Ile to kosztuja?
Zależy gdzie, zależy jak na bogato ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ja robiłem w najdroższym miejscu (Warszawa) w najbardziej burżuazyjnym trybie (podstawówka za samolotem).
Teoria: ok 2k zł
Podstawówka (czyli szkolenie do pierwszych 5 lotów samodzielnych): ok 8k (teraz ok 10,5k). Za wyciągarką teraz ok 7k.
Reszta szkolenia (czyli przeszkolenie na wyciągarkę, celność lądowania, nauka termiki, egzamin): ok 8k
Mnie kosztowało ok 18k łącznie.
Czy trzeba mieć idealne zdrowie, wzrok etc?
Nie, sam mam okulary, choć nie mam problemów ze zdrowiem. Maksymalna wada to chyba +-2D, jest opisana w prawie, nie chce mi się teraz szukać xd. Jeśli chcesz znać szczegóły: https://gobll.pl/?page_id=357
A ile to zajmuje?
A dużo. Od rozpoczęcia szkolenia teoretycznego do zdania egzaminu państwowego - 13 miesięcy. Ale spinałem się grubo (zrywanie się z pracy, codzienne sprawdzanie pogody, organizacja grupy do szybowca). Na samym lotnisku roboty jest dużo, bieganie, przepychanie szybowców, spisywanie odlotów i przylotów. A i to bez gwarancji, że polecisz (jakieś 25% szans, że nabiegasz się na darmo). Za to jest bardzo "społecznościowo".
Mam chorobę lokomocyjną, będę rzygać?
Różnie, najczęściej, jeśli się pilotuje to nie - podobnie jak z prowadzeniem samochodu. Za to nawet oblatani uczniowie potrafią słabo znosić krążenie w kominie jako pasażer. Nie wchodzą w grę żadne "aviomariny" etc, wpływają na sprawność motoryczną.
Jakbyście mieli jakieś pytania to śmiało. Przy czym miejcie na uwadze, że ja mam jakieś 20h nalotu dopiero xd
#lotnictwo #samoloty #szybowce
@fitoplankton oo, pana szybowca to jeszcze tu nie widziałem
dobry noc
@fitoplankton jak wygląda latanie w praktyce, powiedzmy że masz wolny weekend i masz ochotę sobie polatać. Musisz wcześniej zgłosić taką chęć? Ile kosztuje wypożyczyczenie szybowca i wyniesienie go w powietrze?
@Anhed to zależy od lotniska. Na babicach w Warszawie kierownik lotów postuje każdego dnia wieczorem na grupie na FB plany na następny dzień (czy będzie pogoda, jakie formy startów, czy będą instruktorzy), w komentarzach można się deklarować. Jeśli będzie >3/4 osoby, start może ruszyć.
Nie trzeba oficjalnie zgłaszać chęci latania danego dnia. Przychodzisz (najczęściej jeszcze przed odprawą, najczęściej o 8-9) i zaklepujesz sobie dowolny szybowiec, kto pierwszy ten lepszy. Myjesz go, wyposażasz, robisz przegląd i bzikasz. Opłaty są potrącane automatycznie, bazując na wpisach w terminarzu, gdzie widniejesz jako pilot.
Wypożyczenie - szybowiec to ok 1,4zł/min, start za wyciągarką ok 50 zł, za samolotem ok 250 zł.
@fitoplankton W porównaniu z PPL-A to w sumie groszowe sprawy. Dobrych wiatrów życzę
@fitoplankton łooo panie, ale inflacja zapierdala.
W 2006 podstawówkę z teorią zrobiłem za ok. 3k. Potem się płaciło jakieś grosze za hol, coś w stylu 30zł za 600m, albo 5zł za strzał z windy.
Za mniej niż 18k zrobiłem PPL(A). Współczuję, że ta zabawa się tak strasznie droga zrobiła.
Swoją drogą byłem kilka lat operatorem wyciągarki. Ciekawe czy ktokolwiek byłby zainteresowany jak to wygląda od drugiej strony?
@FoxtrotLima ja bym był zainteresowany ( ͡° ͜ʖ ͡°) z wyciągarką mam śmieszne przygody, jak robiłem laszowanie PW-5, pierwszy lot - wyciągarkowy dał za mało mocy, a odgiął mi się mikrofon, gdzieś dopiero w 3/4 ciągu udało mi się znaleźć sekundę na odgięcie go i krzyknięcie po radio, wyciągnął mnie na dosłownie 190m, bez reakcji robiłbym lądowanie z wiatrem.
A jako, że to właśnie PW-5 ma na sobie miano mordercy uczniaków, niektórzy byli trochę obsrani na ziemi. Wszystko poszło ok ostatecznie, a PW-5 to nadal mój ulubiony szybowiec
Zaloguj się aby komentować