo - artykuł jest napisany „po łebkach”, bez zrozumienia tematu. I jest to zdanie kogoś, kto coś tam wie, ale specjalnie się tematyką nie interesuje.

Orbita500

po ostatnim filmiku Smartgasm, o gwiazdach, każdy powinien wiedzieć, proces tworzenia gwiazd i układów planetarnych to nieustanny i nigdy niekończący się proces. Jedynie prawdopodobieństwo maleje.

Zaloguj się aby komentować