Z dnia na dzień odziedziczyłem rolę obsługi kotła i jestem w temacie zielony, stawiam pierwsze kroki.
Pacjent to kocioł na paliwo stałe z podajnikiem, ekogroszek, 5 klasy, 25 kW.
Nie rozumiem jednej rzeczy: kocioł powinien mieć ustawioną stałą minimalną temperaturę zadaną CO ze względu na ryzyko wystąpienia kondensatu ze spalanego paliwa. Producent podaje, że powinno to być 60 stopni. Tutaj temat jasny, włączam pompy równoległe i wszystko hula. Mam ciepłą wodę, mam ciepłe grzejniki.
Natomiast - zbliżają się cieplejsze dni. Włączyłem ostatnio "tryb letni" na sterowniku, tak żeby podgrzewać tylko CWU. Rzecz w tym, że jak mam załączony tryb letni to pomimo zdanej temperatury CO na 60 stopni to spada ona do poziomu 50-53 stopni, co jest chyba niepoprawne. Co powinienem zrobić?
Zostawić latem tryb pracy na pompach równoległych, ale ograniczyć przepływ za pomocą zaworu 4-ro drożnego? Do minimum? Mogę go zamknąć całkiem?
Jak zarządzacie kotłem w lato?
#budownictwo #ogrzewanie #kociol #ekogroszek
@JMorrison W trybie letnim temperatura zadana kotła jest równa temperaturze zadanej cwu. Podnieś temperaturę CWU do 60 stopni to będziesz miał 60 na kotle
a nie jest tak, że dopoki na CWU jest pożądana temperatura to wyłącza pompe obiegową a piec przechodzi w tryb podtrzymania ognia. Włączy się dopiero gdy na CWU spadnie mu temperatura o wartość histerezy.
edit: kondensat tworzy się przez różnicę temperatur pomiędzy wychodzącą w wchodzącą do pieca. Dopóki na powrocie masz dobrą temperaturę a będzie bo co jakiś czas piec zaciągnie gorącą wodę z CWU to wszystko git malina. Póżniej jak mu spadnie to się uruchomi i sobie dogrzeje.
@Sliwa no tak, ale to o czym mówisz to kondensacja niskotemperaturowa. A dodatkowo samo paliwo powinno się spalać w odpowiedniej temperaturze, aby spalić cały syf, który w niższej temp. palenia nie spała się do końca tylko osiada na ścianach kotła. Tak przynajmniej wyczytałem i stąd ta minimalna temp. zadana kotła.
@JMorrison na 99% ten kocioł jest w chuj przewymiarowany i dlatego musisz go "dusić na niskich obrotach" żeby ci nie grzał niepotrzebnie. I to samo się dzieje co w silniku benzynowym samochodu jak jeździsz na 1500 obrotów. Zbyt niska temperatura i przepływy powodują że osadza się nagar. Przelicz sobie zapotrzebowanie na ciepło swojego domu. Na lato bym zorganizowała sobie jakieś solary bo więcej ci paliwa zeżre na podtrzymaniu niż do samego grzania cwu.
Zaloguj się aby komentować