Nowe przepisy UE od 2024 r. Kierowcy po 65. roku życia będą mogli stracić prawo jazdy?
nextgazetaplWprowadzeniu nowych przepisów zaostrzających wymagania dotyczące seniorów siadających za kierownicą przyświeca cel zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Jest to część działań Unii Europejskiej prowadzonych w zakresie projektu "wizja zero", w ramach którego dąży się do redukcji ilości wypadków drogowych, a w konsekwencji wyeliminowania występowania ofiar śmiertelnych.
Nowy obowiązek dla posiadaczy prawa jazdy po 65. roku życia - badania psychologiczne
Badania psychologiczne przeprowadzane na osobach po 65. roku życia przy okazji przedłużania ważności ich prawa jazdy mają umożliwić wykrycie ewentualnych problemów z koncentracją i ocenić ogólną kondycję psychiczną starszych kierowców. W przypadku wyniku negatywnego przedłużenie prawa do kierowania pojazdem będzie niemożliwe. Według badań przeprowadzonych przez niemieckich uczonych ryzyko wypadków wśród seniorów jest porównywalne z wynikami grupy wiekowej 18-24 lat reprezentującej niedoświadczonych kierowców.
Komisja Europejska a prawo jazdy. Na nowych przepisach plany się nie kończą
Na tym jednak działania Komisji Europejskiej się nie zatrzymują. Jak informuje "Rzeczypospolita", istnieje już między innymi pomysł na kurs odświeżający dla kierowców po 70. roku życia. Jeszcze inne plany zakładają wydawanie dokumentu starszym kierowcom na krótszy okres - przykładowo 5 lat. Przedłużenie jego ważności byłoby obarczone przejściem szeregu testów i badań. Niektórzy eksperci są na tyle surowi, że dla osób powyżej 75. roku życia proponują nakaz cyklicznych badań odbywanych co roku. Kierowcy mieszczący się w przedziale 65-75 lat zmuszeni byliby natomiast do poddawania się badaniom co dwa lata.
#przepisy #prawo #prawojazdy