Pisanie ręczne poprawia pamięć i pomaga się uczyć

Pisanie ręczne poprawia pamięć i pomaga się uczyć

Nauka w Polsce
Połączenia mózgowe są znacznie bardzie rozbudowane, gdy piszemy ręcznie niż podczas pisania na klawiaturze – stwierdzili naukowcy. Ich zdaniem codzienne odręczne pisanie nawet krótkich tekstów pozytywnie wpływa na pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się.

Urządzenia cyfrowe sukcesywnie zastępują długopis i papier, coraz rzadziej odręcznego robienia notatek wymaga się od uczniów i studentów. Za tym trendem wiele przemawia: korzystanie z klawiatury umożliwia szybsze pisanie, a umiejętność obsługi komputerów to dziś jeden z podstawowych wymogów na rynku pracy. Jednak po chwilowym ograniczeniu ręcznego pisania, szkoły m.in. w Norwegii, Szwecji lub Włoszech znów wprowadzają ćwiczenia z niego i zasadę odręcznego pisania prac. Nic dziwnego – dowody naukowe przekonują o zaletach pisania ręcznego. Kolejnych argumentów dostarczają wyniki ostatnich badań przeprowadzonych w Norwegii. [...]

#nauka #badanianaukowe #szkola #pisanie #edukacja

Komentarze (1)

myoniwy

Ja wciąż lubię robić notatki na papierze. Obliczenia to samo, lepiej widać co z czego wynika. A i dostęp do zapisków nie wymaga energii elektrycznej.

Zaloguj się aby komentować