O łączności niezależnej od sieci komórkowej i internetu

O łączności niezależnej od sieci komórkowej i internetu

hejto.pl
Patrząc na to jak wiele pojawia się tu wpisów dotyczących różnych ciekawostek postanowiłem też spróbować szczęścia. Pewnie każdy kojarzy z filmów urządzenia zwane popularnie krótkofalówkami. Może nie raz przeszło wam przez myśl, że to całkiem fajna zabawka. Jednak myślę, że mało kto postanowił poszukać większej ilości informacji, ile kosztuje, jak działa i jak zacząć zabawę z tego typu sprzętem.
W Polsce można używać legalnie dwóch grup urządzeń przypominających filmowe krótkofalówki. Są nimi CB-radia pracujące w paśmie 11m oraz PMR pracujące w paśmie 70cm. Te dziwnie brzmiące długości określają długość fali używanej do komunikacji co w praktyce przekłada się przede wszystkim na rozmiar anten oraz zdolność fali do pokonywania przeszkód.
Obie grupy urządzeń pracują w tak zwanym simplexie czyli osoby rozmawiające nie mogą nadawać jednocześnie ponieważ każde urządzenie w jednym momencie może albo słuchać albo nadawać. Dodatkowo zazwyczaj nadawanie przez więcej niż jednego użytkownika powoduje powstawanie dość nieprzyjemnych zjawisk dźwiękowych zwanych potocznie nakładkami. By zacząć nadawać należy wcisnąć przycisk PTT (Push To Talk) wówczas nadajemy na danej częstotliwości zależnej od wybranego kanału i będziemy słyszalni na wszystkich odbiornikach tego samego typu mających ustawiony ten sam kanał.
OK. Jeżeli dotrwaliście do tego momentu to pewnie i tak już zadajecie sobie pytanie po co ktoś miał by używać tak niewygodnej techniki komunikacji. Otóż radiotelefony w przeciwieństwie do komórek nie wymagają do działania sieci komórkowej. W przypadku kryzysu, wojny, powodzi czy długotrwałych braków prądu możliwe jest, że nadajniki sieci komórkowej przestaną działać i wówczas mimo naładowanej baterii telefon stanie się zupełnie głuchy. Natomiast radiotelefony są w stanie działać tak długo jak mają prąd i ich sygnał dociera do innych użytkowników. Nie są zupełnie zależne od sieci komórkowej.
Dodatkową zaletą, jest możliwość poznania nowych osób czy też poszerzenia swojej wiedzy odnośnie elektroniki. Może się to też przerodzić w bardzo ciekawe hobby zwane #krotkofalarstwo polegające na nawiązywaniu jak najdalszych łączności.
Ale wracając do tematu, by zacząć przygodę z radiotelefonami mamy do wyboru PMR lub CB.
PMR to (Private Mobile Radio) są to telefony pracujące na częstotliwości 446MHz. Mają one moc 0,5W, nadają w FM i posiadają 16 kanałów. Dodatkowo zgodnie z prawem nie mogą one mieć możliwości odkręcenia anteny. Z tego to powodu do tej grupy należą głównie urządzenia ręczne. Ich zasięg w mieście to kilka kilometrów z nastawieniem na 1-2km. Wynika to z wysokich częstotliwości, które kiepsko radzą sobie z przenikaniem przez przeszkody. Natomiast gdy opuścimy miasto i udamy się np. w góry gdzie łatwo o brak przeszkód między antenami, wówczas odległości w okolicach 4-8 km nie będą wielkim problemem. W bardzo sprzyjających warunkach tj. łączności między szczytami gór z dala od źródeł zakłóceń, możliwe są łączności na kilkadziesiąt kilometrów ( ). PMR jest bardzo fajnym sposobem rozpoczęcia przygody z radiokomunikacją. Najtańsze PMR'ki, które osobiście mogę polecić to Motorole t42.

Pewnie zdaniem wielu wyglądają one jak zabawki jednak w cenie 100PLN za dwie sztuki, zakładając zakup w czasie często powtarzających się promocji jesteśmy w stanie nabyć podstawowy, aczkolwiek bardzo solidnie wykonany sprzęt. Jeżeli mamy parę PLN więcej możemy dopłacić do droższych t62 lub t82 zapewniających nieco lepszy zasięg (jednak dalej z wykorzystaniem tej samej mocy) oraz parę dodatkowych funkcji jak kody prywatyzujące CTCSS czy wodoodporność. Warte polecenia są też PMR Retevisa, a sporą popularnością cieszą się też urządzenia Baofenga. I tu jedna uwaga. Zarówno Retevis jak i Baofeng produkują zarówno PMR'ki jak i radiotelefony nadające na znacznie szerszym zakresie częstotliwości w tym PMR z mocami często znacznie wyższymi. Używanie takich urządzeń wymaga pozwolenia radioamatorskiego lub wykupienia pozwolenia od UKE na użytkowanie danej częstotliwości.
CB citizens'band to zapewne dobrze znane wielu osobą radia do informowania o pozycji patroli policyjnych na drogach. Jednak w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie by używać go stacjonarnie lub też nawet na spacerze.

(Alan 42 dowód, że CB może być ręczne)
CB wykorzystuje częstotliwość 27MHz. W porównaniu do PMR są to znacznie dłuższe fale co przekłada się na lepszą przenikalność przez przeszkody jak i również umożliwia korzystanie z dość ciekawego zjawiska polegającego na możliwości odbicia fali od wyższych warstw atmosfery. Niestety taka długość fali wymaga używania większych anten.
W Polsce używając CB mam możliwość używania 3 rodzajów modulacji na 40 kanałach. AM czyli najpopularniejsza modulacja używając, której możemy nadawać z mocą 4 watów. Jest obsługiwana przez chyba wszystkie radia. FM czyli nieco bardziej zaawansowana modulacja w teorii pozwalająca na uzyskanie lepszej jakości przy mocnym sygnale. Przy jej pomocy również możemy nadawać z mocą 4 watów. SSB czyli tak zwane wstęgi pozwalają na znacznie skuteczniejsze wykorzystanie mocy, niestety komplikując budowę radia przez co modulacja ta jest dość rzadko spotykana. Jako ciekawostkę wspomnę, że wykorzystując SSB możemy używać nawet 12W zgodnie z prawem co pozwala na osiąganie całkiem imponujących odległości.
Zasięg radia CB zależy głównie od anteny. Na 40cm samochodowej antenie możemy liczyć na zasięg kilku km. Na długiej 145cm ML 145 zasięg kilkunastu km nie jest czymś dziwnym. Z kolei między dużymi antenami bazowymi zawieszonymi kilka metrów powyżej gruntu łączności rzędu kilkudziesięciu km nie stanowią najmniejszego problemu. Dodatkowo w pogodne dni, gdy pojawia się propagacja i fale odbijają się od wysokich warstw atmosfery możliwe są łączności ogólnoeuropejskie.
(różnica między łącznością bezpośrednią, a z wykorzystaniem zjawiska odbicia od wyższych warstw atmosfery. Żródło wikipedia)
Zainteresowanych zasięgami CB radia odsyłam do bardzo ciekawego materiału Łukasza Gruszczyńskiego https://youtu.be/d8XoeIQOWz0
Jeżeli ktoś dotrwał do tego miejsca to dzięki za uwagę. Jest to mój pierwszy wpis więc prawdopodobnie nie jest on najwyższych lotów więc chętnie dowiem się co o nim sądzicie.
#ciekawostki #krotkofalarstwo #technologia

Komentarze (46)

podly_szczur

Fajny wpis

Dobrze miec takie radio na wypadek blackoutu, katastrofy, wojny itp.

kpv15

@podly_szczur dokładnie, choć dodatkowo warto umieć się nim posługiwać, bo w momencie kryzysu może być za późno na zakup i naukę. Nie jest to jakaś ciężka czynność, ale przy pierwszym użyciu mimo wszystko może być upierdliwa.

emdet

Jak byłem mały to marzyłem o krótkofalowkach. Może czas marzenie zrealizować

kpv15

@emdet witam w klubie, warto spełniać marzenia. Ja zacząłem od SDR i motki t42, a obecnie czekam na egzamin w UKE, żeby móc używać grubszej aparatury

PioterPan

kurła, co tak mało piorunów, temat nie tylko ciekawy, ale i ważny:)

HejtoKlejTo

Jakby i gdyby to na co się to przyda? Wszyscy będą w te kabały walić maszynowym i nikt nie pogada se. To takie jakby zabawa dorosłych dzieci...

kpv15

@HejtoKlejTo zależy w jaki kryzys celujesz. W razie wojny to raczej do nasłuchu bo uwierz, jak wszyscy krzyczą to można sporo informacji wyłapać. Plus w razie wojny i tak zaleca się używanie tego jak najmniej bo zdarza się, że wróg celuje w takie cele. Natomiast w razie blackoutu lub powodzi już jak najbardziej możesz być w stanie poinformować kogoś, gdzie jesteś lub że potrzebujesz lekarza. Choć jak wspominałem, jest to cel raczej dodatkowy bo przynajmniej dla mnie jest to przede wszystkim hobby pozwalające dowiedzieć się czegoś nowego np. jak zbudować prostą antenę, albo czym można zasilać radio. Jednak jeżeli ciekawi Cię głównie wykorzystanie radia w sytuacji kryzysowej to polecam preperskie ćwiczenia każdego 13 dnia miesiąca na 2 kanale PMR i 13 CB oraz znacznie lepiej zorganizowane ćwiczenia EmCom. A tutaj nagranie z 97r. gdy okazało się, że jednak radyjka bywają przydatne https://youtu.be/RpTBh8SXuPY

SlavedWizard

Baofeng UV-82 HTQ 8W - zacna maszynka i subiektywnie niedroga.

Nex

@kpv15 Ja z koleji wykorzystuje je w pracy. Dzialam w elektryce i systemach NN, bardzo przydatna rzecz kiedy mierzysz przewody/musisz je przeciagac na duze odleglosci/dzialac w podziemiach. Zwlaszcza ze to DE, sporo obiektow robionych na zasadzie "dojeb zelbetem Hans"

Tam gdzie moj iphone dawno zgubi zasieg, krotkofalowka nie ma zadnych problemow.

Dokladnie wykorzystuje model t82.

kpv15

@SlavedWizard zacna, acz nie pasująca ani do grupy PMR ani CB. Nikogo nawracać nie planuję tylko chcę wspomnieć, że używanie tego sprzętu zgodnie z prawem wymaga pozwolenia.

kpv15

@Nex podobnie w miastach PMR używają dźwigowcy, jedynie warto pamiętać, że to publiczne pasmo i każdy tam może nadawać. Nie bronię trolli ale słyszałem już o przypadkach, gdy było blisko do tragedii, więc trzeba brać na to poprawkę.

SlavedWizard

@kpv15 Pelna zgoda, to tez czas zlamac nastepne granice i zasady... kupuje hackrf one na mayhem

kpv15

@SlavedWizard grubo, choć podobno w stosunku do RTL'a jest nieco głuchawy

SlavedWizard

@kpv15 RTL do 2 ghz max, ale bardzo fajna wrzutka. Mogl bys cos o SDR ciekawego skleic w wrzucic na hejto. Raczej tego tu malo.

Nex

@kpv15 Mozesz rozwinac? Ja sie super w to nie wczytywalem, ale na niektorych pasmach szlo cos uslyszec.

My poprostu poskakalismy po kanalach, 5/3 bylo wolne i tam tez rozmawialismy. O bezpieczenstwo raczej sie nie boje, bo mala szansa na to ze akurat dwoch innych polakow w DE bedzie sobie rozmawialo na naszym kanale

kpv15

@Nex już nie pamiętam, na którym forum czytałem historię jak to operator dźwigu wykonywał komendy z PMR'ki ale jakiś troll krzyknął mu podobnym głosem w górę i gdyby nie doświadczenie, i fakt że zauważył że liny się zrobiły luźne to by zabił drugiego operatora. Przy ciągnięciu kabli to nie problem raczej, ale trzeba brać na to poprawkę, że zawsze ktoś może do rozmowy dołączyć

Huxley

https://youtu.be/cInh37GABiE Od razu przypomina mi się Bajo jajo

razALgul

@emdet jak ja byłem mały, to zawsze chciałem mieć sterowany samochód. Kupiłem sobie jeden, kiedy miałem 33 lata. Z tą krótkofalówką, to Ci powiem, że nie jesteś sam.

argonauta

Mam Motki t82 z pierwszego screena, deklarowany zasięg 5km, po testach za górką z lasem ~2.5-3km na płasko pewnie byłoby więcej. Polecam

AndrzejZupa

Dobry wpis...dziękuję za wiedzę!zarzuć urządzeniami wartymi polecenia...nawet tymi na nielegalu.

Ardeni

Czy krotkowalowki roznych firm mogą ze sobą wspolpracowac?

Czy jesli kupie sobie t42 a kolega bedize mial cos innego to mozliwa jest komunikacja?

Czy mozna w ten sposob polaczyc sie wiekszą niz 2 ilość urzadzen?

Ardeni

Czy krotkowalowki roznych firm mogą ze sobą wspolpracowac?

Czy jesli kupie sobie t42 a kolega bedize mial cos innego to mozliwa jest komunikacja?

Czy mozna w ten sposob polaczyc sie wiekszą niz 2 iloscią urzadzen?

kpv15

@Ardeni by móc legalnie nadawać w paśmie PMR sprzęt musi nadawać na określonych kanałach i w modulacji FM. Jeżeli jest legalny dogada się z innym legalnym urządzeniem. Jedyne problemy to fakt, że część PMR'ek ma tylko 8 pierwszych kanałów (głównie starsze, gdy tylko tyle było dostępnych i kierowane na rynki gdzie nadal tylko 8 kanałów jest legalne), oraz takie t62 czy t82 ma subkanały czyli nic innego jak kody CTCSS. Oznacza to, że by komunikować się z t62 z t42 trzeba w pierwszej wyłączyć subkanały (ustawić subkanał 0). Z założenia jak zaczynasz nadawać na np 2 kanale, to wszystkie urządzenia będące w zasięgu odbierają ten sygnał i na odwrót.

Serek_Niehomogenizowany

Dla preppersów na wypadek awarii dobrze jest mieć pmr zasilane zwykłymi paluszkami. Te zasilane z wbudowanych akumulatorów po kilku latach leżenia będą się nadawały na śmietnik.

kpv15

@Serek_Niehomogenizowany t42 jest zasilana tylko z paluszków i w razie w będzie ok. Osobiście mam t42 i t62. T62 kupiłem głównie dla aku i ładowania po USB choć na plus jest to, że Aku można wyjąć a na jego miejsce wsadzić 3 paluszki

RzecznikHejto

@Huxley ten kolo od bajo jajo to Stasio radiooperator z Wrocławia, który dalej trolluje na CB (już chyba będzie coś z 20 lat). Ma taki sprzęt, antenę i wzmacniacz, że przy dobrych warunkach to go w promieniu 100 kilometrów słychać. Taka ciekawostka


https://www.youtube.com/watch?v=YJGuc9x9_nY

404

Ponad 10 lat temu znajomy w liceum chwalił się, że ma przenośne urządzenie, dzięki któremu mógł podsłuchiwać i nadawać na kanałach jakie używały pociągi. Co to mogło być? Opowiadał o jakichś komendach i że użycie ich jest skrajnie nielegalne.

Coren

@404 Nadal wiele instytucji jak OSP, SM czasem się zdarzy, że nawet jakaś komenda policji używa zwykłej łączności analogowej czyli nieszyfrowanej, wtedy mając odpowiednie radio można ich bez problemu nasluchiwac. Ot na przykład wspomniane wyżej Baofengi.


Co do nielegalnych komend istnieje częstotliwość, na której nadawanie uruchamia hamulce awaryjne we wszystkich okolicznych pociągach, takie zabezpieczenie i możliwość szybkiego zatrzymania wszystkich pociągów w okolicy w sytuacji zagrożenia. Nawet podobno były takie sytuacje, że ktoś tego użył dla zabawy/z braku wiedzy. Dlatego tutaj trzeba mieć świadomość, że takie UKE ma bardzo sprawne i szybko działające mechanizmy pozwalające na triangulacje, czyli namierzanie skąd nadawany jest sygnał, wiec takie podsmiechujki mogą się szybko i źle skończyć.


Ja osobiście dodam od siebie, że z samej obserwacji kilku grup na FB, to sama społeczność krotkofalarska jest dosyć hermetyczna i powiedział bym, że na dzisiejsze czasy jest w niej sporo rakowego podejścia. Bo prawda jest taka, że w dobie internetu dostęp do wiedzy jest śmiesznie prosty, a krotkofalarze celowo będą siedzieli na grupie o Baofengach i pod każdym postem, będą pisali, że to radio jest nielegalne i zaraz policja wszystkich aresztuje, gdzie w rzeczywistości sytuację, gdzie ktoś faktycznie miał problemy z prawem to jakiś promil, a nielegalna to była jedna jakaś krótka seria danego radia, które na prawdę pozwalało by wielu osobom zacząć zabawę z krótkofalarstwem, za śmieszne pieniądze, tak na prawdę nie powodując nikomu żadnych niedogodności, bo przecież wystarczy tylko nasluchiwac i nie nadawać na częstotliwościach na które nie ma się pozwolenia. No ale przecież radio ma odkręcaną antenę, więc jest nielegalne, zaraz Wam na chatę wbije FBI, bójcie się uuuuuu.... osobiście nie polecam, taka elektroda dzisiejszych czasów, tylko że chyba gorzej.

pomarancza_testovirona

@Coren "kilku grup na FB, to sama społeczność krotkofalarska jest dosyć hermetyczna i powiedział bym, że na dzisiejsze czasy jest w niej sporo rakowego podejścia. Bo prawda jest taka, że w dobie internetu dostęp do wiedzy jest śmiesznie prosty, a krotkofalarze celowo będą siedzieli na grupie o Baofengach i pod każdym postem, będą pisali, że to radio jest nielegalne i zaraz policja wszystkich aresztuje," haha dokładnie, nie mam żadnej licencji nie nadaje na ich pasmach ale słucham ich i w mojej opini to są ludzie jak hmm audiofile co mają psychoze na punkcie pozłacanych przewodów i wszystko i wszystkich co mają tańsze uważają za gówno, w mojej opinii cb radio jest ważniejsze w razie kryzysu bo tam będzie najwięcej ludzi i można będzie dowiedzieć gdzie szukać pomocy tak było podczas powodzi i będzie teraz w razie potrzeby

Kyrie

Fajny wpis.

Kilka lat temu kupiłem Motorole, te podstawowe (TLKR T41). Też zapłaciłem ok. 100zł. Wykonanie faktycznie bardzo dobre (szczególnie jak na tą cenę). Niestety tak naprawdę jeszcze ich nie użyłem. Tylko zabawy dzieciaków i bieganie po mieszkaniu :).

mk9

Mam Intek H-520 Plus.

nazwauzytkownikajestjuzzajeta

@kpv15 byłem niedawno na Mogielicy i tam na wieży widokowej był gość z anteną i jakąś krótkofalówką. Co on tam mógł robić? Nie miałem odwagi zapytać a byłem ciekaw

mahoney

Jak wygląda sprawa z korzystaniem ze wspomnianych radiotelefonów motoroli (t42/t62) w trakcie jazdy samochodem? Chodzi konkretnie o komunikację przy jeździe na dwa auta.

kpv15

@404 tak jak kolega powiedział to było dowolne radio odbierające na ich częstotliwościach bo PKP nadal nadaje w analogu. Powiem więcej większość służb nadaje dalej w analogii po mniejszych miejscowościach. Lotnictwo to też analog. Idąc dalej międzynarodowa stacja kosmiczna też na analogowy przemiennik tak jak pare innych satelit. Dodatkowo istnieją satelity pogodowe NOAA nadające nieszyfrowane zdjęcia pogodowe. Więc nawet bez nadawania jest czego słuchać. W tamtych latach miał pewnie radio globalne albo przestrojone one

@Coren @pomarancza_testovirona po części zgadzam się z tą hermetyczna grupą choć nie do końca. Prawda jest taka, że ponad połowa krótkofalowców w Polsce to stare pierdy i sam przez lata trzymałem się od tej społeczności z daleka bo oni nie chcieli nowych członków, no chyba, że aby szkolić ich i czerpać satysfakcję z poczucia wyższości. Dodatkowo UKE nie ani PZK nie chwaliły się nawet, że takie coś istnieje. Krótkofalowcy siatki się torbie rakową społecznością jak rybacy. Ale jakoś 2 lata temu coś drgnęło i zarzuca iść w dobrym kierunku. Pojawiła się w Polsce dla grupa młodych krótkofalarzy chcących ratować to hobby też po części na fali problemów za zachodnią granicą. Ludzi nie hejtujących bao wręcz stwierdzających, że to idealny pierwszy radiotelefon po zrobieniu licencji. Kilka ciekawych kanałów na YT


Sierra Echo https://youtube.com/@SierraEcho

Łukasz Gruszczyński https://youtube.com/@elektroCKexpress

Gotowy https://youtube.com/@gotowy_radio

A odnośnie bao. Nigdzie nie wspomniałem, że używanie go to zbrodnia i tragiczny pomysł. Natomiast jest to radio, którym totalny amator może sobie zrobić krzywdę. Jest ono też nielegalne bez pozwolenia i o ton trzeba pamiętać bo namierzyć się tego nikomu nie chce ale policja jak kogoś z nim zobaczy to zazwyczaj obojętnie nie przejdzie. Radiotelefony te też mają serio słabe filtry oraz są bardzo nierównej jakości co ich nie dyskwalifikuje, ale tym bardziej trzeba mieć trochę oleju w głowie. I na sam koniec to do nasłuchów jest to bardzo mierny sprzęt w tej cenie, bo jego czułość szału nie robi, pasmo odbioru jest wąskie, skanuje powoli, dekoduje tylko FM, a do programowania trzeba dodatkowych kabli. I żeby nie było że tylko krytykuje to wspomnę o RTLSDR który w tej samej cenie pozwala słychać wszystkiego tylko nie daje możliwości nadawania. I moim zdaniem najlepsze połączenie na start to właśnie RTLSDR i PMR lub CB. Swoją drogą może napiszę o tym osoby wpis, będzie zainteresowanie?

kpv15

@nazwauzytkownikajestjuzzajeta być może bawił się w SOTA'e. Jednym ze sposobów realizowania hobby jest aktywacja gór i innych ciężko dostępnych miejsc. Jest masa osób kolekcjonująca łączności z takimi właśnie miejscami. Dodatkowo góry to idealne miejsce do robienia dalekich łączności szczególnie na wysokich częstotliwościach. Na ich szczytach jest zazwyczaj mało elektroniki generującej zakłócenia, a stawiając niewielki polowy maszt antena widzi bardzo daleko bo jest nad wszystkimi przeszkodami w okolicy. A i przy łącznościach bez odbić od górnych warstw atmosfery przy pewnej odległości przeszkadzać zaczyna krzywizna ziemi, a wejście na górę pozwala ominąć ten problem.

kpv15

@mahoney prawnie nie ma problemu, zakaz dotyczy telefonów, a to telefonem nie jest. Jak coś nie jest zakazane to jest dozwolone, na tej samej zasadzie wolno Ci jeść hot-doga za kółkiem. Czy to wygodne to inna kwestia, ale to sam sobie jesteś w stanie wyobrazić. Niestety zmartwię Cię i o ile do łączności między dwoma autami jadącymi obok siebie PMR nie jest złe, o tyle na powyżej 500-1000m zaczyna się problem bo auto jest metalowe i stanowi swoistą klatkę faradaya. Dzięki temu jest np. tak genialnym schronieniem podczas burzy. więc by mieć jaki taki zasięg wypadało by co najmniej trzymać radiotelefon na wysokości szyb. Dodatkowo w komunikacji bezpośredniej ważna jest polaryzacja anten tj obie, pmr'ki muszą być trzymane albo w pionie albo w poziomie inaczej traci się chyba 30% mocy (choć tu cyfry nie pamiętam dokładnie). Szczerze jak masz możliwość to do auta mimo wszystko polecam CB. Antena na dach robi robotę i najtańsze radia na małych antenach spokojnie ogarniają kilka km dookoła. Takiego alana 42 można np podłączyć do zapalniczki i nawet małej anteny na dachu (40cm choć długość ma znaczenie) i robi się bardzo fajny sprzęt. Jak potrzebujesz komunikacji do specyficznej sytuacji pytaj śmiało tylko podaj więcej szczegółów ile możesz wydać i w jakich sytuacjach chcesz mieć łączność.

nazwauzytkownikajestjuzzajeta

@kpv15 dzięki, spodziewałem się że chodzi o jakieś dalsze odległości Była dobra pogoda, chłodno, więc warunki atmosferyczne też pewnie sprzyjały. A mam jeszcze jedno pytanie - do rozpoczęcia zabawy oraz nasłuchu np. kanałów kolejowych (mam niedaleko stację) jaki sprzęt byś polecił?

mahoney

@kpv15

Twoja odpowiedź rozwiała już moje wątpliwości. Zasieg 500-1000 m jest dla mnie satysfakcjonujący, dodatkowo wartościowa informacja o polaryzacji anten, o której nie miałem pojęcia.

Dziękuję serdecznie za pomoc

kpv15

@nazwauzytkownikajestjuzzajeta o dziwo nie bao. O ile masz komputer lub laptopa to RTLSDR V3 https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles/ tylko uważaj na podróbki. Na tej stronie masz opis czym się oryginał różni od podróbki i linki do oficjalnych ofert sprzedaży twórców. Ja zamawiałem stąd https://pl.aliexpress.com/item/32936334224.html. Polecam wersje z tym dipolem teleskopowym bo można go przykleić do okna na dołączonej przyssawce, albo na "statywie" i na start to dobra antena. Usłyszysz na tym wszystko od 50khz (czyli fale długie, zagraniczne audycje radiowe, choć do tego przyda się antena z kilkudziesięciometrowego druta), przez zwykłe radio, CB, służby, satelity pogodowe, PMR i wiele innych. Dodatkowo widzisz co się dzieje na sąsiednich kanałach na wodospadzie, a liczba obsługiwanych modulacji i sposobów kodowania zależy tylko i wyłącznie od programu jakiego używasz. Tu więcej na ten temat: https://youtu.be/Lp6Beby4_zk. NO chyba, że boisz się komputera to skaner https://youtu.be/Ap5ahuUDuVA lub radio globalne https://youtu.be/3UmiCJIYU4I.

kpv15

@mahoney miło mi to słyszeć dodatkowo te t42/t62 trzymają w miarę cenę i szczerze od biedy jak by się nie sprawdziło to jest idealny prezent dla dzieci (w sumie bardziej t62 ze względu na kody prywatyzujące albo na wsi żeby nie rozmawiały z innymi). Mam w sąsiedztwie kilka dzieciaków co bawią się co chwila w komandosów właśnie na takich motorolkach.

Foxbat

@kpv15 bardzo fajne wprowadzenie do krótkofalarstwa, tekst łatwy do zrozumienia, mam nadzieję, że napiszesz kolejne części( ͡~ ͜ʖ ͡°)

kpv15

@Foxbat dzięki, to był swoisty pilot, ale widzę że jest możliwość spopularyzowania tego zapomnianego u nas hobby. Na pewno nie planuję tu pisać kompendium wiedzy bo sam jestem początkujący. Raczej chcę stworzyć taki przegląd tego co da się zrobić z źródłami do materiałów kolegów, którzy już zrobili świetne poradniki.

nazwauzytkownikajestjuzzajeta

@kpv15 dzięki! Miałem nadzieje, że będzie to w stylu kupię urządzenie mobilne - włącze - ustawie częstotliwość i to wszystko

kpv15

@nazwauzytkownikajestjuzzajeta no to bao tutaj pasuje idealnie ale no publicznie nie polecam się pokazywać. Jak chcesz mobilnie wpisać częstotliwość to skaner i radio globalne będą dla Ciebie. https://allegro.pl/oferta/odbiornik-globalny-tecsun-pl-310et-mw-lw-sw-ukf-13078611580?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_telefony_akcesoria_pla_pmax&ev_campaign_id=17966351225&gclid=CjwKCAiAoL6eBhA3EiwAXDom5o1rWO1PKpCZLVibbqZDFlesD4JVsW_mE8qVmpS9X7AKclSp-AUYsRoCMZ8QAvD_BwE tu masz ten sam jak nie większy zakres jak na SDR tylko nie masz wodospadu, czyli pozostaje kręcenie gałą i słuchanie co leci

EDIT:

ewentualnie jak masz parę pln więcej to taki skaner wymiata https://allegro.pl/oferta/skaner-czestotliwosci-radiowych-uniden-ubc75xlt-11111241408 . Wpisujesz częstotliwości jakie Cię interesują albo zakresy, a on skanuje wielokrotnie szybciej jak bao wszystkie i daje Ci znać co na nich leci.

snx

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na projekt Meshtastic - komunikacja tekstowa, cyfrowa z wykorzystaniem standardu LoRa.

kpv15

@snx pierwsze słyszę ale brzmi ciekawie

Zaloguj się aby komentować