Pierwsze koło zostało wynalezione 6000 lat temu we wschodniej Europie » Historykon.pl

Pierwsze koło zostało wynalezione 6000 lat temu we wschodniej Europie » Historykon.pl

Historykon.pl
Chociaż wynalezienie koła około 6000 lat temu zmieniło wszystko, od transportu po wytwarzanie ceramiki, jego dokładne pochodzenie pozostaje tajemnicą dla archeologów. Nowe badanie, wykorzystujące metody mechaniki strukturalnej, sugeruje jednak, że górnicy miedzi w Europie Wschodniej mogli być pionierami trzech głównych postępów w technologii kół już w 3900 roku p.n.e. i stworzyli wówczas pierwsze koło.

W epoce miedzi (około 5000 do 3000 lat p.n.e.) archeologiczne dowody na istnienie kół i pojazdów kołowych pojawiają się powszechnie w Europie, Azji i Afryce Północnej. Dowody te obejmują malowidła ścienne przedstawiające sceny bitewne, miniaturowe koła, zabawki dla dzieci, pochówki wozów i wczesne pisemne odniesienia do technologii kół. Ponieważ jednak koło rozprzestrzeniło się tak szybko, trudno jest dokładnie określić, gdzie i kiedy zostało wynalezione – lub czy pojawiło się niezależnie w różnych regionach.

Istnieją trzy główne teorie dotyczące pochodzenia koła. Jedna z nich zakłada, że po raz pierwszy pojawiło się ono w Mezopotamii około 4000 lat p.n.e., a następnie rozprzestrzeniło się na Europę. Inna sugeruje, że koło zostało opracowane wzdłuż wybrzeża pontyjskiego w północnej Turcji około 3800 r. p.n.e. Trzecia główna teoria, zaproponowana przez historyka Richarda Bullieta w 2016 r., głosi, że koło powstało w Karpatach między 4000 a 3500 r. p.n.e., a następnie rozprzestrzeniło się w wielu kierunkach. [...]

#historia #starozytnosc #wynalazki #europa

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować